بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۱۲ شهریور

اکثر روزنامه های امروز صبح در صفحه های اول خود از مرگ دکتر ناصر کاتوزیان استاد مشهور حقوق ایران خبر داده و از زبان حقوقدانان و استادان دانشگاه او را بزرگ ترین چهره معاصر حقوق دانسته اند. پیروزی تیم ملی والیبال ایران هم در صفحات اول این روزنامه ها انعکاس وسیعی دارد.

حق نشر عکس SHARGH
Image caption تیتر و عکس فرنوش مرادمند، شرق

یاد مرد بزرگ حق

کامبیزنوروزی در مقاله ای در شرق نوشته: در شیوه زندگی کاتوزیان، هیچ‌گاه تمایلی به خودنمایی، هیاهو و تبلیغ ندیدیم. آنچه او را دکتر ناصر کاتوزیان کرد، این‌ ها نبود. در هیچ دولتی، به رکاب دولت پا نداد و خود را و دانش خود را رهین منت کس نکرد؛ اما این قاعده فکری و رفتاری را بهانه‌ای برای دوری‌جستن از مسوولیت‌های اجتماعی قرار نداد و هر کجا که لازم بود، پا به میدان جامعه گذاشت و به مسوولیت اجتماعی خود عمل کرد و سخن گفت و نوشت و سال‌های دراز هم با قبول محرومیت‌های ناروا، سختی‌هایش را به دوش کشید.

بهمن کشاورز در همین روزنامه نوشته: هستند کسانی که یک اثر آنها برای باقی‌ماندن نام و آوازه‌شان کافی است. آثار استاد دکتر کاتوزیان همه واجد چنین کاربردی است. با این‌حال صرفا کتاب بزرگ قواعد عمومی قراردادها برای مانایی او کافی است.

نعمت احمدی هم در شرق به یاد آورده که با شروع انقلاب فرهنگی «هیات بازسازی نیروی انسانی» با اعضایی که مخفی بودند و دادرسی هم پنهانی و بی‌حضور متهم انجام می‌شد، دکتر امیرناصر کاتوزیان، قاضی سابق، استاد تمام‌وقت دانشگاه، مدیرگروه حقوق خصوصی، رییس موقت دانشکده حقوق دانشگاه تهران، نویسنده چندین جلد کتاب حقوقی را به انفصال ابد از خدمات دولتی محکوم کرد.

به نوشته این حقوقدان: در طول ۱۰ سال با چاپ کتاب های تازه بر مجموعه آثار وی افزوده می‌شد و استاد خود دنبال بازکردن گره نبود تا اینکه در محفلی که همکاران دانشگاهی برپا کرده بودند، استاد را در شرایطی خاص قرار دادند که مجبور به امضای وکالتنامه سفیدی شد تا از طریق دیوان عدالت اداری داد مظلوم‌ترین فردی را که خود بیش‌ازهمه غم عدل‌وداد را می‌خورد، بستانند.

حق نشر عکس MARDOM
Image caption تیتر و طرح صفحه اول مردم سالاری

جلال رفیع هم در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: کاتوزیان به مرحله‌ای رسیده بود که در بین قضات، وکلا و استادان دانشگاه‌ها نوعی مرجعیت فکری یافته بود و لذا روی تفسیرهای حقوقی او حساب باز می‌کردند. بسیاری از تفسیرهای او از مواد قانونی، بدون اینکه خودش به جایی دستور داده باشد، و یا سمت قضایی داشته باشد، در درون دستگاه قضا، در حوزة وکالت، کلاس‌های دانشگاه‌ها و امثال آن راه می‌یافت و ذهنیت‌ها و اندیشه‌ها را فتح می‌کرد.

http://farheekhtegan.ir/?nid=۱۴۶۵&pid=۱۶&type=۰

شکست اصلاح طلبان در شورای شهر

محمد مهدی تندگویان یکی از اعضای انجمن شهر در مقاله ای در اعتماد نوشته‫: مدیریت مسجدجامعی به اذعان اکثر اعضا و کارشناسان شهری، مدیریت معقول و موفقی بود. تذکرات و مصوبات و اقدامات قاطعانه و بدون ملاحظه شورا دراین سال نشانه‌یی است از مدیریت ایشان و تلاش اصلاح‌طلبان برای حل و فصل مسائل شهری. از سوی دیگر شنیده می‌شود که برخی اظهارنظرها رای پایین‌تر به کاندیدای اصلاح‌طلبان را ناشی از بی‌برنامگی آنها عنوان کرده‌اند، درحالی که چنین نیست.

به نوشته این مقاله، یکی از دستاوردهای شورا طی سال کاری گذشته، همکاری با دولت و وزرا بود که درنوع خود بی‌نظیر بوده است. به عنوان مثال با وزارت مسکن و شهرسازی منجر به جلوگیری از تصویب قوانین و مصوباتی شد که می‌توانست برای شهر تبعات سنگینی را به دنبال داشته باشد، که اگر چنین تعاملی نبود شاهد همان مصوبه هشت ‌بندی بودیم که تهران را با بحرانی جدی روبه‌رو می‌کرد. یا همکاری با وزیرنفت که باعث شد درکمتر از یک هفته سوخت «پاک» درجایگاه‌ها عرضه شود. .

فرشید غضنفرپور در گزارشی در شهروند نوشته: پیش‌بینی‌اش چندان هم دشوار نبود، نه آنچنان که تحلیلگران سیاسی را شوکه کند. گلوله برفی که پس از انتخابات هیأت‌رئیسه مجلس پایین غلتید و بر سر راهش چنان بزرگ شد که عدد موافقان استیضاح رضا فرجی‌دانا را نسبت به مخالفان بیشتر کرد حالا چنان عظیم شده که در شورای شهر تهران نیز کرسی ریاست را برای اصولگرایان بازپس می‌گیرد و پس از آن هم حتی یک صندلی در هیأت‌رئیسه شورا برای اصلاح‌طلبان باقی نمی‌گذارد.

به نظر گزارشگر این روزنامه: جریان‌های نوین اصولگرایی نشان داده‌اند اگرچه در دوران مدیریت خود چندان بابرنامه عمل نمی‌کنند و بلافاصله پس از دستیابی به قدرت دچار تشتت و تفرقه می‌شوند، اما برای به‌دست گرفتن پست‌های مدیریتی برنامه‌ریزی‌های دقیق دارند. انتخابات روز گذشته هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران نمونه روشنی از پیشرفت روزافزون نواصولگرایان در فضای سیاسی کشور بود.

حق نشر عکس JAVAN
Image caption مرد انگلیسی در پارک ملت

جوان روزنامه سپاه پاسداران در زیر این عکس نوشته: مردی با بارانی چرمی و کلاه شاپو و کیف انگلیسی و زیر چتر باران فقط در حوزه کشورهای اسکاندیناوی یا کمی پایین‌تر در انگلیس یا فرانسه رؤیت می‌شود، اما مجسمه‌اش در ورودی پارک ملت تهران پیدا می‌شود.

این روزنامه به طعنه نوشته: نه اینکه این آدم نماد ملت ایران باشد نه، بلکه نگاه بیشتر هنرمندان تجسمی ما همواره به مبدأ وارداتی این هنر است- گرچه این هنر در فرهنگ ما تاریخ کهن دارد- و لاجرم وقتی کار هنری بروز می‌دهند تیپ انگلیسی را مجسم می‌کنند. شهرداری تهران هم به جای اینکه آدم انگلیسی را به نمایشگاه یا مقابل سفارتخانه خارجی ببرد، آن را مقابل پارک ملت می‌کارد، آن هم با این شمایل بارانی در کشوری که گرفتار خشکسالی و بحران آب است.

باز خیز جنبش های اسلامی

کیهان سرمقاله خود را به تشریح ادامه اعتراض ها در یمن اختصاص داده و استعفای نخست وزیر این کشور را پیروزی بزرگی برای مقاومت به حساب آورده و نوشته: اگر نگاهی به اطراف بیاندازیم از یک سو نشانه‌های آشکاری از نوعی بازخیزی در روند حرکت مردم مشاهده می‌کنیم و از سوی دیگر نگرانی عمیق سران غرب را می‌توانیم از لابلای عباراتی که می‌گویند و قول و قرارهایی که می‌گذارند ملاحظه نمائیم.

به نوشته این روزنامه: طی یکی-دو هفته اخیر سه اتفاق مهم در این منطقه افتاده است. اتفاق اول پیروزی مردم مظلوم و مقاومت قهرمان غزه در طولانی‌ترین جنگ اسراییل بود. اتفاق دوم پیروزی بزرگ نیروهای مردمی در عراق در عراق بود. این عملیات ضمن اینکه ضریب امنیتی پایتخت عراق را افزایش داد، هرگونه امکان عملیاتی را از تروریست‌ها در استان همجوار ایران- دیاله- گرفت.

و بالاخره حادثه سوم هم به نظر کیهان پیروزی نیروهای انقلاب یمن در برکناری دولت یمن و قرار گرفتن انقلاب این کشور در مسیر خود بود، به طوری که به نوشته این مقاله دیدار همزمان وزیران خارجه ناتو نشانه نگرانی غربی ها بود و ملاقات برای سخن گفتن درباره بازسازی جبهه مشترک بین المللی، به بهانه ترویزم. که از وحشت غرب حکایت می‌کند.

هاشمی در آیینه تاریخ

سینا خسروی در سرمقاله مردم سالاری و به مناسبت هشتادمین زادروز هاشمی رفسنجانی او را با وینستون چرچیل نخست وزیر زمان جنگ بریتانیا مقایسه کرده و نوشته فراز و فرودها در هردو سیاستمدار نمود داشته و البته هردو دوران خانه‌نشینی را تجربه کرده‌اند. سخنرانی‌های هردوی ایشان در زمان جنگ، نقش اثرگذاری در تقویت روحیه جبهه و پشت جبهه داشت.

به نوشته این مقاله: ضمن آنکه رقبایِ پیروز ایشان در انتخابات، چه احمدی‌نژاد و چه اتلی با شعار گسترش عدالت و رفع بیکاری توانستند انتخابات را به نفع خودشان تمام کنند. تفاوتی هم اگر بین این دو سیاستمدار هست، نه در نبوغ سیاسی که در نوع تفکر و جهان بینی است که یکی را به سمت و سوی کاپیتالیسم محض سوق داده و آن دیگری را به سوی اقتصاد مدرن اسلامی.

سرمقاله مردم سالاری با اشاره به آخرین خیزش هاشمی رفسنجانی برای نامزدی مجلس که با رد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان روبرو شد نوشته: گرچه هاشمی رفسنجانی نتوانست همچون چرچیل، فرصت حضور دوباره به عنوان رئیس جمهوری ایران اسلامی را پیدا کند و از این حیث نتوانست آموخته‌ها و تجارب حاصل از بیرونِ گود نشستن را در مجالی تازه به کار گیرد، اما همچون چرچیل تجربیات گوشه نشینی‌اش، شرایطی را مهیا ساخت تا پدر تغییرات در ایران لقب بگیرد.

آلودگی بحر خزر

مریم میرزایی در گزارشی در شهروند نوشته بار دیگر آلودگی‌های میکروبی نفس سواحل شمالی کشور را گرفت و از حد مجاز گذر کرد. پایش‌های سازمان محیط‌زیست در بهار امسال، حکایت از آن دارد که آلودگی میکروبی ١٦ شناگاه در سواحل شمالی، چند برابر استانداردهاست و حد مجاز را پشت سر گذاشته است. نتایج پایش ٦١ شناگاه شمالی، نشان می‌دهد، آلودگی‌های میکروبی ٩ شناگاه در مازندران، ٦ شناگاه در گیلان و یک شناگاه ساحلی در گلستان، بیش از حد مجاز بود.

به نوشته این گزارش: داستان آلودگی‌های میکروبی آب‌های کشور در سال‌های اخیر، داستانی تکراری است که هر‌سال حواشی بسیاری را با خود همراه می‌کند. حتی در‌سال ٩٠ یک شناگاه در مازندران را به دلیل بالا بودن میزان آلایندگی تعطیل کرد و دو شناگاه گیلان را هم تا مرز تعطیلی پیش برد. این‌بار، شناگاهی تعطیل نشده اما تعداد شناگاه‌های آلوده به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

رادار کیهان

کیهان در ستون طنز گفت و شنود خود به رونمایی از قرارگاه پدافند هوایی اشاره کرده و نوشته: یکی از این رادارها از توانایی انتقال اطلاعات از فاصله‌های بسیار دور برخوردار است و می‌تواند تحرکات دشمن را رصد کند و زاویه انحراف را شناسایی کند و جهت حرکت آن را مشخص نماید.

طنزنویس کیهان به طعنه افزوده: گفتم این ویژگی‌ها و مشخصات که ویژگی‌ها و مشخصات روزنامه کیهان است. گفت از قضا، نام این سامانه راداری را هم «کیهان» گذاشته‌اند. گفتم: پس چرا می‌گویند آن را خودمان اختراع کرده‌ایم؟!... از روی روزنامه کیهان کپی کرده و با «مهندسی معکوس» این رادار را ساخته و به نام خودشان ثبت کرده‌اند.

در آخر ستون طنز کیهان آمده: روزنامه کیهان دهها سال زودتر از رادار کیهان اختراع شده. طرف یک غزل زیبا خواند و گفت خودم سروده‌ام. به او گفتند؛ ولی این غزل در دیوان حافظ است و تو از آنجا برداشته‌ای، گفت حافظ از من کش رفته است. گفتند؛ زمان حافظ که تو اصلا نبودی و یارو گفت؛ اگر بودم که نمیذاشتم غزلم را بردارد و به نام خودش جا بزند.

حق نشر عکس CARTOON
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

مطالب مرتبط