همه کارگران بازداشتی معدن بافق آزاد شدند

حق نشر عکس ILNA
Image caption کارگران علاوه بر اعتصاب به همراه خانواده‌هایشان جلوی فرمانداری تجمع‌ کردند

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، می‌گوید که همه کارگران بازداشتی معدن سنگ آهن بافق آزاد شده‌اند.

همچنین به دنبال قول مساعدی که مسئولان مرتبط داده بودند، کارگران معدن بافق پس از ۱۶ روز اعتصاب به سر کار خود بازگشتند.

روز گذشته دو کارگر، و هفته گذشته یک نفر دیگر آزاد شدند و با آزادی شش کارگر دیگر که امروز صورت گرفت همه کارگران بازداشتی آزاد شده‌اند.

بیش از دو هفته پیش و با دستگیری چند کارگر معدن سنگ آهن بافق، دیگر کارگران دست به اعتصاب زدند و اعلام کردند تا آزادی همکارانشان به کار بازنمی‌گردند.

این اعتصاب با تجمع‌های اعتراضی کارگران و برخی از خانواده‌های آنان همراه بود و حضور یگان ویژه پلیس را نیز به دنبال داشت.

اعتراض به خصوصی‌سازی

کارگران معدن بافق به واگذاری آن به بخش خصوصی معترض بوده‌اند. آنها پیش از این نیز در اواخر بهار امسال بیش از یک ماه اعتصاب کرده بودند.

کارگران در آن مقطع گفتند که با قول مساعد برای لغو خصوصی‌سازی معدن به اعتصابشان پایان می‌دهند.

ایلنا از قول کارگران می‌گوید که این بار نیز به آنان گفته شده که خصوصی‌سازی معدن لغو شده است، اما علی اشرف عبدالله پوری‌ حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید: "واگذاری معدن سنگ آهن بافق قطعی است و امکان لغو آن وجود ندارد."

عبدالرضا رحمانی‌ فضلی، وزیر کشور ایران، اعلام کرده است که هیات دولت مسئولیت رسیدگی به مطالبات کارگران معدن بافق را به وزارت کار سپرده است.

مطابق اعلام سازمان خصوصی‌سازی ایران، از سال ۱۳۸۰ تاکنون مالکیت بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از شرکت‌های دولتی واگذار شده است. بیشترین حجم این واگذاری‌ها در سال ۱۳۹۲ انجام گرفته است.

خصوصی‌سازی، که با هدف بهبود کارایی شرکت‌ها انجام می‌شود، منتقدانی فراوانی در ایران دارد. واگذاری به شرکت‌ها و نهادهای نیمه دولتی و یا شبه خصوصی یکی از محورهای اصلی انتقادها است.

همچنین کارگران بارها در اعتراض به خصوصی‌ سازی واحدهای صنعتی دست به اعتصاب زده‌اند. آنها می‌گویند خصوصی‌سازی شرایط کاری آنها را بدتر می‌کند و موجب ناامنی شغلی می‌شود.

حق نشر عکس ILNA
Image caption آزادی کارگران بازداشتی یکی از خواسته‌های اعتصاب‌کنندگان بود

مطالب مرتبط