آیت‌الله خامنه‌ای در بیمارستان بستری شد

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption پزشک رهبر ایران گفته او برای عمل جراحی پروستات بی‌هوش نشده و تنها موضعی بی‌حس شده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته و در بیمارستان بستری شده است. رئیس تیم پزشکی رهبر ایران به شبکه خبر گفته آیت‌الله خامنه‌ای مدت‌ها مشکل پروستات داشت اما اکنون زمان را برای عمل مناسب دید.

در سایت اینترنتی آیت‌الله خامنه‌ای گزارش شده که رهبر ایران صبح امروز دوشنبه ۱۷ شهریور در یک بیمارستان دولتی جراحی شده است.

خبرگزاری‌ها این عمل جراحی را به نقل از پزشکان "موفقیت‌آمیز" توصیف کرده‌اند.

رهبر ایران پیش از رفتن به بیمارستان در مصاحبه با شبکه خبر تلویزیون ایران گفت: "جای نگرانی نیست. این به معنای آن نیست که مردم دعا نکنند، لیکن ان‌شاالله جای نگرانی نیست و یک عمل خیلی معمولی و عادی است."

حسن روحانی (رئیس‌جمهور)، صادق لاریجانی (رئیس قوه قضائیه)، علی لاریجانی (رئیس مجلس)، اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجمع تشخیص مصلحت)، احمد جنتی (رئیس شورای نگهبان)، سرلشکر محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران)، حسن خمینی و دو برادرش (نوه های آیت الله روح الله خمینی) از جمله مقامات و چهره هایی بودند که در بیمارستان به عیادت رهبر ایران رفته اند.

مرندی: چند هفته استراحت لازم است

علیرضا مرندی، رئیس تیم پزشکی رهبر ایران به شبکه خبر گفت که عمل جراحی بدون بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی انجام شده و وضعیت رهبر ایران "کاملا طبیعی" است.

آقای مرندی جراحی پروستات را یک عمل پزشکی رایج خوانده که با بالارفتن سن و بزرگ شدن پروستات معمولا اجتناب‌ناپذیر است.

وزیر سابق بهداشت ایران در دولت های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی، می گوید آیت‌الله خامنه‌ای مدت‌ها مشکل پروستات داشت اما این موضوع او را اذیت نمی‌کرد تا این که زمان را برای عمل مناسب دید.

به گفته آقای مرندی دوران استراحت سه تا پنج روز بعد از جراحی خواهد بود و لازم است که رهبر ایران چند هفته از شدت کار کم کند.

او می گوید که رهبر ایران "اصرار داشته" در بیمارستان دولتی جراحی کند.

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران امروز به ملاقات رهبر ایران در بیمارستان رفته است

بیماری رهبران ایران

آیت‌الله خامنه‌ای ۷۵ سال دارد و بیش از ۲۵ سال است که بعد از مرگ روح‌الله خمینی، رهبری ایران را به عهده داشته است.

تیم پزشکی آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۷۰ هم اعلام کرده بود که او تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفته است.

در سال‌های گذشته شایعه‌های زیادی درباره وضعیت جسمی و بیماری رهبر ایران منتشر شده است. دی ماه سال ۱۳۸۵ شایعه بیماری شدید و مرگ او به طور گسترده منتشر شد تا جایی که وزارت خارجه ایران در واکنش این شایعه را تکذیب کرد. بیشتر اینجا بخوانید.

خبر بیماری شدید آیت‌الله خامنه‌ای در رسانه‌های خارجی هم منتشر شده بود. هشت سال پیش محمدجواد ظریف که آن موقع نماینده ایران در سازمان ملل بود، به خبرگزاری‌ها گفت این خبر صحت ندارد.

حضور نیافتن رهبر ایران در بعضی مراسم که معمولا در آنها حضور داشته، در هر دوره شایعه بیماری او را تقویت کرده است.

اخبار مربوط به سلامت رهبران ایران در گذشته معمولا از طریق منابع رسمی منتشر نمی‌شد و همین موضوع به شایعه‌ها دامن می‌زد.

خردادماه ۱۳۶۸ علت مرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ایست قلبی اعلام شد اما مدتی بعد پزشکان او اعلام کردند که آیت‌الله روح‌الله خمینی سرطان معده داشته و به این دلیل درگذشته است.

مطالب مرتبط