معاون وزارت خارجه ایران بسته شدن دفاتر فرهنگی ایران در سودان را تکذیب کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption عبداللهیان: مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی و سودان در دو کشور به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهند

یک مقام وزارت خارجه ایران خبر بستن مراکز فرهنگی در سودان و اخراج کارکنان آنها را تکذیب کرده است.

در واکنش به این خبر که دولت سودان مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی در آن کشور را بسته و وابسته فرهنگی سفارت ایران و کارکنان این مراکز را از آن کشور اخراج کرده، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران، بستن مراکز فرهنگی و اخراج کارکنان آنها را تکذیب کرده است.

آقای عبداللهیان گفته است که "برخی جریانات در سودان در صدد تخریب روابط خوب تهران - خارطوم هستند" و افزوده است که "سفارت و مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی و سودان در دو کشور به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهند."

این مقام وزارت خارجه ایران اظهار داشته است که "اطمینان داریم که رهبری سودان اجازه وارد ساختن خدشه به روابط تاریخی دو کشور را نخواهد داد."

روز گذشته به نقل از سخنگوی وزارت خارجه سودان گزارش شد که مراکز فرهنگی مرتبط با سفارت ایران در خارطوم، پایتخت، و سایر شهرهای سودان بسته شده و به وابسته فرهنگی سفارت و کارکنان این مراکز ۷۲ ساعت فرصت داده شده است تا خاک سودان را ترک کنند.

حق نشر عکس d
Image caption وزارت خارجه سودان خبر بستن دفاتر فرهنگی ایران را بدون هیچ توضیحی منتشر کرده است

وبسایت وزارت خارجه سودان نیز خبر دستور این وزارت‌خانه برای بستن مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی و اخراج کارکنان آنها را منتشر کرد.

رسانه های سودان به نقل از سخنگوی وزارت خارجه سودان گفته‌اند که این تصمیم به دلیل آن گرفته شده که این مراکز "از حد و حوزه اختیارات خود فراتر رفته و به تهدیدی برای امنیت فکری و اجتماعی سودان" تبدیل شده‌بودند.

برخی رسانه‌های سودان هم گفته‌اند که دلیل تصمیم دولت سودان به خاتمه دادن به فعالیت مراکز فرهنگی سفارت ایران در آن کشور، تلاش این مراکز برای ترویج تشیع در میان مردم به خصوص جوانان سودانی بوده است.

این رسانه‌ها نوشتند که ممکن است دولت سودان زیر فشار برخی کشورهای عربی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی یا به منظور نزدیکی به این کشورها فعالیت فرهنگی ایران در آن کشور را متوقف کرده است.

سودان و ایران در سال های اخیر روابط بسیار گرمی داشته اند و دولت ایران کمک های گسترده ای را در اختیار سودان قرار داده است. به گفته ناظران، روابط دوستانه دو کشور باعث ناخرسندی برخی کشورهای عرب و کاهش حمایت اقتصادی آنان از سودان شده است.

ایالات متحده هر دو دولت ایران و سودان را در فهرست دولت‌های غیردموکراتیک و حامی تروریسم قرار داده و هر دو کشور با تحریم‌های خارجی مواجه هستند و تحریم مالی و تجاری ایران امکانات مالی جمهوری اسلامی را به شدت کاهش داده است.

مطالب مرتبط