دور بعدی مذاکرات اتمی ایران؛ 'دو هفته دیگر' در نیویورک

حق نشر عکس Reuters
Image caption مذاکرات درباره فعالیت هسته‌ای ایران تا ابتدای آذرماه ادامه دارد

دیپلمات‌های غربی می‌گویند دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی روز ۱۸ سپتامبر / ۲۷ شهریور در نیویورک و پیش از مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغاز می‌شود. درباره برنامه هسته‌ای، ایران و آمریکا هم روزهای پنج‌شنبه و جمعه، ۱۳ و ۱۴ شهریور به طور دوجانبه در ژنو مذاکره می‌کنند.

یک دیپلمات در سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که دور بعدی مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در هفته پیش از مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود.

مجمع عمومی سالانه سازمان ملل روز ۲۴ سپتامبر آغاز می‌شود.

پیش‌تر هم گمان‌هایی درباره برگزاری این دور از مذاکرات در نیویورک مطرح شده بود.

انتظار می‌رود محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در زمان اعلام‌شده برای مذاکرات در نیویورک به سر ببرد.

این نخستین دور مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ است که پس از توافق آنها برای تمدید مهلت دست‌یابی به یک توافق جامع برگزار می‌شود.

هفت هفته پیش مذاکرات ایران و آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در وین به جایی نرسید و این هفت کشور توافق کردند که مهلت این مذاکرات را تا ٣ آذر/۲۴ نوامبر تمدید کنند.

غرب درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کند اما تهران می‌گوید برنامه‌اش صلح‌آمیز و برای تولید برق و استفاده دارویی و تحقیقاتی است.

گزارش آژانس از 'پیشرفت اندک' در بازرسی

حق نشر عکس AFP
Image caption یک سال پیش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، وزرای خارجه ایران و آمریکا برای نخستین‌بار در سه دهه مذاکره کردند

جواد ظریف روز چهارشنبه در دیدار با فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ایتالیا که قرار است جای کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شود، درباره دست‌یابی به توافق جامع هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ ابراز خوش‌بینی کرد.

او پیش‌تر هم در دیدار با خانم اشتون در بروکسل، از "آمادگی و اراده سیاسی طرف‌های مذاکره" برای رسیدن به توافق جامع سخن گفته بود.

در همین حال اعلام شده است که ایران و آمریکا روزهای پنج‌شنبه و جمعه، ۱۳ و ۱۴ شهریور در ژنو مذاکره می‌کنند.

قرار است از طرف ایران عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر خارجه در این مذاکرات باشند و از طرف ایالات متحده هم ویلیام برنز، قائم‌مقام وزیر خارجه، وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر خارجه، و جیک سالیوان، از مشاوران ارشد کاخ سفید حضور داشته باشند.

در هفته‌های گذشته و پس از تمدید دوره مذاکرات، ایران دیدارهای دوجانبه‌ای با کشورهای ۱+۵ داشته است؛ از جمله هیئت‌های ایران و آمریکا روز هفت اوت در ژنو دیدار کردند و طرف آمریکایی آن را سازنده خواند.

در همین حال خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات‌های غربی نوشته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه یا جمعه گزارشی درباره فعالیت هسته‌ای ایران به کشورهای عضو می‌دهد که حاکی از "پیشرفت اندک" در تحقیقات این سازمان درباره این فعالیت‌هاست.

این‌طور که این خبرگزاری غربی نقل کرده، گزارش آژانس می‌گوید ایران در مهلت تعیین‌شده که روز ۹ شهریور بوده، نتوانسته است به پرسش‌هایی که درباره فعالیت‌های هسته‌ای آن وجود دارد پاسخ دهد.

این خبرگزاری در ادامه عنوان می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره گزارش خود را پنج‌شنبه یا جمعه این هفته ‌به کشورهای عضو ارائه خواهد کرد.

از زمان توافق اولیه ایران و کشورهای ۱+۵، آژانس اتمی به طور ماهانه گزارشی درباره میزان پایبندی تهران به این توافق تهیه می‌کند.

این سازمان در گزارش پیشین خود تایید کرده بود که ایران برای اجرای تعهداتش در توافق تمدیدشده با شش قدرت جهانی اقدام کرده است.

با نزدیک‌شدن دور جدید مذاکرات، اسرائیل که از ابتدا مخالف مذاکرات جاری بوده، به تلاش‌هایش در آمریکا برای پیش‌گیری از یک توافق هسته‌ای افزوده است.

یووال استاینیتز، وزیر امور راه‌بردی اسرائیل، هفته آینده با هیئتی از مقامات اسرائیلی راهی واشنگتن، پایتخت آمریکا می‌شود تا بر خواسته تل‌آویو برای محروم‌کردن ایران از همه قابلیت‌های هسته‌ای پافشاری کند؛ خواسته‌ای که هم ایران و هم کشورهای ۱+۵ آن را ناممکن شمرده‌اند.

مطالب مرتبط