مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ شنبه ۲۲ شهریور

حق نشر عکس Arman
Image caption تیتر و عکس حجت سپهوند، آرمان

روزنامه‌های اول هفته تهران، همچنان به گزارش‌ها درباره عیادت گروه‌های مختلف از رهبر جمهوری اسلامی پرداخته و در عین حال از نامه محمد خاتمی به آیت‌الله خامنه‌ای و آرزوی سلامتی برای وی خبر داده‌اند.

سخنان روز پنجشنبه باراک اوباما و تشکیل ائتلافی از چهل کشور برای مقابله با داعش بدون حضور ایران، و زلزله ای که با تغییر مدیران باشگاه فوتبال پرسپولیس در عالم ورزش ایران رخ داده است از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

ائتلافی بدون ایران علیه داعش

کیهان در سرمقاله خود اقدام تازه آمریکا برای اقدام علیه داعش را بی فایده و بی ثمر دانسته و نوشته: با توجه به شکاف‌های رو به تزاید غرب و شرق، آمریکا نمی‌تواند سیاست‌های خود را پیش ببرد و از این رو درصدد برآمده است تا با جمع کردن عده زیادی از کشورهای عضو سازمان ملل در زیر یک چتری که از قوانین سازمان ملل تبعیت نمی‌کند، این ضعف را بپوشاند و به یک هنجار جدید مورد حمایت جمعی از کشورها رسمیت بدهد.

به نوشته این روزنامه: آمریکایی‌ها می‌گویند برای حمله به سوریه به بهانه مهار تروریزم سوری به موافقت دمشق احتیاج ندارند و اگر لازم باشد حریم آن را می‌شکنند. این در حالی است که اصولاً اگر موضوع واقعی مهار تروریزم باشد، دست زدن به هماهنگی با دولتی که می‌تواند از طریق پشتیبانی زمینی، مهار تروریزم را تسهیل کند، طبیعی است. جدای از اینکه چنین رویه‌هایی بیش از تروریزم برای جهان خطر دارد، شکست سیاست اوباما از همین جا آغاز می‌شود.

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption کارتون مهدی عزیزی، فرهیختگان

کیهان معتقد است که آمریکا در عین حال به پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران هم چشم دوخته به این امید که تهران متعهد به کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای خود لااقل برای یک دوره ۱۰ ساله شود چرا که افکارعمومی در آمریکا بر این باور است که آمریکا در پرونده‌های فلسطین، لبنان، سوریه و عراق بازنده مطلق بوده و اوباما امیدوار است که بتواند با یک ترفند و تمهیدی صحنه را به نفع خود تغییر دهد.

علی بیگدلی در مقاله ای در شرق ابراز عقیده کرده که: حضور نداشتن ایران در ائتلافی که ایالات متحده به‌عنوان سردمدار آن، از عضویت ۴۰ کشور در آن سخن گفته است، امری قابل پیش‌بینی بود. به‌هرحال آمریکا و برخی کشورهای حاضر در ائتلاف، علاقه‌مند به‌رسمیت‌بخشی به نقش و جایگاه ایران آن هم در آستانه مذاکرات حساس هسته‌ای نیویورک نیستند. این امر نوعی عقب‌نشینی از سوی ایالات‌متحده تلقی می‌شد

به نظر این استاد دانشگاه: اوباما که به‌دلیل نوع مواجهه در ماجرای سوریه و اوکراین، نگران مخابره‌شدن تصویر ناتوانی خود در مواقع لزوم در میان افکار عمومی آمریکاست، این‌بار هم درمورد داعش از همکاری موثر کشورهای عرب سنی در منطقه و برخی کشورهای غربی سخن گفته اما بلافاصله، حضور نیروهای زمینی برای مقابله با تروریست‌ها را منتفی دانسته است.

مقاله شرق تاکید کرده: داعش، هم در جنگ‌های چریکی و هم نبردهای منظم، دارای تجربه است؛ پس نباید کار را تمام‌شده تلقی کرد. با توجه به بحران اقتصادی‌ای که کشورهای اتحادیه اروپا را دربر گرفته و درگیری‌های اوکراین، به‌نظر نمی‌رسد این ائتلاف به آن شکلی که مدنظر اوباماست، عرض‌اندام کند.

ایران و روسیه در مسیر افزایش همکاری‌ها

در حالی که روزنامه های مختلف تهران از شرکت رییس جمهور در اجلاس شانگهای و ملاقات وی را ولادیمیر پوتین با اهمیت یاد کرده اند الهه کولایی در مقاله ای در اعتماد نوشته: از نیمه دوم دهه گذشته که همکاری‌های هسته‌ای دو کشور آغاز شد و شتاب یافت اهمیت روابط ایران و روسیه نیز فزونی گرفت. اما در گذشته همواره تمرکز این روابط بر روی محور مسائل نظامی، سیاسی و امنیتی قرار داشت و در سایه تحقق افزایش فشارهای ناشی از تحریم این روابط وجه اقتصادی پررنگ‌تری یافت تا جایی که در طول سال‌های گذشته روابط اقتصادی دو کشور از رشد قابل توجهی برخوردار شد.

نویسنده با تاکید بر این که تحریم های غرب موجب اصلی گسترش روابط اقتصادی تهران با مسکو شد نوشته احالا افزایش فشارهای غرب به ویژه امریکا بر فدراسیون روسیه و در پرتو جنگ گرجستان و سپس درگیری‌های اوکراین همزمان شده با این که روسیه برای بهره‌گیری از کارت ایران در بازی‌های بین‌المللی اراده‌ای استوار‌تر و مصمم‌تر نشان دهد.

این استاد دانشگاه در مقاله اعتماد تاکید کرده: این واقعیت غیرقابل انکار است که اکنون ایران و روسیه بیشتر به یکدیگر نیاز دارند و در این رابطه تنها روسیه طرف برنده نخواهد بود بلکه هر دو کشور می‌توانند منافع کم و بیش متوازن را در توسعه همکاری‌ها به دست آورند. اما این امر جز در پرتو بهبود رابطه با غرب حاصل نخواهد شد اگر ایران بتواند این موازنه ژئوپولتیک را تحقق بخشد، توسعه روابط با روسیه مزایای گوناگون سیاسی اقتصادی را در پی خواهد داشت.

زلزله پرسپولیس و علت آن

فرهاد مرادی در سرمقاله ایران، روزنامه دولت، به ماجراهایی که به زلزله سرخ پوش ها مشهور شده پرداخته و نوشته: اتفاقات این روزهای یکی از دو باشگاه بزرگ فوتبال کشور ابعادی فراتر از یک دعوای ورزشی یافته است. گرچه تیم پرسپولیس از آغاز مسابقات لیگ برتر باشگاه‌های فوتبال ایران با کسب نتایج ضعیف و دور از انتظار در جلب رضایت طرفداران خود توفیق و اقبالی کسب نکرد و از همین‌رو با نقد تند هواداران خود و نویسندگان ورزشی مواجه بود، اما با این حال تغییر ناگهانی مدیرعامل، سرمربی و کادر فنی تیم از سوی هیأت مدیره این باشگاه دور از انتظار بود و شوک آن جامعه را درنوردید و بازتاب‌های مختلفی را رقم زد.

روزنامه دولت با تاکید بر این که سیاست دولت حاکم کردن عقلانیت بر ورزش است و با اشاره به نظر رییس جمهور برای سپردن ورزش به دست اندرکاران و ورزشکاران نوشته: مدیران ورزش باید در این برخورد شائبه دخالت و اعمال اراده وزارت ورزش را برطرف سازند.

روزنامه ایران سرانجام نظر می‌دهد: در تغییر مدیریت پرسپولیس حتی اگر مطالعات و مشورت ها هم صورت گرفته باشد باز شکل اجرای آن ناگهانی و قدری شتابزده بود که می‌تواند به شیرازه تیم لطمه‌های جبران‌ناپذیری وارد سازد.

خود غلط بود آنچه می‌پنداشتیم

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق با اشاره به گرفتاری‌هایی که وکلای دادگستری و کانون‌های وکلا، طی سی و چند سال اخیر با آنها دست به گریبان بوده‌اند به یاد آورده که زمانی که استثنائا یک حقوقدان، رییس قوه‌مجریه ایران شده، ‌کانون وکلا مستقل شد ۳۱ در زمان مرحوم دکتر محمد مصدق: این استقلال در ۷۶ با تصویب قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت- پس از ۱۷ سال دوران فترت کانون وکلای مرکز- به طور نسبی مخدوش شد.

حق نشر عکس Shargh
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

در ادامه مقاله آمده که قوه قضاییه در زمان دولت قبلی قصد داشت در لایحه ای استقلال وکلا را از آن ها بگیرد اما با روشنگری‌ها و کارهای توضیحی که انجام گرفت، آقای احمدی‌نژاد با همه احمدی‌نژادی» اش دستور اصلاح و تنقیح متن لایحه و نزدیک کردن آن با استانداردهای بین‌المللی حق دفاع را صادر کرد. این کار انجام شد و لایحه در آخرین روزهای تصدی دولت پیشین به امضای آقای رییس‌جمهور سابق رسید.

رییس سابق کانون وکلا در مقاله شرق نشان داده که با دولت فعلی که حالتی کاملا استثنایی دارد که در تاریخ کشور ما بی‌نظیر است، یعنی رییس دولت و معاون حقوقی و معاون پارلمانی او هر سه وکیل دادگستری هستند و پروانه وکالت دارند، وکلا، به‌طور طبیعی گمان می‌بردند و حتی اطمینان داشتند که یا لایحه تنظیمی دولت قبلی عینا به مجلس تقدیم می‌شود یا در لایحه مذکور تغییراتی در جهت توسعه و تعمیق جنبه‌های استقلالی کانون‌ها صورت می‌گیرد.

طعنه آخر مقاله تلخ شرق این است که: یک غیرحقوقدان و غیروکیل متنی را که درصدد محو استقلال کانون‌ها بود، به متنی قابل قبول تبدیل کرد و حالا دولتی که برای اولین بار در تاریخ، در رأس آن یک حقوقدان وکیل حضور دارد و موضوع مورد بحث هم مستقیما مربوط است به دو مقام دیگر دولت که هر دو وکیل هستند، چنین متنی را برای تقدیم به قوه مقننه تدارک دیده است.

دشواری زباله‌ها

مصطفی عابدی در مقاله ای در شهروند با اشاره به زباله‌های انباشته شده در ارتفاعات شمال کشور و به خطر افتادن زندگی اجتماعی مردم نوشته جالب این که چند هفته‌ پیش از آن، کارگران پیمانکاری جمع‌آوری زباله‌ خشک در تهران برای جلوگیری از ورود سایر افراد به این حوزه، یک کارگر را جلوی چشمان فرزندش چنان زدند که جان‌به‌جان آفرین تسلیم کرد و نیز شنیده شده که برای دادن مجوز جهت جمع‌آوری زباله پول قابل توجهی از افراد گرفته می‌شود. به عبارت دیگر همین زباله‌های به ظاهر آلوده‌کننده، چه ارزشی دارند که حتی بابت آن‌ دیگران کشته می‌شوند.

نویسنده با طرح این سووال که پس مشکل کجاست که نمی‌توانیم با زباله درست مواجه شویم و از شر تبعات منفی آن خلاص گردیم نوشته: تا وقتی که جامعه و مردم ما متوجه هزینه‌های مستقیم رفتار خودشان نشوند امید چندانی به اصلاح امور نمی‌توان داشت. اگر پسماند کارخانه‌ای برای محیط و مردم مضر است در این صورت باید دادگستری و دادگاه‌ها برای استیفای حقوق‌ مردمِ ضررکرده، اقدام کنند، آنگاه کسی به خود جرأت تولید غیرمسئولانه زباله را نمی‌دهد، مگر آن‌که هزینه‌اش را بپردازد.

مقاله شهروند اضافه کرده کافی است که از جاده‌ چالوس به شمال بروید تاگونه‌ای از مسأله‌ زباله را در کناره‌های جاده ببینیم. در سطح جهانی هم آن ابعاد جدیدتری یافته و حتی آلودگی اقیانوس‌ها نیز مسأله‌ساز شده است. ولی ظرفیت زباله برای تبدیل شدن به یک مشکل‌ حاد در ایران آنقدر است که اگر رسیدگی نشود ابعاد وسیع‌تری پیدا خواهد کرد. بنابراین پیش از رسیدن به این مرحله باید چاره‌ای جامع در رابطه با آن اندیشید.

جایزه برای دار زدن سگ‌ها

نسرین نیکنام در گزارشی در فرهیختگان به یادها آورده که در سال ۸۷ وزارت کشور مصوبه‌ای را به تمام شهرداری‌های کشور ابلاغ کرد مبنی‌بر اینکه سگ‌های ولگردی که ناقل بیماری‌های مختلف به انسان هستند باید معدوم شوند تا از بروز بیماری‌های خطرناک در انسان جلوگیری شود. اما اتفاقی که بعد از شش سال از تصویب این ماده قانونی افتاده این است که در مشهد و شهرهای اطراف مردم و مسئولان شهرداری با کمک یکدیگر عزم خود را جزم کرده‌اند که تمام سگ‌های شهر را بکشند

به نوشته این گزارش اما به این نکته توجه نکردند که طبق قانون مصوب باید تنها سگ‌هایی کشته شوند که احتمال انتقال بیماری‌های هاری و سالک را دارند نه تمام سگ‌ها. حالا در سایت‌های اینترنتی عکس‌هایی از کشتار سگ‌ها در مشهد دست به دست می‌شود.

یکی از مسئولان پناهگاه‌های حیوانات شهر مشهد که می‌خواهد نامش فاش نشود در این‌باره به فرهیختگان گفته مردمان شهرهای اطراف مشهد با تشویق مالی که از سوی شهرداری‌ها می‌شوند اقدام به کشتن و دارزدن سگ‌های منطقه می‌کنند. شهرداری برای گرفتن هر سگ ۲۵ هزار تومان و برای کشتن آن نیز ۲۵ هزار تومان به هر شهروند می‌دهد که عاملی شده برای تشویق مردم تا این حیوانات را از بین ببرند.

زلزله در پرسپولیس زلزله

شهرام شهیدی در ستون طنز شهروند نوشته: باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و پرسپولیس را به آتش کشید.

اعلامیه دربار هخامنش به علت عدم وجود فونت میخی در چاپخانه اصل اعلامیه در دفتر روزنامه موجود است اما در برگردان آن به فارسی امروزی أمده: هر اوجی فرودی دارد. با توجه به این که ما در دفاع روی تور مشکل داشته و خط حمله قوی ای هم نداشتیم اسیر بازی خشن شاگردان اسکندر مقدونی شدیم و بازی را باختیم. شعار تماشاگران دیروز : بازی اشکنک داره... سرشکستنک داره درس تاریخی : پرسپولیس چیزی است که هر از گاهی در تاریخ به آتش کشیده می‌شود. مرور تاریخی : در هر دوره دخالت وزیران بی‌تدبیر پرسپولیس را به آتش کشیده. دو هزار و پانصد سال پیش وزیر اعظم دربار مسبب این موضوع شد و چند روز پیش وزیر ورزش. در پایان طنزنویس شهروند پای صحبت‌های امجدیه نشسته: اینک که در این برهه حساس تاریخی به بهانه بازسازی می‌خواهند مرا تخریب کنند و جای من پاساژ ژیگول میگولی بسازند پرسپولیس دارد مرام نشان می‌دهد و با تخریب خود مرا در پروسه نابودی تاریخ شهر تهران تنها نمی‌گذارد.

کارتون روز

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption هادی حیدری، شهروند

مطالب مرتبط