دیده‌بان حقوق بشر خواستار تحقیق در مورد 'بمباران هوایی' یک مدرسه عراقی شد

عراق
Image caption مسئولان دولتی می گویند که هواپیمای عراقی، یک اتومبیل حامل مهمات را در نزدیکی مدرسه هدف قرار داده اما انفجار این اتومبیل "بسیار بیشتر از حد طبیعی" بوده است

سازمان دیدبان حقوق بشر خواستار تحقیق در مورد بمباران یک مدرسه در شهر "العالم" در نزدیکی کرکوک شده که به کشته شدن ۳۱ نفز از جمله ۲۴ کودک انجامیده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر یکشنبه ۱۴ سپتامبر (۲۲ شهریور) اعلام کرد که مدرسه عراقی، محل اسکان آوارگان جنگ بوده و در جریان حمله هوایی به آن، ۴۱ نفر نیز زخمی شده اند.

مسئولان دولتی می گویند که یک هواپیمای ارتش عراق، یک اتومبیل حامل مهمات و جنگجویان را در نزدیکی مدرسه هدف قرار داده، اما انفجار این اتومبیل "بسیار بیشتر از حد طبیعی" بوده است.

همزمان، گزارش های رسیده از عراق حکایت دارد که نیروهای دولتی، در جریان نبرد با پیکارجویان مسلح، یک بیمارستان را در شهر فلوجه بمباران کرده اند.

به گزارش رسانه ها، در جریان این حمله ساختمان بیمارستان خسارت دیده و یکی از کارکنان آن به شدت زخمی شده است.

حمله های اخیر، در جریان مقابله نیروهای ارتش عراق با اعضای گروه "دولت اسلامی" (داعش) انجام شده است.

خبر این حمله ها، یک روز پس از اقدام حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق منتشر شده که به ارتش دستور داد گلوله‌باران مناطقی را که غیرنظامیان در آن ساکن هستند متوقف کند، "حتی اگر شبه‌نظامیان داعش در آنجا حضور داشته باشند".

آقای عبادی گفت که هدف از این دستور، جلوگیری از افزایش تلفات غیرنظامیان است.

بسیاری از ساکنان شهرهای تحت کنترل شبه‌نظامیان "دولت اسلامی"، ارتش عراق را متهم می‌کنند که با گلوله‌باران مناطق مسکونی، به اندازه این شبه نظامیان جان مردم را تهدید می‌کند.

حیدر عبادی تلاش می‌کند که اعتماد اهل سنت عراق را به دست بیاورد که در زمان نخست‌وزیری نوری مالکی، به شدت نسبت به سیاست‌های دولت در برخورد با سنی‌ها معترض بودند.

مطالب مرتبط