جعفر توفیقی، مشاور عالی وزارت علوم از سمت خود استعفا کرد

حق نشر عکس Tasnim

خبرگزاری‌های ایران به نقل از "منابع مطلع" در وزارت علوم گزارش داده‌اند که به دنبال استیضاح وزیر علوم و رای عدم اعتماد مجلس ایران به رضا فرجی دانا، جعفر توفیقی مشاور عالی او نیز از سمت خود استعفا کرده است.

جعفر توفیقی که در دولت محمد خاتمی مدتی وزیر علوم بود، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ریاست ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف را به عهده داشت.

پس از آنکه مجلس به جعفر میلی منفرد، نخستین وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم رأی اعتماد نداد، آقای توفیقی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد و نام او به عنوان نامزد احتمالی تصدی وزارت علوم مطرح بود.

اما علی مطهری، نماینده مجلس ایران در ۳۰ مهرماه سال گذشته اعلام کرد که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با معرفی او مخالفت کرده است.

آقای توفیقی پس از دو ماه سرپرستی وزارت علوم و با حضور آقای فرجی‌دانا در وزارت علوم، در کسوت مشاور عالی وزیر فعالیت می‌کرد.

انتصاب او به سمت مشاور عالی هم واکنش منفی تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت و ۱۵۰ نفر از آنها در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از او خواستند که در انتصاب‌های وزارت علوم مداخله کند.

مخالفان آقای توفیقی او را به همراهی با معترضان انتخاباتی سال ۱۳۸۸ متهم می کردند. او در دوره سرپرستی وزارت علوم و به دنبال نامه‌های تشکل‌های دانشجویی وعده بازگشت تعدادی از دانشجویان و اساتید اخراجی را مطرح کرد و چند نفر از روسای دانشگاه‌های کشور مانند صدرالدین شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی و محمداسماعیل همدانی گلشن، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان را برکنار و به ترتیب حسین سلیمی و محمود مدرس هاشمی را جایگزین آن‌ها کرد.

آقای فرجی دانا نیز در پاسخ به اعتراض نمایندگان به صدور حکم مشاوره برای آقای توفیقی گفته بود: "افرادی که در وزارت علوم منصوب شدند بعد از فرمایش‌های مقام معظم رهبری و پس از آنکه بحث فتنه پیش آمد، هیچ موقع عکس العملی نداشتند و فرمایش‌های رهبری را به عنوان فصل الخطاب پذیرفتند."

انتصاب های وزارت علوم از جمله دلایل استیضاح و برکناری آقای فرجی دانا از وزارت علوم بود.

آقای توفیقی استاد گروه مهندسی شیمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس است.

مطالب مرتبط