گفتگوهای دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو برگزار شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption شرمن و عراقچی در مذاکرات دوجانبه ژنو شرکت دارند

مذاکرات دوجانبه نمایندگان ایران و آمریکا در ژنو برگزار شده است.

روز پنجشنبه، ١٣ شهریور (٤ سپتامبر)، یک هیات ایرانی به ریاست عباس عراقچی، معاون این وزارتخانه و نماینده جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای، با نمایندگان آمریکا ژنو ملاقات و گفتگو کرد.

براساس این گزارش، گفتگوهای دوجانبه بین نمایندگان ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات جمهوری اسلامی و گروه ١+٥ صورت می‌گیرد و تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن اعلام آغاز مذاکرات دوجانبه با ایران در روز پنجشنبه، گفته بود که سرپرستی هیات آمریکایی را ویلیام برنز، معاون، و وندی شرمن، دستیار وزیر خارجه و نماینده ایالات متحده در مذاکرات هسته‌ای با ایران برعهده دارند و گفتگوها در روزهای پنجشنبه و جمعه انجام می‌شود.

مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا کمتر از دو ماه قبل از انقضای مهلت توافقنامه مقدماتی ژنو در اواخر ماه آینده میلادی صورت می‌گیرد. توافقنامه مقدماتی در جریان مذاکرات ایران و گروه ١+٥ در نوامبر سال گذشته به دست آمد و در ماه ژانویه به مدت شش ماه اجرایی شد.

این توافقنامه شامل تعلیق و تغییر در برخی برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در برابر خودداری کشورهای دیگر از تصویب و وضع تحریم‌های جدید و همچنین، اجازه به ایران برای برداشت بخشی از دارایی‌های مسدود شده این کشور در خارج بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مهلت تمدید شده توافق مقدماتی مذاکرات ژنو در ماه آینده میلادی به سر خواهد آمد

قرار بود تا قبل از پایان دوره شش ماهه، دو طرف به توافق نهایی شامل جلب اطمینان بین‌المللی نسبت به صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی در برابر لغو تحریم‌های خارجی علیه ایران دست یابند اما در مدت مورد نظر، این نتیجه حاصل نشد. در عوض، دو طرف پذیرفتند که توافقنامه مقدماتی تا اواخر ماه نوامبر سال جاری تمدید شود با این امید که تا آن زمان، به توافق جامع برسند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - مذاکرات چند جانبه ایران با سه کشور اروپایی عضو گروه ١+٥ - آلمان، بریتانیا و فرانسه - روز ١١ سپتامبر (٢٠ شهریور) در وین برگزار می‌شود و قرار است گفتگوهای ایران با اعضای ١+٥ در روز ١٨ سپتامبر (٢٧ شهریور) در نیویورک صورت گیرد.

مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در حالی برگزار می‌شود که اواخر هفته گذشته، دولت آمریکا تعدادی شرکت ایرانی را به اتهام ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی، نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و نقض قوانین آمریکا راجع به تحریم ایران، مشمول تحریم قرار داد. چند شرکت غیرایرانی نیز تحریم شدند. در عین حال، مقامات آمریکایی تاکید کردند که این تحریم‌ها در اجرای قوانین و مقررات قبلی راجع به تحریم ایران صورت گرفته و ایالات متحده همچنان به دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران متعهد است.

وزارت خارجه ایران افزودن شمار دیگری از شرکت‌های ایرانی به فهرست افراد حقیقی و حقوقی ایرانی مشمول تحریم را مورد انتقاد شدید قرار داد و آن را ناقض تعهدات آمریکا در چارچوب توافق ژنو دانست اما مقامات ایرانی همچنان بر ادامه مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای و لغو تحریم‌های خارجی تاکید نهادند.

مطالب مرتبط