ایران: مذاکرات با سه کشور اروپایی مفید بود، ولی اختلاف داریم

حق نشر عکس MEHR
Image caption مذاکره‌کننده ارشد ایران: طرف‌های مقابل حسن‌نیت داشته باشند، به نتیجه می‌رسیم

عباس عراقچی، یکی از اعضای ارشد هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، گفت‌وگوهای روز پنجشنبه، ۲۰ شهریور، با نمایندگان سه کشور اروپایی را "مفید و سازنده" خواند، ولی گفت که "اختلافات بر سر موضوعات اساسی" همچنان باقی است.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گزارش داده است که این گفت‌وگوها در مجموع پنج ساعت طول کشیده است.

آقای عراقچی گفت که رایزنی و آماده‌سازی برای مذاکرات هفته آینده در نیویورک، هدف مذاکرات امروز بود. ولی اضافه کرد: "اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی است."

خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای عراقچی گزارش کرده است که طرف‌های گفت‌وگو هنوز "راهی دشوار" پیش رو دارند.

مذاکرات یک‌روزه ایران با آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش، برگزار شد. آقای عراقچی که معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه ایران نیز هست، پیش از آغاز این مذاکرات گفته بود که "اگر طرف‌های مقابل حسن‌نیت داشته باشند و از برخی خواسته‌های غیرمعقول دست بردارند، این مذاکرات به سرانجام خواهد رسید."

عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، هدایت مذاکره‌کنندگان ایران را در گفت‌وگوهای وین به عهده دارند. آنها هفته گذشته نیز در ژنو با معاونان وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو کردند.

روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان عضو گروه ۱+۵ هستند و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی مذاکره‌کنندگان این گروه را در مذاکره با ایران بر عهده دارد.

مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای این کشور ابراز نگرانی می‌کنند، ولی ایران همواره این اتهامات را رد کرده است. مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ هم برای حل اختلاف‌نظرها در این زمینه انجام می‌شود. دو طرف آذر سال گذشته اعلام کردند که به توافقی مقدماتی دست یافته‌اند و فعالیت‌ها برای آغاز نگارش متن پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای آغاز شد.

قرار است دور بعدی مذاکرات دو طرف روز پنجشنبه، ۲۷ شهریور، در نیویورک برگزار شود و ایرنا گزارش داده است که وزیران امور خارجه کشورهای مذاکره‌کننده در دور آتی گفت‌وگوها شرکت خواهند داشت.

طبق توافق مقدماتی ژنو، ایران و گروه ۱+۵ تا روز سوم آذر برای نهایی کردن توافقنامه جامع هسته‌ای فرصت دارند.

مطالب مرتبط