مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۰ شهریور

یک موضوع بیشتر از همه امروز در روزنامه‌های پایتخت جلب نظر می‌کند؛ ماجرای برکناری علی دایی و باشگاه پرسپولیس. بعد از آن هم سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان و آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران در وین انعکاس وسیعی دارد.

اهداف مذاکره ایران و "تروییکا"

حق نشر عکس sharq

فریدون مجلسی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ مذاکرات با تروییکای آلمان، فرانسه و انگلیس در دولت اصلاحات نیز سابقه داشت. در آن زمان ایران می‌کوشید با مذاکره مستقیم با این سه کشور در واقع طرف اصلی یعنی آمریکا را دور بزند و به توافقی دست یابد.

به تصور نویسنده برنامه مذاکرات کنونی بازگشت به تروییکای بی‌حاصل پیشین و تلاش بی‌حاصل دیگری برای جدایی‌افکنی در جناح غرب نیست. زیرا مذاکرات مستقیم در سطح بالا میان ایران و آمریکا هم برگزار شد.

به نظر آقای مجلسی مذاکرات این بار ایران با سه کشور اروپایی برای جلب حمایت بیشتر آنان از مواضع ایران در دور بعدی و اصلی مذاکرات باشد. خاصه آن که برخی از اروپایی‌ها به ویژه فرانسه که از بیشترین منافع اقتصادی در ایران بهره‌مند بوده است، نواهای مخالفی ساز می‌کند.

در پایان سرمقاله روزنامه شرق آمده، در شرایطی که جنگ آمریکا با داعش به مرحله جدی و به یارگیری بین‌المللی کشیده است جا دارد که عرصه حضور برای دیگران باز و به روی ایران مسدود نشود. این عرصه‌ای است که می‌تواند به گشایش بیشتر در حل مساله هسته‌ای و نیل به توافقی آبرومندانه کمک کند. هرچند رادیکال‌ها در آمریکا و اسرائیل و ایران با این دیدگاه موافق نیستند.

آغاز به کار گروه‌های سیار "انصار"

حق نشر عکس ebtekar

برخی از روزنامه‌ها از جمله ابتکار در گزارشی نوشته‌اند که گروه انصار حزب‌الله با لحن شدیدی خبر از دور جدید فعالیت‌های خود داده است. به نوشته این گزارش عبدالحمید محتشم، دبیر کل گروه انصار گفته که ۲۰ گروه میدانی امر به معروف سازمان یافته‌ آنها، دو روز پیش در نقاط مختلف تهران ماموریت خود را به شکل مقدماتی به اجرا گذاشته‌اند.

گزارش روزنامه ابتکار یادآوری کرده که چندی پیش هم این گروه اعلام کرده بود که گشت‌های موتوری‌اش در خیابان‌ها حاضر خواهند شد، موضوعی مقامات سیاسی وزارت کشور لازمه آن را داشتن مجوز قانونی ذکر کرده بودند. با این همه سخنان دبیر کل این گروه که با انتقاد از دولت نیز همراه شده نشان می‌دهد که فاز تازه‌ای در فعالیت‌های گروه انصار حزب‌الله در زمان دولت تدبیر و امید آغاز شده است.

سیاست موازنه مثبت روحانی

حق نشر عکس iran

حسین بهشتی‌پور در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است؛ دولت آقای روحانی به سازمان شانگهای، نگاه متفاوتی دارد. دولت یازدهم تلاش کرده تا مناسبات خود میان شرق و غرب را متوازن کند. به این ترتیب که روابط تیره خود با کشورهای حوزه غرب از جمله اتحادیه اروپا را ترمیم و بازسازی کند و همزمان هم همکاری با کشورهای حوزه شرق را تقویت کند.

به اعتقاد نویسنده اگر ایران مناسباتش را با کشورهای اتحادیه اروپا بهبود بخشد، امکان موفقیت در دستیابی به اهداف در خصوص همکاری با شانگهای بیشتر خواهد شد و در آن صورت می‌توان گفت که این کشور‌های شانگهای خواهند بود که از ایران درخواست می‌کنند از عضو ناظر به عضو دائم شانگهای تبدیل شود.

بنابراین موازنه مثبتی که آقای روحانی به دنبال برقراری آن در روابط خارجی دولت است می‌تواند سهم بیشتری از منافع ملی مردم ایران را تامین کند.

ایران و روسیه گامی به پیش

حق نشر عکس Arman

الهه کولایی، استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ در دوره دولت پیشین و اجرای سیاست نگاه به شرق ما شاهد توسعه قابل توجه روابط ایران و روسیه در حوزه اقتصادی و تجاری بودیم. آنچه که تفاهمنامه کنونی اقتصادی دو کشور را پراهمیت می‌سازد شرایط فدراسیون روسیه در وضع تحریم‌های فزاینده علیه ایران از سوی اروپا و آمریکاست که اهمیت این رویکرد را برجسته می‌کند.

به نظر خانم کولایی در واقع این تفاهمنامه می‌تواند سرآغازی برای استفاده عملی دو کشور از وضعیت‌های اقتصادی و فنی یکدیگر باشد. اما توضیح قابل توجه این است که با درنظر گرفتن شرایط حاکم بر روابط دو کشور در دو دهه گذشته به نظر می‌رسد همچنان برنده این شرایط و این روابط فدراسیون روسیه است که می‌تواند همچنان نفوذ ایران را در حوزه‌های مورد توجه خود تحت کنترل درآورد و همچنان می‌تواند از بازارهای ایران در غیبت رقبای غربی بهر‌ه‌برداری کند.

در عین حال نویسنده تاکید کرده که نمی‌توان این نکته را هم از نظر دور داشت که تامین منافع جمهوری اسلامی ایران در چنین رابطه‌ای موکول به موازنه ژئوپلتیکی و روابط آن با بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی است.

معضل مدیریتی

حق نشر عکس etemad

امروز تصویر و خبر علی دایی‌، در صفحه اول اغلب روزنامه‌های چاپ پایتخت منتشر شده است. علی عالی هم در روزنامه اعتماد از جمله نوشته است که بدون تردید، "مدیریت" حلقه گمشده تاریخ معاصر ایران است. اتفاقات دیروز باشگاه پرسپولیس بار دیگر ثابت کرد که نه مدیریت ورزش دانش بنیان است و نه امیدی هم می‌توان به آینده ورزش داشت.

به نوشته این مقاله تغییر و تحولات باشگاه پرسپولیس دقیقا همسطح و همتراز فوتبال ایران بود. بدون درایت‌های لازم، ناشی از خصومت‌های شخصی و جایگزینی بد با بدتر.

برای که افسوس بخوریم؟ وزیر، هیات مدیره، مدیرعامل یا سرمربی؟ افسوس ما مگر چه تاثیری در ساختار غیرشفاف و غیرپاسخگوی ورزش ایران دارد؟ کمترین تدبیر و امیدی را نمی‌توان از این وضعیت انتظار داشت. بیش از دو میلیارد با سرمربی قرارداد می‌بندند اما اولیه‌ترین قوانین مدیریت را برای برکناری در نظر نمی‌گیرند.

به اعتقاد آقای عالی همه این رفتارها ناشی از رانت است، رانتی که ناگهان هیات مدیره‌ای انتخاب می‌شود، مدیرعامل برگزیده می‌شود و سرمربی فعالیت می‌کند. فوتبال دولتی همین است، انتظاری نداشته باشید.

عمومی‌سازی یک طرح خوب

حق نشر عکس paper

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل نوشته است؛ اکنون و در شرایطی که دولت یازدهم با رکود شدید میراث دولت قبلی دست و پنجه نرم می‌کند و می‌خواهد به هر شکل رونق را به اقتصاد برگرداند، وزارت تعاون طرحی ارایه کرده که می‌تواند گام بلندی برای عبور از شرایط سخت ناشی از اجرای دامنه‌دار هدفمندی از یک طرف و به گردش درآوردن چرخ تولید از طرف دیگر باشد.

سردبیر روزنامه بی آن که به مفاد این طرح اشاره کند از وزارت تعاون خواسته که جزییات این طرح را در اختیار اقتصاددانان و فعالان سیاسی قرار دهد.

به نوشته این مقاله هر طرحی که بتواند یقه دولت را از چنگ قانون هدفمندی رها سازد و منابع گران قیمت فعلی را که در شرایط دشوار به دست می‌آید به سمت تولید هدایت کند را باید در کانون توجه قرار داد.

مطالب مرتبط