روحانی: با مینی‌بوس و پاسبان حجاب درست نمی‌شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای روحانی در سفر به مشهد با خودرو در جمع مردم حضور یافت

رئیس‌جمهوری ایران با انتقاد از سیاست‌های عفاف و حجاب در ایران گفته است با "ون، مینی‌بوس، پاسبان و سرباز فرهنگ درست نمی‌شود."

اشاره حسن روحانی به طرحی است که بر اساس آن در میدان‌ها و خیابان های اصلی شهر افرادی که "بدحجاب" خوانده می‌شوند با ون نیروی انتظامی به بازداشتگاه برده می‌شوند یا از آنان تعهد گرفته می‌شود.

آقای روحانی در سفر به شهر مذهبی مشهد در شمال شرقی ایران و در جمع مردم پرسیده است: "خود بانوان ما که فرهیختگان جامعه هستند، دانشگاهی، محقق و اساتید دانشگاهی هستند، خودشان برای استقرار عفاف در این جامعه و گسترش حجاب راه بلد نیستند؟"

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، گزارش داده که بعد از اظهارات آقای روحانی درباره بی‌نتیجه بودن سیاست‌های حجاب و عفاف، مردمی که در سخنرانی حضور داشتند، رئیس‌جمهوری ایران را چند بار تشویق کرده‌اند.

مجری طرح حجاب و عفاف وزارت کشور و در راس آن، وزیر کشور ایران است که از وزاری کلیدی کابینه حسن روحانی محسوب می‌شود.

او خطاب به وزیر کشور که "در جمع نشسته بود" گفت: "به ما می‌گفتند آدم اگر یک چیزی را تجربه کرد و نشد، فردا دیگر نباید عین آن را انجام دهد. باید یک جوری آن را اصلاح کنیم."

حق نشر عکس ISNA
Image caption احمد علم‌الهدی (نفر سوم از راست) امام جمعه مشهد که از مدافعان سرسخت طرح عفاف است به استقبال آقای روحانی رفته بود

رئیس‌جمهوری ایران با تاکید بر این که راه حل "اقناع نسل جوان" است و "با زور نمی‌شود" چیزی را اصلاح کرد، افزوده است: "دو چیز یاد گرفته‌ایم؛ دیوار و فیلتر که فکر می‌کنیم با این حل می‌شود. خب شما فیلتر درست می‌کنید، او می‌رود فیلترشکن درست می‌کند. این مسائل حل نمی‌شود چرا که اگر حل می‌شد تا کنون حل شده بود."

رئیس‌جمهوری ایران در عین حال از حجاب دفاع کرده و گفته است: "حجاب برای این است که امنیت برای خانم‌ها ایجاد کند، معلوم است همه امنیت می‌خواهند، شما هم دلت می‌خواهد اگر دختر خانمت بیرون می‌رود تا زمانی که برمی‌گردد امنیت داشته باشد. آن دختر خانم هم دلش می‌خواهد وقتی بیرون می‌رود کسی او را اذیت نکند و این طبیعی است، منتها راهش چیست؟"

او گفته که "مریضی با فیلتر، دیوار و ون حل نمی‌شود" و از متخصصان و فرهیختگان خواسته برای این مسئله، راه حل "علمی" پیدا کنند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption شماری از مردم مشهد درخواست‌های خود را از رئیس‌جمهوری مطرح کردند

رئیس‌جمهوری ایران پیشتر هم از برخورد پلیسی با موضوع حجاب انتقاد کرده بود. بعد از این انتقادها، خردادماه امسال، ۱۹۵ نماینده مجلس ایران در بیانیه‌ای از حسن روحانی خواستند که مساله حجاب را به‌طور جدی پیگیری و قانون گسترش فرهنگ حجاب و عفاف را اجرا کند.

طرح عفاف و حجاب، در دوران محمد خاتمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌‎نژاد توسط وزرات کشور ایران و با کمک نیروی انتظامی اجرا شد.

ظاهرا، علاوه بر حسن روحانی، آقای احمدی نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران هم از مخالفان اجرای این طرح بوده است.

در دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، نزدیکانش می‌گفتند که او مخالف اجرای این طرح است. آن زمان بعضی نمایندگان محافظه‌کار، دولت وقت را به "کوتاهی" در اجرای این طرح متهم کردند. آنها می‌گفتند که رهبر ایران از مدافعان اجرای طرح عفاف است و در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی این موضوع را مطرح کرده است.

مطالب مرتبط