مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۹ شهریور

حق نشر عکس sharq

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود همچنان از جراحی رهبر جمهوری اسلامی نوشته و تصاویری از وی با ملاقات کنندگانش چاپ کرده اند.

سفر رییس دولت به قزاقستان، گزارش های دیگری از کمبود آب و وضعیت نگران کننده زباله ها در شمال کشور، و پاسخ قوه قضاییه به اعتراض رحیمی معاون اول سابق رییس جمهور و توضیحات مقامات ناظر درباره تخلف های محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین و معاون اجرایی وی در پرونده دانشگاه ایرانیان نوشته و بدان اهمیت داده اند.

کیهان در زیر این عکس نوشته: زمانی که خبر کسالت امام جامعه اسلامی در رسانه‌ها منتشر شد هر چند کلیه شواهد حکایت از آن داشت که بیماری مختصری است که با عمل جراحی ساده‌ای برطرف خواهد شد ولی امت کوچکترین عارضه‌ای بر جبین رهبر و مولایش را هر چند مختصر و ناچیز باشد تحمل نمی‌کند.

به نوشته این روزنامه: از صبح دوشنبه که اخبار مرتبط با بیماری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای منتشر شد، در مساجد، حسینیه‌ها، دانشگاه‌ها و ... شاهد برپایی مراسم دعا و نیایش برای بهبود هر چه سریع‌تر رهبر معظم انقلاب هستیم.

شایان ربیعی در سرمقاله ابتکار نگاهی کرده است به انعکاس ماجرای عمل جراحی رهبر در رسانه ها و به همین بهانه به تصویری پرداخته که روزنامه های اصولگرا از آیت الله خامنه ای ارایه می دهند، چنان که گویی رهبر، شخصیتی دست نایافتنی، خشک و عمدتا رسمی است. در حالی که صفات انسانی،شوخ طبعانه و دوستانه رهبر انقلاب اسلامی کمتر در این رسانه‌ها بازنمایی شده و یا دست کم بازنمایی این صفات هم طراز با صفات پیشین، برجسته سازی نشده است.

نویسنده مقاله با تحسین از انتشار اخبار جراحی و تصاویری از رهبر نوشته به این ترتیب ایرانیان به صورتی غیر مسقتیم مخاطب این پیام شدند که رهبر انقلاب، یک انسان هم نوع با آنها است و همچون سایر انسان‌ها ممکن است بیمار گردد و نیاز به درمان داشته باشد. انسانی همچون سایر انسان‌ها، که برخلاف تصور رسانه‌های سیاسی، همیشه در حال سخنرانی و موضع گیری نیست و به شیوه‌ای مردم گونه به زندگی ادامه می‌دهد.

در پایان سرمقاله ابتکار آمده: لازم است تا رسانه‌ها به دور از جنجال‌های سیاسی، در بازنمایی تصویر چهره‌های شاخص انقلاب از جمله رهبری، دقت نظر بیشتری داشته باشند. چه اگر امروز این گونه بود، مخاطبان شبکه‌های اجتماعی و حتی مخاطبان رسانه‌های رسمی از انتشار ویدیوی بوسه آیت الله هاشمی بر پیشانی رهبری از صداوسیما و تصویر آن در رسانه‌های مجازی و چاپی، شگفت زده نمی‌شدند.

در پاسخ اوباما

حق نشر عکس na

امیرحسین یزدان پناه در سرمقاله روزنامه خراسان پرسیده این که رییس جمهوری آمریکا اوباما اعتراف می کند که ایران مشکل منطقه نیست و این متحدان او هستند که باید علیه افراط گرایی قدم بردارند به چه دلیل است؟

نویسنده در پاسخ چند دلیل آورده. اول این که تحولات سه سال گذشته منطقه چنان پیش نرفت که آمریکایی ها و اروپایی ها انتظا را می کشیدند. چنان که در زمستان سخت ۲۰۱۱ وقتی همه فکر می کردند بشار اسد چند روز دیگر یا کشته خواهد شد یا سقوط می کند، این ایران بود که با شفاف کردن راهبردهایش در حمایت از سوریه به عنوان بخش مهمی از محور مقاومت، مقابل یک توطئه جدید در منطقه ایستاد.

نویسنده این مقاله تاکید کرده که علت دیگر این است که وقتی تروریست ها وارد عراق شدند. این اتفاق عملا داشت به سقوط یک متحد دیگر ایران در منطقه می انجامید اما بازهم این کمک های مختلف ایران بود که اجازه نداد تحولات از آن چه هست فاجعه بارتر شود. بحران غزه هم ممکن بود آسیب جدی به محور مقاومت بزند اما نشد.

یا این همه نویسنده مقاله معتقد است در همکاری با غرب برای دفع داعش باید مراقب بود اگر قرار است ائتلاف شکل گرفته، تروریست ها را همان طور که وزیرخارجه دانمارک گفته از عراق بیرون کند، یا آن ها را تضعیف کند، باید به این اندیشید که این تروریست ها به کجا خواهند رفت؟ یکی از محتمل ترین گزینه های پاسخ به این سوال، سوریه است که خطری است برای منافع ایران.

کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به نزدیک بودن دور تازه مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک در مقاله ای با تاکید بر این که میوه توافقنامه هسته ای باید رفع کامل تحریم ها باشد پرسیده کدام تحریم ها تحریم های شورای امنیت، یا اروپا و یا آمریکا.

حسین شمسیان در این مقاله نوشته: از نظر ایران همه این تحریم‌ها ظالمانه است و لغو آنها تنها میوه مذاکرات است اما طرف غربی- و حتی بعضی دیپلمات‌های ایرانی- درباره آن چندان هم مطمئن نیستند! آنها می‌گویند توافق ما نمی‌تواند برای شورای امنیت- که تحریم‌های مهمی را ظالمانه به ما تحمیل کرده- تعیین تکلیف کند! آمریکایی‌ها هم می‌گویند توافق فی‌مابین نمی‌تواند لغوکننده تحریم‌های یکطرفه آمریکا باشد و برای لغو آنها نیاز به مصوبه کنگره داریم! اگر چنین است، امروز درباره چه مذاکره می‌شود؟

نویسنده کیهان با افزودن چند علامت تعجب و استفهام با اشاره به سخنان معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران درباره انجام تدریجی تعهدات طرفین نوشته: در طول ماه‌های گذشته، ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده‌ و هیچ چیز انجام نشده‌ای باقی نمانده است! و البته هیچ چیز دیگری هم نداریم که در توافق احتمالی آتی، برای نابودی یا اکسید کردن آن تعهد بدهیم!

روسیه، آمریکا و ایران

داود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان با اشاره به سفر رییس جمهور برای شرکت در اجلاس کشورهای عضو پیمان شانگهای نوشته در حال حاضر ایران عضو ناظر این پیمان است و باید برای حضور در این اجلاس برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشد. در شرایط موجود که برنامه روسیه بستن قراردادهای امنیتی با اعضای سازمان همکاری شانگهای است و سعی دارد در تعارض با غرب بر سر اوکراین، متحدانی جدید و مطمئن برای خود پیدا کند، ایران باید با دقت بیشتری در عرصه سیاست گام بردارد.

به نظر این استاد روابط بین الملل در دانشگاه: گرچه حضور در چنین اجلاسی و تعامل با کشورهای آسیای میانه و کشورهای بزرگی چون روسیه، هند و چین برای ایران یک فرصت ارزشمند به شمار می‌رود چنانچه برخی رفتارها مثل اتحادیه گمرکی که امروز بین کشورهای آسیای میانه تشکیل شده است می‌تواند برای ایران نیز یک فرصت باشد اما به نظر می‌رسد زمان فعلی فرصت مناسبی برای تبدیل شدن ایران به عضو رسمی این اجلاس نیست و همین وضعیت «عضو ناظر» بهترین وضعیت برای ایران است.

انسانی‌تر كردن مجازات‌ها

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

عمادالدین باقی در مقاله ای در اعتماد نوشته: مجازات‌ها در ابتدا و گذشته‌های دور عبارت بود از كشتن و داغ و درفش و قطع عضو و نظایر آن، اما برای محدودتر كردن آن، زندان به عنوان مجازات جایگزین اغلب این مجازات‌ها به كار رفت. در مرحله بعد خود زندان هم تعدیل شد و از زندان بسته به زندان باز، سپس مدل «رای كار» و «رای باز» و نیز «آزادی مشروط» ابداع شد.

به نوشته این فعال اجتماعی: در دو دهه اخیر روش‌های تازه حبس مانند دستبند الكترونیكی ابداع شده است كه فرد دوره محكومیت خود را به جای سپری كردن در دنیای بسته (كه عوارض مخربی برای او و خانواده و جامعه دارد) در جامعه می‌گذراند اما تحت مراقبت قرار دارد. مرحله دیگر نیز مجازات‌های جایگزین حبس است. این فرآیند انسانی شدن مجازات‌ها مصداق روشن فرآیند تبدیل حقوق تنبیهی به ترمیمی است .

مقاله اعتماد به این جا می رسد که: با اجرای همین قانون، برآورد می‌شود یك سوم زندانیان و محكومان به اعدام نجات یابند. جز آنكه هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی زندانی بودن افراد نیز چندان نیازی به گفت‌وگو ندارد زیرا معدل هزینه‌های آشكار و مستقیم نگهداری هر زندانی دست كم معادل 10 نفر غیرزندانی معمولی است و هزینه‌های پنهان و فراوان دیگری هم دارد كه قابل محاسبه نیست. این رخداد از نظر انسانی نیز دارای اهمیت بسیاری است.

ساپورت و مدیریت جهان

مهدی پورمحمدی در سرمقاله شهروند به گفته های دو روز پیش دبیر کارگروه مد و لباس اشاره کرده که ساپورت پدیده عجیب و غریبی نیست، نباید از ساپورت بترسیم، بلکه باید آن را مدیریت کنیم,

نویسنده مقاله بر این مقدمه افزوده: اردیبهشت ١٣٩٢ یک کسی گفت اتفاقات عظیمی در کشور رخ داده است و در این راستا باید خودمان را باور کنیم تا بتوانیم مدیریت جهان را در دست بگیریم. بیش از صد سیاست‌‌مدار دنیا در گفت‌وگو با من این توقع یعنی مدیریت جهان را بیان کردند..

در مقاله شهروند آمده: دبیر کارگروه مد و لباس، احتمالاً با عبرت گرفتن از رئیس دولت قبلی که هیچ یک از معضلات کشور را مدیریت نکرده، به فکر مدیریت جهان بود، توصیه می‌‌فرمایند که آن صد سیاست‌‌مدار سفیل و سرگردان و منتظر را به حال خود رها کرده، قبل از پرداختن به کار مدیریت جهان، عجالتاً ساپورت را مدیریت کنیم. ولی پا روی حق نگذاریم، مدیریت ساپورت قبل از مدیریت جهان، از تلمبه‌زدن به چراغ زنبوری قبل از فتح هند، خیلی بهتر است.

قمری‌ها روی زنگ مدرسه

جواد ماهر در مقاله ای در شرق از آماده شدن برای شروع سال تحصلی نوشته: قُمری روی زنگِ مدرسه لانه کرده. می‌گویم: «قمری جان، اول مهر زنگ را بزنیم با جوجه‌هایت زهره ترک می‌شوی.» می‌گویم: «الان که شهریور است و فصل اسباب‌کشی، یک جایی پیداکن برو.» برخی از شیشه‌های کلاس‌ها خردشده است. بعضی از دانش‌آموزان فکر می‌کنند سال که تمام شد کتاب‌های درسی‌ای را که خوانده‌اند باید پاره کنند و کاغذهایش را به باد بدهند. لابد به مدرسه هم با همین دید نگاه کرده‌اند.

مدیر با وجود بی‌پولی مدرسه، دلش نمی‌آید مهر بیاید و دستی به سر و روی مدرسه نکشد. دوتایی از دیوار بالا می‌رویم. تابلو را باز می‌کنیم، می‌آوریم پایین. باد است. چند تا از دانش‌آموزان روستا که توی کوچه بازی می‌کنند ما را می‌بینند و می‌آیند حیاط مدرسه دورمان جمع می‌شوند. دل‌شان برای مدرسه تنگ شده است. مدیر می‌رود توی دفتر. بچه‌ها توی حیاط می‌چرخند. می‌خواهم آزمایش کنم ببینم برای مهر آماده‌ام.

نویسنده توصیف کرده: گرمِ صحبت از تابستان می‌شویم. یکی گوسفند می‌چراند، یکی می‌رود سرِ کوره کمک پدرش و خشت چهار قالبه می‌کشد، یکی می‌رود کارگری سر زمین‌های کشاورزی و خرج مدرسه‌اش را کار کرده است، دو تا هم دمِ مغازه‌های پدران‌شان می‌ایستند. بقیه هم بیکار، می‌چرخند و بازی می‌کنند.

معاون پرورشی مجتمع روستایی از توابع زاوه بر نوشته دلنشین خود افزوده: می‌روم ۱۰ تا کتاب که تابستانی از این‌ور و آن‌ور جمع کرده‌ام، می‌آورم و می‌گویم: «یک کتابدار می‌خواهیم که این کتاب‌ها را امانت بدهد به بچه‌ها.» مهدی که دم مغازه کفش‌فروشی پدرش می‌ایستد با ذوق کتاب‌ها را می‌گیرد. می‌گوید: «می‌برم دم مغازه.» بقیه بچه‌ها هم مسوول تبلیغِ کتابخانه می‌شوند. یک کارت خرید کتاب ۳۰هزارتومانی دارم که اگر از کتابخانه استقبال شد می‌گذارم برای بچه‌ها.

شوخی های ورزشکارانه

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، آرمان

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند چند نکته درباره ورزش و ورزشکاران نوشته: یکی از بازیکنان تیم‌ملی دوپینگ ایران به دلیل مثبت اعلام شدن تست وزنه‌برداری‌اش به مدت دو‌سال از کلیه‌ فعالیت‌های مربوط به تزریقات وریدی و عضلانی محروم شد.

«ما پیشکسوتان فوتبال از نحوه بازی تیم پرسپولیس ابراز رضایت کرده و ابراز امیدواری می‌کنیم روند نتیجه‌گیری این تیم ادامه پیدا کند». امضا: پیشکسوتان تاج سابق، استقلال فعلی.

در پی اعتراض ما به رئیس خط میدان آزادی- استادیوم آزادی، ایشان قول دادند که چند خودرو ون به این خط اضافه شود. حالا این سوال باقی می‌ماند که چرا ما می‌خواهیم تمام مشکلاتمان را با ون حل کنیم؟

یکی از تماشاگران فهیم ورزش کشور به خبرنگار ما گفت: به کسانی که تحت‌تأثیر جوسازی رسانه‌های بیگانه برخی از حرف‌های آنان را طوطی‌وار تکرار می‌کنند و خواستار ورود بانوان به ورزشگاه‌ها هستند و جلوگیری از حضور آنان را ظلم و تبعیض می‌دانند می‌گویم والا ما یک عمر است برای دیدن مسابقات بانوان پشت در سالن کشیک می‌دهیم ولی کسی راه‌مان نمی‌دهد که هیچ، چند بار کتک هم خورده‌ایم ولی این کولی‌بازی‌ها و هوچی‌گری‌ها را در نیاورده‌ایم.

مطالب مرتبط