انتقاد هاشمی رفسنجانی از وضعیت آزادی بیان در ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از اصلاح‌طلبان در مشهد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از وضعیت آزادی بیان در ایران انتقاد کرده اما گفته شرایط به مراتب از هشت سال پیش بهتر شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با ائتلاف اصلاح‌طلبان خراسان رضوی و فعالان ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در مشهد گفته است: "وضع آزادی بیان آن‌جور که باید باشد نیست، یک مقدار خوب شده ولی قانع نیستیم. اما می‌فهمیم که تغییر باید به تدریج صورت گیرد. به طور کلی از انحراف هشت سال پیش داریم نجات می‌یابیم اما صبر هم لازم دارد."

او با بیان اینکه در جامعه فعلی ایران "نمی‌توان در‌ها را به روی مردم بست"، گفته است: "جامعه‌ای که این‌گونه پیش می‌رود که کودکان مدرسه‌ای آن هم کمی سیاسی شده‌اند، دیگر فریب نمی‌خورد."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخشی دیگر از سخنان خود در جمع اصلاح طلبان مشهد، به انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران اشاره کرده و افزوده بعد از آن‌که رهبر ایران گفت "رای مردم، حق الناس است، همه فهمیدند که نمی‌شود در این رای دخالت کرد و اگر کسانی می‌خواستند دستبرد بزنند فهمیدند که رهبر انقلاب مقابل آنها ایستاده است."

پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۱۳۸۸، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین خطبه‌ای که در نماز جمعه تهران خواند، از اعتراض مخالفان به نتیجه انتخابات سخن گفت. وی تاکید کرد که "بخش زیادی از مردم" در مورد انتخابات تردید دارند و باید برای رفع آن کاری کرد. او همچنین خواستار آزادی زندانیان و دلجویی از خانواده های کشته‌شدگان حوادث بعد از انتخابات شد.

در واکنش به این اظهارات، بسیاری از محافظه‌کاران رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به دلیل همراهی با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی لاریجانی نیز همزمان با اکبر هاشمی رفسنجانی به مشهد رفته و در جریان این سفر، با آقای رفسنجانی دیدار کرده است

بعد از آن رویداد، اکبر هاشمی رفسنجانی دیگر برای خواندن خطبه های نماز جمعه تهران دعوت نشد.

با این حال او یک سال بعد هم تاکید کرد که هنوز بر مواضعی که در آخرین نماز جمعه خود اعلام کرده، پایبند است.

آقای هاشمی رفسنجانی که از حامیان حسن روحانی در انتخابات گذشته بود، در سخنرانی دیروز عصر، ۲۳ شهریور خود در جمع اصلاح‌طلبان خراسان رضوی گفته آقای روحانی، هنوز به وعده‌های انتخاباتی خود پایبند است.

مطالب مرتبط