مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنج‌شنبه ۱۳ شهریور

حق نشر عکس Shargh

خوش‌بینی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به حل پرونده هسته‌ای ایران از جمله موضوعات مهم امروز روزنامه‌های چاپ آن کشور است. در این میان هم خط حمله به اکبر هاشمی رفسنجانی در برخی روزنامه‌های تندرو و دفاع از او در برخی از روزنامه‌های مستقل همچنان ادامه دارد.

دیپلماسی احضار ارواح

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ دیپلماسی ما به ویژه پیرامون مذاکرات ژنو و این که دقیقا چه چیزی تعهد غربی‌ها و چه مواردی را ما متعهد شده‌ایم، آنقدر پیچیده شده که به نظر می‌رسد باید برویم برای احضار ارواح.

به نوشته این مقاله ای کاش به جای همنوایی با تندروها و مخالفان مذاکرات هسته‌ای، جناب رئیس جمهور و آقایان ظریف، عراقچی و سایرین اعلام می‌کردند که اگرچه تحریم‌های اخیر واشنگتن را نمی‌پذیرند اما این اقدام ربطی به توافق ژنو نداشته و حاصل مصوبات قبلی کنگره آمریکاست.

خلاصه که آقای زیباکلام نوشته، نیازی به احضار ارواح نیست. آنچه نیاز داریم آن است که متولیان دستگاه دیپلماسی مقداری با جسارت بیشتر پای تصمیمات خود و آنجا که منافع ملی کشور اقتضاء می‌کند بایستند و با اولین تندباد تندروها، صحنه را ترک نکنند.

عیار سکه هاشمی و بازار بی‌رونق تندروها

حق نشر عکس Arman

در حالی که در برخی از روزنامه‌های تندرو مثل وطن امروز به اکبر هاشمی رفسنجانی و خانواده او حملات شدیدی صورت گرفته است، رضا ویسی در روزنامه آرمان با ارائه گزارشی نوشته است: چند سالی است که بی‌امان و بدون هیچ مکثی به انحاء مختلف، آیت الله هاشمی رفسنجانی در تیررس بداخلاقی‌های سیاسی قرار گرفته و در ملغمه‌ای از راست و دروغ آماج حملات قرار گرفته است.

در ادامه می‌خوانیم: نکته جالب توجه و تعجب‌برانگیز در این میانه آن است که مخالفت در قالب هر ترفند و سیاقی، منتقدان را به تعارضات عیان و تناقض‌گویی‌های بسیار رهنمون کرده و این نکته را برهمگان هویدا و مکشوف کرده که انتقادات نه از سر انصاف و خیرخواهی که تنها از سر ضدیت تمام عیار و کج‌دلی‌های ناتمام است.

به نوشته این گزارش وقتی عنوان می‌شود که هم‌اکنون آقای هاشمی منصوب رهبری در مجمع تشخیص مصلحت نظام است، مخالفان با تفاسیر شاذ و عجیب و غریب در پی فرافکنی رفته و عنوان می‌کنند که این ظاهر ماجراست و باطن چیز دیگر.

تاکتیک وحشت

حق نشر عکس Kayhan

جعفر بلوری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ بعد از آزادی آمرلی حتی اعلام خبر انجام عملیات نظامی از سوی عراقی‌ها نیز تروریست‌ها را به وحشت می‌اندازد. نویسنده مدعی شده اکنون که در حال مطالعه این وجیزه هستید، تکفیری‌ها در حال فرار از موصل هستند. آن هم فقط پس از شنیدن خبر رسانه‌های عراقی که اعلام کرده‌اند ارتش عراق در راه موصل است.

به نظر نویسنده اما نکته مهم دیگری در این بین وجود دارد که توهم قدرتمند بودن این غده سرطانی را تشدید بخشیده و آن این که اگر داعش واقعا قدرتمند نیست، چطور به سرعت در همه جا منتشر شده و با وجود این همه عملیات نظامی علیه آنها، نابود نمی‌شوند؟

بعد سرمقاله کیهان پاسخ داده که سردمداران داعش، برای اعضای خود نه تنها هیچ محدودیتی قائل نشده‌اند بلکه دست آنها را برای انجام هر اقدامی آزاد گذاشته‌اند. به اعضای داعش اینگونه القا شده که می‌توانند زنا کنند، آدم بکشند، نماز بخوانند، پول بگیرند و در نهایت هم به بهشت بروند.

ارس هم رو به خشکی گذاشت

حق نشر عکس Shahrvand

روزنامه شهروند در گزارشی نوشته است که رود مرزی دیگر رمقی ندارد. پای خشکسالی به رودخانه‌ای که هیچ کس فکر نمی‌کرد، روزی خشک شود هم باز شد. سطح آب ارس آن قدر پایین رفته که می‌گویند رو به خشکی است، حتی ذخیره سد آن هم به حجم مرده خود رسیده است.

به نوشته این گزارش رود مرزی همواره آن قدر پرآب بود که خشک شدن آن به ذهن هیچ کس نمی‌رسید، اما خشکسالی اتفاق جدید را در مقابل دیدگان ساکنان حواشی ارس به نمایش گذاشت، اتفاقی تلخ و غیرقابل باور، ارس در حال خشک شدن است.

این گزارش حاکی است که ۴۵ درصد از حجم منابع آبی ارس از دست رفته و به تهدیدی جدی در تامین آب ۴۰۰ هزار نفر در شهرهای شمالی آذری زبان تبدیل شده است.

مراقبت از لانه مرغان را به روباه نسپارید

حق نشر عکس Taadol

حسین حقگو، تحلیلگر اقتصادی در سرمقاله روزنامه تعادل نوشته است؛ جیمز بوکانان، اقتصاددان برجسته پس از دریافت جایزه نوبل اقتصادی در سال ۱۹۸۶ در توضیح نظریه انتخاب عمومی گفته بود که معنی این نظریه در یک جمله عبارت از آن است که مراقبت از لانه مرغان را به روباه نسپارید.

با این مقدمه نویسنده معتقد است که دولت یازدهم باید با ایجاد ساختار و سازوکارهایی مشخص، راه همکاری سه ضلعی دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی را عینی کرده و از حرف و تعارف گذر کند تا هزینه هر تصمیمی به حداقل کاهش و منافع آن حداکثری شود.

چرا که به قول بوکانان، انسان‌ها نه زنبورهایی هستند در کندو و نه جانوران درنده‌ای در جنگل. نه فرشتگانی در آسمان. انسان‌ها باید بر اساس قواعدی زندگی کنند که قادرند خود انتخابشان کنند.

محیط دشوار، اما جذاب

حق نشر عکس Donya Eghtesaad

علی فرحبخش در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به انتشار گزارش رقابت‌پذیری جهانی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اشاره کرده و نوشته است که ایران در این بررسی در رتبه ۸۳ قرار دارد. به نوشته این مقاله اگرچه نسبت به سال گذشته رتبه ایران یک پله پایین‌تر قرار گرفته است، ولی این تنزل نسبت به کاهش ۱۶ رتبه‌‎ای سال قبل بسیار کمتر شده است.

به نوشته این مقاله، تولید ناخالص داخلی ایران به لحاظ قدرت خرید در این گزارش پنج میلیارد و ۹۴۵ میلیون دلار برآورد شده که عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است و همین امر به عنوان شاخصی از اندازه بازار، پتانسیل بسیار مطلوبی را در برابر سرمایه‌گذاران خارجی قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط