مرگ مغزی یک پناهجوی ایرانی در استرالیا

حق نشر عکس Getty
Image caption بازداشتگاه پناهجویان در جزیره مانوس (عکس آرشیوی مربوط به سال ۲۰۱۲ است)

گزارش شده است که یک تبعه ایرانی که از استرالیا درخواست پناهندگی کرده بود پس از ابتلا به مسمومیت خونی دچار مرگ مغزی شده است.

حمید خزایی که ۲۴ سال سن داشت، در یک مرکز بازداشت پناهجویان در جزیره مانوس در کشور پاپوا گینه نو نگهداری می شد.

فعالان مدافع حقوق پناهجویان می گویند که پس از عفونت یک زخم روی بدن آقای خزایی، وی برای مداوا به استرالیا منتقل شد اما به دلیل شدت بیماری سکته کرد و سپس دچار مرگ مغزی شد.

ایان رنتول، سخنگوی سازمان موسوم به ائتلاف اقدام برای پناهندگان (Refugee Action Coalition)گفته است حدود دو هفته پیش پای آقای خزایی برید.

زخم کوچک بود، اما به شدت عفونی شد؛ او را به بیمارستانی در شهر بریزبن استرالیا منتقل کردند اما تلاش‌ها برای درمان به نتیجه نرسید.

به گفته وی، خانواده آقای خزایی روز سه‌شنبه در جریان موضوع قرار گرفتند.

Image caption حمید خزایی

بیمارستان بریزبن یک نفر را به عنوان قیم تعیین خواهد کرد تا در خصوص قطع کردن تجهیزات حیاتی به دلیل مرگ مغزی تصمیم بگیرد.

آقای رینتول گفته است بازداشتگاه پناهجویان در جزیره مانوس محیطی به شدت غیر بهداشتی است.

او می گوید عفونت‌های پوستی و قارچی فراگیر هستند و به دلیل گرفتگی توالت‌ها فاضلابها در سطح زمین جمع می شوند.

وزارت امور مهاجرت استرالیا گفته است که فعلا جزییات بیشتری از ماجرا ارائه نخواهد شد، اما یک تحقیق پزشکی در خصوص وضعیت آقای خزایی و خدمات درمانی ارائه شده در جزیره مانوس در حال انجام است.

رضا براتی، یک تبعه ایرانی دیگر، در ماه فوریه گذشته در بازداشتگاه پناهجویان جزیره مانوس در اثر ضربه های ماموران امنیتی و مردم محلی در یک درگیری کشته شده بود.

بر اساس سیاست مهاجرتی استرالیا، تمامی پناهجویانی که سعی می کنند از طریق دریا به آن کشور برسند در کمپ‌هایی در پاپوا گینه نو، نائورو یا جزیره کریسمس نگهداری می شوند.

سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری نسبت به اعمال این سیاست اعتراض کرده اند اما استرالیا می گوید که هدف آن کشور جلوگیری از سفرهای خطرناک دریایی پناهجویان با قایق‌های غیر مجهز است.

مطالب مرتبط