عراقچی: به آمریکایی‌ها گفتیم که دیگر افزایش تحریم‌ها را تحمل نمی‌کنیم

حق نشر عکس MEHR

عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران گفته است که در مذاکرات اخیر با مقام های آمریکایی در ژنو، به آنها گفته شد که ایران از این پس افزایش فهرست تحریم ها را تحمل نخواهد کرد.

آقای عراقچی در گفت و گو با خبرنگار شبکه چهار تلویزیون بریتانیا در تهران گفت که این تحریم‌ها خلاف اصل حسن نیتی است که باید بر فضای مذاکرات حاکم باشد و ما در ابتدا درباره آن به یکدیگر قول دادیم.

کاخ سفید هفته گذشته چند موسسه مالی و بانک ایرانی، چند شرکت هواپیمایی و چند شرکت خارجی و ایرانی را به فهرست مشمولان تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران افزود، ولی اعلام کرد که این اقدام منافاتی با توافق ژنو ندارد.

از لحاظ فنی، این اقدام، تصویب تحریم های تازه محسوب نمی شود و صرفا روزآمد شدن تحریم های پیشین است، اما ایران این تصمیم را خلاف روح توافق ژنو می خواند.

بر اساس توافق ژنو قرار است که در یک دوره مشخص زمانی، در برابر وقفه در برخی از فعالیت های اتمی ایران، ضمن تعلیق برخی از تحریم های پیشین، هیچ تحریم تازه ای علیه ایران تصویب نشود.

آقای عراقچی درباره مذاکرات اخیر ایران و آمریکا گفته "فضای خوبی بر مذاکرات حکم‌فرماست، اما این بدین معنا نیست که ما تمام مسائل و مشکلاتمان را حل کردیم. با این حال این مشکلات قابل حل شدن است."

قرار است دور هفتم مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران از روز ۱۸ سپتامبر در نیویورک از سر گرفته شود.

دو طرف برای رسیدن به توافق نهایی، تاریخ سوم آذر (۲۴ نوامبر) را تعیین کرده اند.

آقای عراقچی در پاسخ به سئوالی درباره شکست احتمالی مذاکرات گفته "بگذارید اصلا به این موضوع فکر نکنیم. گزینه جایگزین مذاکرات بسیار وحشتناک است چرا که منبع تازه‌ای برای تنش به این منطقه پیچیده می‌افزاید. چون اگر ما به توافق نرسیدیم شرایط به وضعیت پیش از توافق بازمی‌گردد."

مطالب مرتبط