فرمانده پلیس ایران: اظهارات رئیس جمهور در مورد حجاب تعارضی با کار ما ندارد

اسماعیل احمدی مقدم حق نشر عکس ISNA
Image caption صحبت های امروز اسماعیل احمدی مقدم، در واکنش به تاکید دیروز رئیس جمهور بر بی‌نتیجه بودن برخوردهای پلیس با "بدحجابی" بیان شده است

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران گفت که "تعارضی" میان صحبت‌های دیروز حسن روحانی در مورد حجاب و اقدامات نیروی انتظامی نمی‌بیند و این نیرو، در "چهارچوب قانون و مقررات وظایف خود را انجام می‌دهد".

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای احمدی مقدم روز دوشنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) و در حاشیه همایش معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری های سراسر کشور تاکید کرد: "در موضوع حجاب و عفاف، اقدامات انتظامی نافی اقدامات فرهنگی نیست".

وی در عین حال گفت که "مسئولیت در این حوزه با خود دولت است" و پلیس "بدون هماهنگی با مسئولان این حوزه در دولت و قوه قضاییه اقدامی انجام نمی دهد".

رئیس‌جمهور ایران روز یکشنبه با انتقاد از سیاست‌های عفاف و حجاب در ایران گفته بود که با "ون، مینی‌بوس، پاسبان و سرباز فرهنگ درست نمی‌شود".

نیروی انتظامی که مجری مبارزه با "بدحجابی" در اماکن عمومی ایران است زیر نظر وزارت کشور قرار دارد، ولی فرماندهان ارشد این نیرو توسط رهبر جمهوری اسلامی نصب و عزل می شوند و به او پاسخگو هستند.

سرتیپ احمدی مقدم در بخشی دیگر از اظهارات امروز خود گفت: "طبیعتا آقای رییس جمهور موضوع عفاف و حجاب را در چهارچوب قانون پیگیری می کند، چرا که اقدامات فرهنگی بر انتظامی اولویت دارد و ما هم شکی در آن نداریم."

وی با تاکید بر اینکه "کار فرهنگی زودبازده نیست" اظهار داشت: "بالاخره اگر کسی تخلف کرد، با تخلف وی برابر قانون باید برخورد شود."

آقای احمدی مقدم اظهار امیدواری کرد که "با همت آقای رییس جمهور که شخصیت فرهنگی است" زمینه های فرهنگی حجاب "تقویت شود".

حسن روحانی دیروز با ناموفق توصیف کردن شیوه مقابله با "بدحجابی" گفته بود: "آدم اگر یک چیزی را تجربه کرد و نشد، فردا دیگر نباید عین آن را انجام دهد. باید یک جوری آن را اصلاح کنیم."

خبرگزاری ایرنا دیروز گزارش داد که اظهارات آقای روحانی درباره بی‌نتیجه بودن سیاست‌های حجاب و عفاف، تشویق مکرر حاضران در محل سخنرانی را به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط