مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌شنبه ۱۵ شهریور

حق نشر عکس Ebtekaar

امروز دست کم هفت روزنامه چاپ پایتخت تیتر اول خود را به اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای در دیدار با مجلس خبرگان رهبری داده‌اند و نوشته‌اند که حمایت از دولت وظیفه همه است.

تغییر صف‌بندی اصولگرایان در برابر دولت

روزنامه ابتکار در گزارشی به لحن تازه منتقدان دولت پس از تاکیدهای مکرر رهبر آن کشور پرداخته و نوشته که حمایت از دولت در کنار انتقادهای سازنده از جمله موارد و موضوعاتی است که در چند ماه گذشته بارها از کلام رهبری خطاب به مسوولان کشور بیان شده است.

به نوشته این گزارش اما با این وجود برخی از چهره‌های منتقد دولت که عموما از تندروهای نزدیک به جبهه پایداری هستند، تاکنون نه تنها تغییری در لحن خود در انتقادها نداشته‌اند، بلکه لحن آنها جسورانه‌تر هم شده است.

اینجاست که روزنامه ابتکار این پرسش را مطرح کرده که آیا رسانه‌های منتقد دولت، پس از پیگیری توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت، پیگیر توصیه‌های اکید او به منتقدان هم می‌شوند و پرسش‌های خود را با محوریت حمایت از دولت مطرح خواهند کرد؟

آسیاب به نوبت می‌چرخد

حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه مدعی شده است؛ تروریست‌های داعش، ملغمه‌ای از سه طیف هستند، سرکردگان که وابستگی آنها به مثلث غربی، عبری و عربی پنهان نیست. گروه دوم را جنایتکاران حرفه‌ای تشکیل می‌دهند. اما طیف سوم به اعتقاد این مقاله را فریب‌خوردگانی تشکیل می‌دهند که با شست‌وشوی مغزی و تبلیغات شبه دینی مفتی‌های وهابی به میدان فرستاده شده‌اند.

حق نشر عکس Kayhan

آقای شریعتمداری بعد نتیجه‌گیری کرده که مشخصاتی که از به گفته او دشمن به این طیف داده شده با سردمداران و عوامل حکومت آل سعود انطباق دارد و سعودی‌ها از این وحشت دارند که طیف مورد اشاره بعد از ناکامی در ماموریت تحمیلی، به سوی دشمنان واقعی بازگردند که از هم اکنون نشانه‌های آن هم برای مدیرمسوول روزنامه کیهان آشکار شده است.

و سرانجام این که در پایان سرمقاله کیهان آمده که بالاخره آسیاب به نوبت می‌چرخد و حالا نوبت به فروپاشی آل سعود رسیده است.

اتحاد؛ نصب‌العین اصلاح‌طلبان

روزنامه آفتاب یزد گزارشی از خنثی شدن تلاش رسانه‌های اصولگرا در جهت ایجاد افتراق بین اصلاح‌طلبان منتشر کرده است. محسن امامی‌فر در این گزارش نوشته است؛ جدیدترین تلاش رسانه‌های اصولگرا برای ایجاد اختلاف در بین اصلاح‌طلبان، تشکیلات ندا است. در رابطه با ندا روزهای اخیر در محافل خصوصی و عمومی سخن بسیار است و وجود اختلافات راجع به این موضوع در بین اصلاح‌طلبان غیرقابل انکار است.

حق نشر عکس Aftab Yazd

این گزارش حاکیست که رسانه‌های جریان اصولگرا با شادمانی از این وضعیت، تلاش‌های گسترده‌ای را در جهت تقویت خط افتراق بین اصلاح‌طلبان شکل داده‌اند.

در پایان این گزارش آمده که به نظر می‌رسد اتحاد و همگرایی در عین وجود اختلافات درون گفتمانی در برهه کنونی نصب‌العین اصلاح‌طلبان قرار گرفته و آنها قدر مسلم مسائل به وجود آمده بین خود را از طریق گفتگوهای سازنده و تعامل حل خواهند کرد.

دولتمرد از کجا ضربه می‌خورد

عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ اگر مجموع عملکرد روابط عمومی وزارتخانه‌ها و شورای اطلاع‌رسانی دولت را با اقدامات دولت در یک سال گذشته و آنچه تحویل گرفته است، بسنجیم قطعا متوجه می‌شویم که رئیس جمهور و دولت تنهاست.

حق نشر عکس Arman

نباید فراموش کنیم که بخشی از بدنه دولت فعلی، توسط دولت دهم مهره‌چینی شده است. این افراد نه می‌خواهند و نه علاقه‌ای داردند که اقدامات دولت یازدهم را برای مردم تشریح کنند.

به نوشته آقای کلانتری دولت به دنبال آن نیست که اقدامات خود را با تبلیغات کذب رسانه‌ای مانند دولت گذشته بزرگ جلوه دهد اما اگر نتوانند دستاوردهای خود را ارائه دهند، چه بسا در سه سال آینده توسط مردم به ناکارآمدی متهم شوند. دولتمرد از همین اشتباه ضربه جبران ناپذیری می‌خورد که جبرانش سخت است.

مشارکت در تصمیم‌گیری

حق نشر عکس Taadol

محمد مهدی راسخ، تحلیلگر اقتصادی در سرمقاله روزنامه اعتدال نوشته است؛ توزیع قدرت به شکل متوازن و ایجاد تعادل در جامعه انسانی جز با پذیرش رسمی نهادهای مدنی از سوی دولت ناممکن است. دولت به مثابه نهاد صاحب اختیار و قدرت در جامعه‌های مدرن به مرور به سمتی حرکت کرده است که نهادهای مدنی شامل احزاب سیاسی، خانواده، بنگاه‌ها و تشکل‌های اقتصادی و اجتماعی را در قدرت سهیم کند.

به نوشته این مقاله دقت در خواسته‌های تشکل‌های ایرانی نشان می‌دهد که مدیران و فعالان اقتصادی و صنعتی نیک می‌دانند که باید در حوزه‌های اجتماعی نیز وارد شوند. این موضوع بود که راه برای پذیرش تشکل‌ها در اندیشه دولتمردان جا کرد. در پایان سرمقاله نویسنده، کمیته تشکیل شده میان تشکل‌ها و دولت برای تفویض قدرت اجرایی که نقش حاکمیتی ندارند را باید به فال نیک گرفت.

جدی بگیرید

حق نشر عکس Shargh

در حالی که روزنامه شرق به نقل از یک عضو کمیته کشوری از رشد خزنده ایدز جنسی در ایران خبر داده، مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ بیش از ۳۰ سال از جهانگیر شدن ایدز می‌گذرد و امروزه در کشورهای غربی این بیماری تقریبا کنترل شده است. علت کنترل آن هم در غرب اطلاع‌رسانی مستمر از طریق رسانه‌ها بوده است.

به نوشته این مقاله در سال‌های اخیر روند این بیماری در ایران به علت اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترک میان معتادان افزایش پیدا کرده و در دو سال اخیر تماس جنسی تبدیل به راه غالب انتقال بیماری و ابتلا به آن شده است.

خانم محرز نوشته که باید قبول کرد تماس جنسی محافظت نشده وجود دارد و مطالعات ایران این را تایید می‌کند. از همین رو به اعتقاد نویسنده باید به فکر آموزش و افزایش مهارت‌های زندگی جوانان باشیم.

مطالب مرتبط