ابراز مخالفت مجدد ایران و آمریکا درباره همکاری علیه 'داعش'‏

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه آمریکا در سفر به منطقه، در پی جلب حمایت بیشتر در مبارزه با 'داعش' است

آمریکا بار دیگر گفته است ایران در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروه 'دولت اسلامی' جایی ندارد. ایران هم گفته که چنین همکاری‌ای 'امکان‌پذیر' نیست.

پیش‌تر گزارش‌هایی در این باره منتشر شده بود که احتمال دارد فرانسه از ایران برای شرکت در نشست پاریس برای هماهنگی در اقدام علیه گروه افراطی "داعش" دعوت کند.

این نشست احتمالا روز دوشنبه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام فرانسوی دست‌اندرکار برگزاری نشست پاریس که نامش پنهان مانده است، گفته که تنها مانع در زمینه دعوت از ایران، موافقت هم‌پیمانان فرانسه است ولی "اجماع در این باره، دور نیست".

با این حال جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده که در سفر به ترکیه بود، گفت درباره "حضور ایران" در نشست پاریس، هنوز به طور رسمی موضع او پرسیده نشده است.

او روز جمعه در آنکارا گفت که به نظرش "با توجه به شرایط کنونی و با توجه به خیلی مسائل دیگر و از جمله دخالت ایران در سوریه و نقاط دیگر، حضور ایران در نشست پاریس مناسب نیست".

در تهران هم مسعود جزایری، معاون ستادکل نیروهای مسلح ایران، گفته است که همکاری با آمریکا درباره داعش، اصلا "امکان‌پذیر نیست".

خبرگزاری فارس از قول این مقام عالی‌رتبه نظامی در ایران نوشته است که آمریکا خودش گروه "دولت اسلامی" را ایجاد کرده ولی ایران در مقابل این گروه است و به همین دلیل نمی‌توانند همکاری کنند.

امیدواری آمریکا به تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه 'داعش'

ایالات متحده در تلاش است که ائتلافی بین‌المللی برای تضعیف و از بین بردن گروه "دولت اسلامی" که به نام "داعش" هم شناخته می‌شود، تشکیل دهد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، پیش‌تر در نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از ائتلاف شماری از هم‌پیمانان این سازمان در مبارزه با "داعش" خبر داده بود.‌

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، هم در سفر به منطقه، حمایت ده کشور عربی را در این باره جلب کرده است.

او روز جمعه در آنکارا گفت مطمئن است آمریکا می‌تواند یک ائتلاف گسترده بین‌المللی از کشورهای اروپایی و عربی تشکیل دهد که به مبارزه "داعش" برود.

پیش‌تر هم گزارش‌هایی درباره همکاری تهران و واشنگتن در مبارزه با "داعش" مطرح شده بود اما هردو آن را تکذیب کرده‌اند.

در این باره بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هشدار داده است که مبادا تهدید گروه "دولت اسلامی" باعث شود تهدید ایران فراموش شود.

آقای نتانیاهو در یک سال گذشته همواره با توافق غرب با ایران درباره برنامه هسته‌ای مخالفت کرده است.

برخی از کشورهای عربی نیز درباره افزایش قدرت ایران در عراق که همین حالا هم رهبران آن روابط نزدیکی با تهران دارند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

اما رئیس‌جمهوری آمریکا در روزهای گذشته گفته استکه "داعش" تهدید بزرگ‌تری برای کشورهای عربی است، و نه ایران.

مسئله سوریه

هم ایران که از همسایگان اصلی عراق است و هم آمریکا هردو در هفته‌های گذشته از دولت بغداد در مقابل شبه‌نظامیان افراطی "دولت اسلامی" حمایت کرده‌اند.

در بیش از سه سال که از جنگ داخلی در سوریه می‌گذرد، ایران همواره از بشار اسد، رئیس‌جمهوری آن کشور حمایت کرده است.

آمریکا و کشورهای غربی دیگر همچون کشورهای عربی، در این مدت از مخالفان حکومت سوریه حمایت کرده‌اند.

گروه "دولت اسلامی" در میان شورشیان مخالف بشار اسد حضور دارد و پیش از عراق، در سوریه قدرت گرفته بود.

گسترش مبارزه با "داعش" به داخل خاک سوریه از موارد محل بحث بین آمریکا و کشورهای عربی است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطق خود درباره راه‌برد کشورش در مقابله با گروه "دولت اسلامی" گفت که مبارزه با این شبه‌نظامیان افراطی سنی را در سوریه هم دنبال می‌کند.

هرچند سوریه و روسیه نیز چنین اقدامی را به اجازه سازمان ملل و هماهنگی با دمشق مشروط کرده‌اند.

مطالب مرتبط