مذاکرات اتمی ایران با بریتانیا، فرانسه و آلمان پنجشنبه در وین انجام می شود

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی در وین مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود

مذاکرات اتمی چهارجانبه میان ایران و سه کشور اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان فردا (پنجشنبه ۲۰ شهریور برابر با ۱۱ سپتامبر) در وین برگزار می‌شود.

این مذاکرات در سطح معاونان وزارت خارجه چهار کشور است و از ایران عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل و مجید تخت روانچی معاون امور اروپا و آمریکا در آن شرکت دارند.

نشست چهار جانبه ایران و سه کشور اروپایی، یک هفته پس از دیدار دوجانبه مقام های وزارت امور خارجه ایران و آمریکا در ژنو انجام می شود.

این مذاکرات با هدف نزدیک کردن مواضع و کاستن از اختلافات طرفین پیش از آغاز دور تازه ای از مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران است.

دور هفتم مذاکرات جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ از پنجشنبه هفته آینده (۱۸ سپتامبر برابر با ۲۷ شهریور) به سرپرستی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نیویورک آغاز می شود. برخی از گزارش‌ها حاکی از احتمال حضور وزرای خارجه شش کشور در این نشست است.

ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) با هدف دستیابی به توافق جامع، مهلت ۲۴ نوامبر (سوم آذر) را مقرر کرده اند.

مقام های ایرانی می گویند که توافق نهایی اتمی در مذاکرات نیویورک حاصل نخواهد شد.

یک روز پیش هم معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک جلسه توجیهی در وین درباره نحوه همکاری ها و جزئیات فنی از نظارت های صورت گرفته بر روی برنامه اتمی ایران از جمله اجرای توافقنامه ژنو، توضیحاتی ارائه کرد.

رضا نجفی سفیر و نماینده ایران در آژانس در پایان این جلسه، همکاری های ایران و آژانس را نشانه شفافیت کامل برنامه اتمی ایران توصیف کرد و گفت "کار با آژانس در مسیر عادی آن قرار دارد و بر خلاف جنجال های رسانه ای درحال پیشرفت است."

مطالب مرتبط