مرور روزنامه‌های صبح تهران: ‌دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

اظهارات دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بازتاب وسیعی در روزنامه‌های امروز صبح چاپ پایتخت دارد. اهدای جایزه ونیز هم به فیلمنامه "قصه‌ها" نوشته رخشان بنی‌اعتماد و فرید مصطفوی، باز به مذاق جوان، روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران خوش نیامده است.

رئیس جمهور روی ریل خواست عمومی

حق نشر عکس sharq

احمد شیرزاد، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ روز گذشته رئیس جمهور نکاتی را در چند محور مورد اشاره قرار داد که تاکید دولت و شخص روحانی بر مواضع خود در چارچوب خواست عمومی جامعه را نشان می‌دهد. این که گله و شکایت از دولت گذشته توسط مجریان فعلی، خوشایند نیست، امری قابل پذیرش است اما اگر ملت نتواند از فرصت تغییر دولت‌ها برای پالایش دستگاه اداره کننده کشور و برخی تخلفات احتمالی بهره گیرد، یکی از فلسفه‌های اصلی انتخابات و چرخش قدرت، بلاموضوع خواهد شد.

به اعتقاد نویسنده در کشورهایی که با سیستم مردمسالار اداره می‌شوند، گردش قدرت زمینه برخورد با عوامل فساد در سیستم است. تردیدی نیست که اگر کماکان کامران دانشجو به عنوان وزیر علوم حضور داشت، مساله سه هزار و ۲۰۰ بورسیه غیرقانونی رو نمی‌شد و دانشجویان ما ناگزیر بودند چند سال بعد، این افراد را به عنوان استاد بالای سر خود ببینند. یا اگر آقای زنگنه وزیر نفت نبود و قبلی‌ها بر مسند امور نشسته بودند، بابک زنجانی همچنان از پول نفت مردم لذت می‌برد.

غذای ضد فساد

حق نشر عکس taadol

روزنامه تعادل به نقل از رئیس جمهوری ایران تیتر زده است؛ "فساد با شعار ریشه‌کن نمی‌شود." از همین رو محمد صادق جنان‌صفت، سردبیر روزنامه در سرمقاله امروز با عنوان؛ "غذای ضد فساد"، نوشته است که اکنون و برخلاف دهه‌های قبل که اقتصاد دولتی مقدس دانسته می‌شد، اکثریت نخبگان و روشنفکران پذیرفته‌اند که اقتصاد دولتی سرچشمه و زاینده فساد در ابعاد حیرت‌آور است. میزان فساد در دولت‌های هاشمی رفسنجانی و خاتمی در مقایسه با حجم گسترده فساد در دولت احمدی‌نژاد قابل مقایسه نیست، زیرا دولت نهم و دهم با دخالت‌های گسترده در اقتصاد راه را برای فساد باز کرد.

به نظر آقای جنان‌صفت برای این که احتمال فساد به حداقل رسانده شود باید حجم دخالت دولت را به سرعت کم کرد تا احتمال وقوع فساد هر روز کمتر شود. علاوه بر این باید رسانه‌ها را در جریان فعالیت‌های دولت در حوزه‌های گوناگون قرار داد.

اعلام شفاف، بهنگام و دقیق مناقصه‌ها، مزایده‎ها، واگذاری‌ها، وام‌گیرندگان از صندوق توسعه ملی توسط رسانه‌ها می‌تواند ضامن کاهش فساد باشد. غذای ضد فساد همان شفاف‌سازی است.

خطر فرهنگی بزرگ‌تر از تهاجم نظامی

حق نشر عکس etelaat

ابوالقاسم قاسم‌زاده، در روزنامه اطلاعات نوشته است؛ اکنون داعش در همسایگی ما با ادعای خلیفه‌گری سفره استبداد دینی را با تهاجم نظامی و کشتار و تخریب باز کرده است. صورت مسئله این تهاجم اگرچه در ظاهر امری نظامی است، اما اهداف آن تولید فرهنگی است که خطر آن به مراتب عمیق‌تر و بزرگ‌تر از تهاجم نظامی است. در دایره این تهاجم فرهنگی شیعه، سنی، زرتشتی، مسیحی و همه دین‌باوران قرار دارند.

به نوشته این مقاله ریشه‌های داعش و همه گروه‌های تکفیری را در دولت‌های مستبدی باید جستجو کرد که به نام دین، امت را زینت استبداد می‌کنند و بر جوامع مسلمان حاکمند.

آقای قاسم‌زاده همچنین بر این باور است که با فراگیری تهاجم تروریستی در سراسر خاورمیانه و بخصوص با ظهور داعش در کنار مرزهای ایران، ایرانیان در مقابل یک جبهه خطرناک فرهنگی قرار گرفته‌اند که به مراتب بزرگ‌تر از تهاجم نظامی است.

عیار پاکیزگی در عصر اینترنت

حق نشر عکس iran

محمد سلطانی‌فر، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است؛ اینترنت پاک فقط مساله دلسوزان و دلواپسان ایرانی نیست، بسیاری از دولت‌ها و خانواده‌های غربی هم نگران دسترسی‌ بدون کنترل نوجوانان و کودکان خود به این اقیانوس پر از پیام و اطلاعات هستند. اما شیوه آنها برای ایمن کردن کاربران در این فضاهای گسترده، تشویق به محدود کردن و مسدود کردن نیست.

به نوشته این مقاله اکنون بسیاری از جوانان غربی با سواد رسانه‌ای با رسانه مواجه می‌شوند، این چیزی است که صدا و سیمای ایران از بار مسئولیت آموزش آن به نوجوانان شانه خالی می‌کند. چیزی است که در آموزش و پرورش و آموزش عالی ما جایی ندارد.

به اعتقاد آقای سلطانی‌فر، کم‌کاری‌های گذشته اگرچه اکنون نقطه آسیب ما شده است اما راه جبران بستن و محدود کردن نیست، سواد رسانه‌ای را باید بیاموزیم.

قصه‌های سیاه رخشان بنی‌اعتماد

حق نشر عکس javan

جوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران ایران در گزارشی به نوشته الناز خمامی‌زاده، مدعی شده که اهدای جایزه بهترین فیلمنامه ونیز به رخشان بنی‌اعتماد و فرید مصطفوی برای فیلم "قصه‌ها" از قبل تضمین شده بود. به نوشته این گزارش، فیلم قصه‌ها به واسطه تم و مضمون سیاهی که از وضعیت اجتماعی حاکم بر ایران به نمایش گذاشته، یکی از آثار پرحاشیه در سینمای آن کشور است.

به باور نویسنده گزارش، این اولین بار نیست که جشنواره‌های خارجی به این قبیل فیلم‌ها روی خوش نشان می‌دهند؛ به خصوص که این بار کارگردان یک زن است؛ آن هم زنی از نگاه آنها قهرمان که پیش‌تر در جریان نشست خبری این فیلم در جشنواره فیلم فجر رو به خبرنگاران گفته بود: "از مادر زاده نشده کسی که بخواهد جلوی فیلمسازی مرا بگیرد."

به نظر می‌رسد که عمده نگرانی روزنامه جوان از آن است که فیلم قصه‌ها به آکادمی اسکار هم معرفی شود؛ چرا که در پایان گزارش آمده که در آن سوی آب‌ها همه بر سر یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن این که قصه‌ها به عنوان فیلم قانونی سال جاری سینمای ایران، با معیارهای خاص آنها برای کسب جایزه‌های پررنگ و لعابشان جور است.

ثروت سینمای ایران "نوآوری"

حق نشر عکس etemad

شادمهر راستین، فیلم‌نامه نویس در روزنامه اعتماد نوشته است؛ در جشنواره‌های سینمای بین‎المللی اگر جایزه‌ای به بخش‌های فنی یک فیلم تعلق بگیرد، به دلیل اهمیت نوآورانه آن است. داوران این دسته از جشنواره‌ها همواره فیلم‌های حاضر در بخش را به لحاظ ارزش‌های فنی سینمایی ارزیابی می‌کنند تا از فیلم‌هایی که در بخش‌های فنی دست به نوآوری زده‌اند قدردانی کنند. نمونه‌های مشهور این اتفاق جایزه فیلمنامه‌نویسی فیلمی از کن لوچ در جشنواره کن و جایزه فیلمبرداری فیلم "برفراز آسمان برلین" ویم وندرس است و نمونه آخر آن جایزه بهترین فیلمنامه رخشان بنی‌اعتماد و فرید مصطفوی برای فیلمنامه فیلم "قصه‌ها" است. جایزه فیلمنامه قصه‌ها در جشنواره ونیز بالاترین جایزه فیلمنامه‌نویسی است که سینمای ایران از آن خود کرده است.

آقای راستین از چند جنبه جایزه فیلمنامه قصه‌ها را بررسی کرده و نوشته این که هنوز اصالت فیلم‌های سینمایی به دلیل نوآوری است، به خصوص در بخش‌های فنی نوید آن است که سینمای ایران همچنان در خلق فیلم‌های سینمایی پویاست و باید به همین مسیر ادامه دهد.

به اعتقاد این فیلمنامه‌نویس، سینمای ایران نه می‌تواند و نه می‌خواهد که به معنای هالیوودی‌اش صنعتی باشد، ثروت واقعی سینمای ایران نوآوری است.

مطالب مرتبط