آمریکا: برای مقابله با 'داعش' همکاری نظامی یا اطلاعاتی با ایران نداریم

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای پیشمرگه کرد، از جمله گروه‌های درگیر با گروه دولت اسلامی در عراق هستند

برنادت میهن، سخنگوی شورای ملی امنیت آمریکا در واکنش به گزارش‌ها درباره همکاری احتمالی ایران و آمریکا برای مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش سابق) در عراق، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که ایالات متحده آمریکا هیچگونه همکاری نظامی یا تبادل اطلاعاتی با ایران ندارد و برای داشتن چنین همکاریی هم برنامه‌ای ندارد.

او در عین حال گفت که آمریکا عقیده دارد که گروه دولت اسلامی (داعش سابق) نه تنها تهدیدی برای آمریکا، بلکه تهدیدی برای تمام کشورهای منطقه است.

برنادت میهن اضافه کرد: "به باور ما، تمام کشورها صرفنظر از اختلافاتی که دارند، باید برای تضعیف و در نهایت، شکست دادن گروه دولت اسلامی اقدام کنند."

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود: "همانطور که پیش از این گفتیم، آماده کار با مقامات ایران هستیم، همانطور که برای (مقابله با) تهدید گروه دولت اسلامی در عراق با دیگر بازیگران منطقه کار می‌کنیم."

او با اشاره به دیدار چند ماه گذشته ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا با مقامات ایران در وین گفت که وضعیت عراق یکی از موضوعات مورد بررسی دو طرف در این دیدار بود.

او اضافه کرد که ایران و آمریکا پیش از این، درباره مسائل مرتبط با افغانستان همکاری‌هایی داشته‌اند و این نوع همکاری، موضوع جدیدی نیست.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه در واشنگتن به صراحت گزارش‌های منتشرشده در مورد همکاری پنهان ایران و آمریکا برای مقابله با گروه دولت اسلامی را رد کرد.

'مجوز مقامات عالی'

پیش از این، گزارش شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اجازه داده است که مقام‌های نظامی ایران با مقام‌های نظامی آمریکا در عراق دیدار داشته باشند، هرچند سخنگوی وزارت خارجه ایران این موضوع را رد کرد.

کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان هم گفته است که فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق، در مصاحبه با او تایید کرده است که این همکاری میان ایران و آمریکا در جریان است.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار اعزامی ما به شمال عراق می‌گوید که بی‌بی‌سی فارسی مطلع است که شبه‌نظامیان شیعه با پشتیبانی و مشورت نیروهای ایران در عملیات شکستن محاصره شهر آمرلی نقش فعالی داشته‌اند.

او گفت که کشورهای دیگر هم به نوعی در عملیات عراق مشارکت دارند، اما نمی‌خواهند این موضوع را رسانه‌ای کنند.

مطالب مرتبط