ایران و آژانس برای حل و فصل نهایی دو موضوع باقی مانده، در تهران مذاکره کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مسئول بررسی فنی تعهدات ایران است

رسانه های ایران می گویند که مقام هایی از این کشور و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در تهران درباره حل و فصل دو موضوع باقی مانده درباره برنامه اتمی ایران گفت و گو کرده اند.

بر اساس گزارش ها، یکی از این دو موضوع مقالات علمی چاپ شده در ایران درباره محاسبات نوترونی راکتورهای اتمی و دیگری درباره ابعاد انحراف احتمالی برنامه ایران به سوی مقاصد نظامی بوده است.

انتظار می رود که آژانس گزارش خود را در مورد این دو موضوع پس از برگزاری مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه جاری میلادی اعلام کند.

بر اساس توافقی که میان معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رضا نجفی سفیر ایران در آژانس به دست آمد، قرار بود ایران تا تاریخ سوم شهریور (برابر با ۲۵ اوت)، ۵ اقدام عملی دیگر برای حل و فصل ابهامات درباره برنامه اتمی اش انجام دهد.

از جمله این اقدامات، "تبادل اطلاعات با آژانس در رابطه با ادعاهای مطرح شده درباره چاشنی های انفجاری" و "دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های تولید و ذخیره سازی سانتریفوژ" بوده است.

در جریان سفر اخیر یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس به تهران، اعلام شد که موضوع چاشنی های انفجاری به همراه دو موضوع دیگر (مجموعا سه موضوع) حل و فصل شده است.

رسانه های ایران از قول منابع مطلع می گویند که به دلیل پیچیده بودن موضوع انتشار مقالات علمی و ابعاد انحراف احتمالی، بررسی این دو موضوع تا مهلت تعیین شده به پایان نرسید.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هفته پیش خبر داده بود که کشورش در هشت ماه گذشته در حال پاسخگویی به ۱۸ سئوال و پرسش فنی آژانس بوده است.

آقای صالحی گفته بود پاسخ به این سئوالات در چارچوب مقررات پادمان های اتمی و در مواردی برای نشان دادن حسن نیت ایران، فراتر از پادمان های آژانس بوده است.

ایران و گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان مشغول مذاکره برای رسیدن به توافق جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران از جمله لغو تمامی تحریم های اتمی علیه این کشور هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، مسئول بررسی فنی تعهدات ایران است.