'اجازه آیت‌الله خامنه‌ای' برای دیدار مقام‌های ایران و آمریکا درباره داعش

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption قاسم سلیمانی در کنار رهبر ایران هنگام بازدید آیت‌الله خامنه‌ای از موزه جنگ کرمان در سال ۱۳۸۴

بر اساس گزارش‌هایی که به بی‌بی‌سی فارسی رسیده، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران اجازه داده است مقام‌های نظامی ایران با مقام‌های نظامی آمریکا در عراق دیدار داشته باشند. سخنگوی وزارت خارجه ایران اما این موضوع را تکذیب کرده است.

منابع مطلع در ایران به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند رهبر ایران به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس اجازه داده برای مبارزه با شبه‌نظامیان گروه "دولت اسلامی" (داعش)، ایران و آمریکا در عراق همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب این موضوع گفته "مواضع ما در این خصوص پیش از این اعلام شده و خبر مزبور صحت ندارد."

در واکنش به انتشار این خبر، کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان، می‌گوید که فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق، در مصاحبه با او تایید کرده است که این همکاری میان ایران و آمریکا در جریان است.

ایران و آمریکا هر دو شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی را خطری جدی برای منطقه می‌دانند.

پیشتر گزارش‌های متعددی درباره حضور آقای سلیمانی در عراق منتشر شده است. در شبکه‌های اجتماعی، هم‌زمان با نبرد شبه‌نظامیان عمدتا شیعه برای بازپس گرفتن شهر ترکمان‌نشین آمرلی، تصاویر و فیلمی منسوب به آقای سلیمانی در شمال عراق منتشر شد که گفته می‌شود اخیرا گرفته شده است.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار ما در دهوک که مدتی است در شمال عراق است، می‌گوید بی‌بی‌سی فارسی مطلع است شبه‌نظامیان شیعهبا پشتیبانی و مشورت نیروهای ایران در عملیات شکستن محاصره شهر آمرلی نقش فعالی داشته‌اند. همچنین بر اساس گزارش منابع کرد، نیروهای ایرانی در شهر جلولا پیش‌مرگ‌های کرد و نیروهای عراقی را همراهی کرده‌اند.

به گفته خبرنگار ما، کشورهای دیگر هم به نوعی در عملیات عراق مشارکت دارند اما نمی‌خواهند این موضوع را رسانه‌ای کنند.

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption گفته می‌شود آقای سلیمانی در نیمه دوم دهه هفتاد شمسی و مدتی بعد از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد

سپاه قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و فرمانده آن، قاسم سلیمانی از نزدیک‌ترین فرماندهان نظامی به رهبر ایران است. درباره آقای سلیمانی بیشتر اینجا بخوانید.

ایران و آمریکا پیش‌تر هم در جریان جنگ آمریکا علیه طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان همکاری داشتند.

گرچه مقام‌های ایران پیش تر همکاری با آمریکا در عراق را رد کرده بودند اما گاهی تلویحا گفته بودند در صورتی که عراق بخواهد، ایران به کمک این کشور خواهد آمد.

رئیس‌جمهوری ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی گفته بود ایران در صورت درخواست عراق برای حل بحران داعش، همکاری با آمریکا را در نظر خواهد گرفت.

مطالب مرتبط