بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران - ۱۱ شهریور

روزنامه‌های امروز صبح تهران به خبر احضار سعید مرتضوی به دادگاه، صدور حکم زندان و جریمه برای معاون اول رییس جمهور سابق و در عین حال مطالبی که علیه بی‌نظمی مالی دوران احمدی نژاد افشا شده است اهمیت داده و آن را در صدر اخبار خود نقل کرده و با جریان دادگاه مهدی هاشمی فرزند رییس مجمع تشخیص نظام همراه آورده اند.

شهريور سرنوشت‌ساز

حق نشر عکس shargh newspaper september2
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

حميدرضا آصفي در مقاله ای در اعتماد با اشاره به مذاکرات روز گذشته ظریف و کاترین اشتون نوشته: چنین پیداست که فاصله زیادی بین ایران و گروه ۵ +۱ وجود دارد که از آن جمله است غني‌سازي، تعداد سانتريفيوژها و دامنه و وسعت فعاليت ايران در اين مورد، تحريم‌ها و چگونگي لغو آن و زمان راستي‌آزمايي.

به نظر سخنگوی پیشین وزارت خارجه: در خصوص سايت اراك و فردو و موضوعاتي از اين دست نيز هنوز توافق كامل به دست نيامده، اما چنانچه موضوع غني‌سازي و لغو تحريم‌ها حل شود، حل ساير موضوعات در دسترس خواهد بود. از اين‌رو مذاكرات در مرحله بسيار حساس و خطيري قرار داشته و اين گفت‌وگوهاي دوجانبه در شهريور بيش از اجلاس ۵+۱ در نيويورك تعيين‌كننده است.

داود هرمیداس باوند هم در مقاله آرمان نظر داده که: هرچند جهان غرب در برخورد با پرونده هسته‌ای ایران سعی كرده تا به امروز موضعی مشترك و واحد اتخاذ كند و هرچند ایالات متحده آمریكا بیشترین جهت‌دهی را در اتخاذ این تصمیمات داشته است، اما نباید نسبت به وزن اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای هسته‌ای و معادلات بین‌المللی بی‌توجه بود. بهره‌گیری از نقش اتحادیه اروپا در معادلات بین‌المللی می‌تواند به عنوان یك بدیل از سوی دستگاه دیپلماسی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

به نظر نویسنده: كارشناسان به‌خوبی می‌دانند كه بخشی از تحریم‌های یكجانبه توسط دولت‌های اروپایی، هدایت و به سرانجام رسیده و حالا ایران قادر است با همفکری بیشتر تحریم‌های یكجانبه اتحادیه اروپا را كاهش دهد. اقتصاد ایران وابستگی بسیاری به اتحادیه اروپا دارد، كشورهای عضو این اتحادیه هم تازه از بحران چندساله اقتصادی رها شده‌اند بنابراین زمینه فراهم است.

در پایان مقاله آرمان آمده: ایران می‌تواند این پیام را به طرف غربی بدهد كه مایل به گفت‌وگوهای بیشتر به صورت دوجانبه و چندجانبه است نگرانی‌های طرف مقابل را حل كند چنانكه پس از وین ۵، تیم مذاكره كننده هسته‌ای چندین دور گفت‌وگوی دوجانبه را با هر یك از اعضای ۶ +۱ ترتیب داد. اكنون هم به نظر می‌رسد ظریف به دنبال مذاكرات مستقیم با پایتخت‌های اروپایی است.

این سفر مهم

علي محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: همانقدر که سرنوشت پرونده هسته اي براي اشتون حيثتي است، حل و فصل به موقع اين پرونده ( تا آذرماه آينده) براي موگريني ايتاليايي به عنوان ميراث دار اشتون نيز حساس و حياتي است. در طول ماههاي گذشته ايراني‌هايي که دستي بر آتش مذاکرات هسته اي و دل در گروه آينده اين پرونده داشته اند، حتي از خود اروپايي‌ها هم بيشتر دلواپس سرنوشت اين کرسي بودند.

مقاله ابتکار تاکید کرده: گرچه قرار است تا آذرماه و احتمالا تا پايان سال ۲۰۱۴ موگريني کاري به کار پرونده هسته اي نداشته باشد وهمچنان اشتون در اين مورد خاص رييس باشد، اما واقعيت اين است که چه در سه ماه آينده دو طرف به تفاهم برسند و چه نرسند، قصه مذاکره همچنان سر دراز دارد، بالاخره ظريف ايران)و موگريني به هم خواهند رسيد.

سرمقاله ابتکار در نهایت نوشته: موگريني به داشتن رابطه نزديك با دموكرات‌هاي آمريكا هم معروف است. در نتيجه در مذاکرات حداقل کاسه داغ تر از آش ( جان کري و اوباما) نخواهد شد. علاوه بر اين هم آشنايي او با جهان اسلام و هم رابطه تقريبا خوب ايتاليا و سوسياليست‌ها با خاورميانه و به ويژه ايران چشم انداز پيش رو در انتخاب موگريني براي ايران را اميدوار کننده تصويرمي كند.

حمایت از تیم مذاکره

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper september2
Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

احسان کیانی در سرمقاله مردم سالاری نوشت: آن‌چه مهم است نه حتّي تأکيد بر حمايت از مذاکرات تيم هسته‌اي که تأکيد بر اين نکته است که دکتر روحاني مسئوليت تيم مذاکره‌کننده و فراتر از آن مسئوليت عملکرد دولت در هر حوزه‌اي را مي‌پذيرد و از هرگونه تفکيک و دوگانه‌سازي ميان رييس‌جمهور و زيردستانش اجتناب مي‌کند.

نویسنده با استناد به گفته های رییس جمهور درباره مذاکرات هسته ای نوشته: معناي حاکميّت جز اين نيست. حاکميّت در ذات خويش يگانه است و دولت نيز به عنوان نماينده کلّي ملّت که با رأي مستقيم مردم مستقر شده است، بايد يگانه و واحد باشد و از آن صداي واحدي شنيده شود. بي‌شک بزرگ‌ترين ويژگي روحاني در دولت‌مداري‌اش همين مسئوليت‌پذيري اوست.

سرمقاله مردم سالاری نظر داده که روحانی با علم به مشکلات و مسائلي که دولت و وزيرانش را احاطه کرده، مسئوليت کامل دولت را مي‌پذيرد. در حالي که در برابر فشارها و انتقادهاي ريز و درشتي که اين روزها بر سرش روانه مي‌شود، به راحتي مي‌تواند از بار مسئوليت شانه خالي کند و با عزل و برکناري وزير يا معاون مربوطه، خود را از اتّهامات و انتقاداتي که بر دولتش وارد مي‌کنند، تبرئه کند. هم‌چنان که رييس سابق جمهوري ايران، هر از گاهي با صدور فرمان برکناري زيردستانش، ضمن انتقاد از آن مدير سابق، فرد دل‌خواه خود را جايگزين مي‌کرد.

چهره های معروف هنری و دانشگاهی در روزنامه های امروز در مقالاتی از اعضای شورای شهر تهران خواسته اند تا احمد مسجد جامعی را همچنان در راس این شورا نگه دارند. اشاره این مقالات به انتخابات داخلی امروز این شوراست که مشخص می کند که آیا اصلاح طلبان اکثریت دارند و مسجد جامعی می ماند یا اصولگران شکست بار قبل خود را جبران می کنند و مهدی چمران را به این کرسی برمی گردانند.

کلاف سردرگم

فتح الله آملی در سرمقاله روزنامه اطلاعات اشاره کرده که یکی از مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر کشور و به ویژه رونق بورس و سفته‌بازی در بازار زمین و مسکن را باید بنگاه‌داری سیستم بانکی است. به این معنا که بانک‌ها مجموعه‌ای از شرکت‌های تابعه را نیز جدای فعالیت بانکی خودشان اداره می‌کنند که آن‌ها مشغول فعالیت‌های اقتصادی هستند. از خرید و فروش سهام گرفته تا مالکیت معدن و شرکت و کارخانه و مهم‌تر از همه خرید و فروش زمین و ساخت و ساز.

به نوشته این مقاله: اگر فهرست بدهکاران بزرگ بانکی منتشر شود، شاید معلوم شود که بخش قابل توجهی از آنها را کسانی تشکیل می‌دهند که در بورس زمین و مسکن و ساخت مجتمع‌های بزرگ تجاری، اداری یا تفریحی بوده‌اند و حتی برخی درست یا غلط به خاطر همین مسئله است که شایع کرده‌اند تلاش مشترک وزیر راه و رئیس بانک مرکزی برای رونق‌بخشی به بخش مسکن همراه با نیم‌نگاهی به داغ شدن بازار زمین و مسکن بوده تا بدهکاران بزرگ،‌ حتی خود بانک‌ها بتوانند با رونق گرفتن این بخش و افزایش قیمت‌ها و خروج از رکود بدهی‌های خود را بپردازند

سرمقاله اطلاعات نتیجه گرفته : نه دیگر می‌توان سیستم بانکی را با این همه مأموریت بنگاه‌داری و انحراف از مسیر اصلی و وظیفه ذاتی خویش تحمل کرد و انتظار خدمت به پیشرفت و توسعه کشور را داشت و نه تهران و شهرهای بزرگ ما می‌توانند با قانون‌فروشی و تراکم‌فروشی و رسیدن به مرز خفقان جمعیتی زنده بمانند و یا محل زندگی باشند.

وعده حیاتی احیای سازمان برنامه

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper september2
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، فرهیختگان

همزمان با خبر احیای سازمان مدیریت و برنامه تا یک ماه دیگر فرشاد مومنی در مقاله ای در شرق این بحث را گشوده که چرا دولت به وعده ای که روحانی در جریان انتخابات داد عمل نمی کند در حالی که در ریشه‌یابی آن چه در بهترین فرصت‌های تاریخی دولت پیشین آن را از دست داد باید از سه تا بیشتر گفت. اتخاذ رویه‌های علم‌گریزانه، اتخاذ رویه‌های قانون‌گریزانه و بالاخره اتخاذ رویه‌های برنامه‌گریزانه. در میان این سه هم باید نقشی استثنایی و منحصربه‌فرد را به برنامه‌گریزی دولت پیشین اختصاص داد.

این اقتصاددان توجه داده که در غیاب سازمان مدیریت و برنامه زیان هایی به مملکت وارد آمد که نمونه آن برخورد افراد مختلف دولت با بسته موسوم به «خروج غیرتورمی از رکود» است. طی همین چندروز گذشته اجزای مختلف دولت تلقی‌های بسیار متفاوت و متناقضی از این برنامه داشته‌اند. بدون تردید تشتت آرا و فقدان استنباط واحد از اصول و مبانی اجرایی برای دولت و کشور مساله‌ساز خواهد بود.

مقاله شرق توجه داده که: حال، هم لایحه بودجه سال ۹۴ در دست تهیه است و هم برنامه ششم توسعه. اگر مسیری که پیش از این و تاکنون طی شده ادامه یابد و سازمان مدیریت احیا نشود، آنچه پیش از این در عرصه مدیریت و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی رخ داده، ادامه می‌یابد و کشور به همان سمت می‌رود.

خط قرمز

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به گفته یک نماینده مخالف دولت مبنی بر این که دولت روحانی از خط قرمز نظام عبور کرده نوشته : راستش من هنوز متوجه نشدم قضیه دقیقا چیست. یعنی شما اگر قضیه را گرفتید، زنگ بزنید به روزنامه و ما را هم شیرفهم کنید. به نظر شما اگر کسی می‌خواهد از خط قرمز نظام عبور کند، دولت راه می‌اندازد؟ جدی می‌پرسم‌ها.‍‍

در دنباله این ستون آمده: خب اینها اگر می‌خواهند از خط قرمزها عبور کنند، چرا این‌همه خودشان و دیگران را به زحمت می‌اندازند و در انتخابات شرکت می‌کنند و کابینه تشکیل می‌دهند و هی هم می‌روند مجلس از وزرایشان دفاع می‌کنند

۴۷ میلیون با غذای نامناسب و بی آب

مهدی میرزایی در مقاله ای در شرق با نقل جمله ای از استیفن هاوکینگ که گفته اگر به تقدیر هم اعتقاد داشته باشید باز هم برای ردشدن از خیابان به دوطرف نگاه می‌کنید نوشته وقتی که بدانید قرار است ماه آینده حقوق دریافت نکنید قطعا در هزینه‌های جاری زندگی «مدیریت» را سرلوحه کارتان قرار خواهید داد.

با این مقدمه نویسنده از مردم خواسته موضوع آب را جدی بگیرند. بارندگی‌های تهران معمولا از پاییز و با آغاز سال آبی در اول مهر به احتمال آغاز می‌شوند. به عبارت دیگر احتمال دارد که بارندگی داشته باشیم و احتمال دارد که بارشی مشاهده نشود. اما از آن بدتر این است که ذخایر آبی برای سال آبی آینده که ۲۱ روز دیگر شروع خواهد شد، تقریبا صفر است. در نتیجه اگر خداوند در چرخه تقدیر خود روزهای بی‌باران را مقدر کند، تهران و شاید شهرهای دیگر بی‌آبی را کاملا حس کنند.

حق نشر عکس Iran newspaper september2
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

نویسنده کارشناس اب در مقاله شرق تاکید کرده:برای اینکه عمق فاجعه را بیشتر درک کنید لازم است به یاد بیاورید که در جریان اختلال در عملکرد تصفیه‌خانه آب اصفهان، چندساعتی جریان آب در شبکه قطع شد و به همین دلیل هر بطری آب پنج‌هزارریالی تا 20هزارریال به فروش رفت. فکر کرده‌اید که با چندبطری آب می‌توانید دوش بگیرید، باغچه آب دهید، حیاط و آسفالت را خنک کنید؟ هزینه آن را می‌توانید برآورد و پرداخت کنید؟ اگر خیر، چه راه‌حلی در ذهن می‌توان بیابید؟ چیزی جز صرفه‌جویی می‌تواند راه‌حل باشد؟

شهروند در گزارشی نوشته: وضع سلامت ایرانیان دیگر موضوع نگران‌کننده‌ای شده، اینها را آمار و اعداد وزارت بهداشت می‌گویند. آماری که می‌گوید ١٩‌میلیون ایرانی فشارخون دارند، ١٩‌میلیون بي‌تحرکند، ٧‌میلیون قندخون دارند، ١٥‌میلیون به کلسترول بالا مبتلا هستند و در کنار همه اینها هم ٥‌میلیون نفر سیگار می‌کشند. سیگاری که براساس اعلام وزارت بهداشت، منشأ بسیاری از بیماری‌هاست. اینها تنها بخشی از نگرانی‌هاست.

گزارش این روزنامه با اشاره به این که بررسی‌ها نشان می‌دهد ٤٧‌میلیون ایرانی غذای مناسب نمی‌خورند نوشته: همین امر باعث شده تا شیوع كمبود ویتامین D از ‌سال ٨٠ تا ٩١، ٦برابر شود، ٩١‌درصد زنان باردار برخی استان‌ها و ٧٦‌درصد نوجوانان هم بیشترین میزان کمبود ویتامین D دارند. کوتاهی‌قد هم شیوع بیشتری پیدا کرده،

به گفته معاون بهداشتی وزارت بهداشت، متوسط کشوری کوتاهی‌قد در کودکان ایرانی زیر ٥سال، ٨/٦‌درصد است، حتی اعلام می‌شود ٧/٢٧‌درصد جمعیت سیستان‌وبلوچستان دچار کوتاهی‌قد هستند. بر اساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت کوتاهی‌قد به‌عنوان معیاری برای بي‌عدالتی و گرسنگی تعبیر می‌شود.

برای خارج کردن آمریکا از منجلاب خشونت

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهروند با اشاره به این که مایک راجرز، قانونگذار جمهوریخواه آمریکا نسبت به ارتباط صدها شهروند آمریکایی با اعضای داعش در سوریه ابراز نگرانی کرده بسته پیشنهادی برای نجات آمریکا تهیه کرده اولش پراید است چرا که اگر استفاده از پراید در بین مردم آمریکا جا بیفتد آنها آن‌قدر درگیر سوم، هفتم و چهلم می‌شوند که دیگر فرصتی برای پیوستن به داعش پیدا نمی‌کنند.

پیشنهاد دوم این است که: در راستای تعویض عناصر مروج خشونت با عناصر مروج لطافت، ما آمادگی خود را برای تعویض الهام چرخنده با بروس ویلیس، فرج‌الله سلحشور با کوئنتین تارانتینو و محمد اصفهانی با متالیکا اعلام می‌کنیم.

طنزنویس شهروند در نهایت نوشته: ما از اول می‌دانستیم استعفای آقای فرگوسن از منچستر بی‌خود نیست و این عنصر اسکاتلندی برنامه‌هایی در سر دارد. اتفاقا پیش‌بینی‌های ما درست از آب درآمد و چندی پیش حادثه دلخراش فرگوسن در آمریکا به وقوع پیوست که نمونه بارز خشونت‌طلبی در آمریکاست. ما در بسته پیشنهادی خود یکی از عناصر مطلوب به نام محمد مایلی‌کهن را در نظر گرفته‌ایم که با ارسال ایشان به آمریکا ان‌شاءالله اخلاق‌مداری و آزادیخواهی به جامعه آمریکا تزریق می‌شود و اگر حادثه‌ای هم رخ دهد دیگر حادثه فرگوسن نیست و حادثه مایلی‌کهن است.

مطالب مرتبط