ابتکار: تخریب محیط زیست، توسعه و امنیت کشور را تهدید می‌کند

حق نشر عکس Mehr
Image caption خانم ابتکار پیشتر گفته بود که کارشناسان وضعیت فعلی محیط زیست ایران را "سقوط آزاد" توصیف کرده‌اند

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران هشدار داده است که "همه آمارها" از وضعیت نامناسب محیط زیست حکایت دارد و تداوم تخریب محیط زیست "توسعه و امنیت کشور را تهدید می‌کند".

خانم ابتکار امروز ۱۱ شهریورماه (دوم سپتامبر) از جمله با اشاره به مصرف بیش از حد آب های زیرزمینی در ایران گفت: "۸۵ درصد از ذخایر آب های زیرزمینی در کشور بر اثر مصرف بی رویه کاهش یافته است."

او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه مدیریت پسماندها در ایران درست اجرا نمی‌شود، گفت که زباله‌ها در طبیعت رها و باعث آلودگی می‌شود، "قانون قاطع و جریمه بازدارنده برای جلوگیری از پراکندن زباله در کشور تعریف نشده است."

خانم ابتکار در ۲۱ خردادماه گفته بود که در حال حاضر تمام شاخص‌های زیست‌محیطی مانند آب، هوا، تنوع زیستی، فرسایش خاک در وضعیت نامطلوبی قرار دارد تا جایی که برخی کارشناسان وضعیت فعلی را سقوط آزاد نامیده‌اند.

پیشتر هم خانم ابتکار در بهمن ماه سال گذشته با اشاره به آمار جهانی منتشر شده در مورد شاخص‌های محیط زیست گفته بود که وضعیت ایران در شاخص‌های محیط زیست در طول هشت سال با ۶۱ پله سقوط به رتبه ۱۱۴ در دنیا رسیده است.

سوء مدیریت منابع آب، مصرف بی رویه انرژی و گرد و غبار از مهمترین مسائل محیط زیست ایران معرفی شده است.

آلودگی صوتی، آلودگی نوری، آلودگی امواج مغناطیسی از جمله آلودگی‌هایی است که به گفته کارشناسان نیاز به توجه جدی و برنامه‌ریزی طولانی مدت برای کاهش آن دارد.

مطالب مرتبط