ایران در مهلت مقرر به سوالات آژانس 'پاسخ نداد'

حق نشر عکس AP
Image caption در آخرین گزارش آژانس آمده بود که ایران به تعهدات خود در توافق ژنو عمل کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران در مهلت مقررشده به شماری از سوالات کلیدی مطرح‌شده درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ نداده است.

خبرگزاری‌های غربی می‌گویند که گزارش محرمانه آژانس حاکی از این است که این نهاد بین‌المللی نتوانسته درباره برخی ابهامات مربوط به فعالیت‌های نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران به نتیجه‌ای برسد.

یکی از سوالات آژانس که بنا به گزارش‌ها ایران در موعد مقرر، ۲۵ اوت، به آن پاسخ نداده است درباره ساخت چاشنی‌ بمب اتمی است.

سوال‌های آژانس که ایران باید تا ۱۰ روز پیش به آنها جواب می‌داده بر مبنای اطلاعاتی است که دستگاه‌های اطلاعاتی غربی در اختیار این نهاد گذاشته‌ بودند.

خبرگزاری رویترز، که می‌گوید نسخه‌ای از این گزارش محرمانه در اختیارش قرار گرفته، گزارش می‌دهد که مطابق گزارش آژانس ایران تنها در سه مورد از پنج موردی که باید ابهام‌ها را برطرف می‌کرده به سوالات آژانس پاسخ داده است.

همچنین از گزارش محرمانه آژانس نقل شده است که تصاویر ماهواره‌ای حاکی از "ساخت و سازهای مستمر" در منطقه پارچین است.

قدرت‌های غربی می‌گویند در این منطقه آزمایش‌هایی انجام شده که می‌توانند با ساخت جنگ‌افزار اتمی مرتبط باشند. ایران تاکید می‌کند که برنامه هسته‌ای نظامی ندارد و تنها به دنبال تامین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای خود و تحقیقات در زمینه‌هایی چون پزشکی است.

ایران و کشورهای ۱+۵ مشغول مذاکرات گسترده‌ای برای حل اختلافات درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند. هیاتی ایرانی راهی نیویورک شده و از دیروز با مقام‌های آمریکایی سرگرم گفتگو است.

این گفتگوها در سطح معاونان وزارت خارجه و با حضور عباس عراقچی و وندی شرمن برگزار می‌شود. طرفین دیروز و امروز با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

مطالب مرتبط