غنچه قوامی در حبس 'یک کابوس را می گذراند'

غنچه قوامی حق نشر عکس Free Ghonche Ghavami
Image caption بنابه گزارش ها او اکنون در زندان اوین در تهران نگهداری می شود

خانواده غنچه قوامی شهروند ایرانی بریتانیایی که پس از رفتن به یک مسابقه والیبال مردان در ایران بازداشت شده از دولت این کشور خواسته او را آزاد کند.

غنچه قوامی، ۲۵ ساله، پس از رفتن برای تماشای آن مسابقه در ماه ژوئن دستگیر شد. خانواده قوامی می گویند که نمی دانند او با چه اتهامی تحت بازداشت است.

بنابه گزارش ها او اکنون در زندان اوین در تهران نگهداری می شود.

وزارت خارجه بریتانیا گفت که از گزارش های مربوط به بازداشت غنچه قوامی آگاه است و در حال "پیگیری" موضوع است.

وزارت خارجه گفت که "توانایی اش برای کمک به شهروندان بریتانیایی که در ایران دچار گرفتاری شده اند محدود است" و "بعید است" مقام های ایرانی حق دسترسی کنسولی اعطا کنند.

خانم قوامی ابتدا در روز ۲۰ ژوئن پس از آن بازی بازداشت شد.

در آن زمان اعتراضی علیه محرومیت زنان از تماشای مسابقات در جریان بود اما ایمان قوامی برادر غنچه به "بی بی سی ۵ لایو" گفت که او "فقط رفته بود تا برای تماشای بازی وارد ورزشگاه شود."

خانم قوامی آزاد شد اما چند روز بعد وقتی برای گرفتن وسایل شخصی اش برگشت دوباره بازداشت شد.

آقای قوامی گفت که خواهرش از زمان بازداشت نتوانسته وکیلش را ببیند اما پدر و مادرش اجازه بازدید از او را حدود ۵۰ روز بعد از بازداشت یافته اند.

گفته می شود او بخشی از دوره بازداشت را در حبس انفرادی گذرانده است.

آقای قوامی گفت: "غنچه مسلما الان کابوسی را تجربه می کند. همه خواهان پایان این وضع هستند."

به گفته عفو بین الملل منع حضور زنان در مسابقات فوتبال که از زمان انقلاب ۱۳۵۷ وجود داشته دو سال قبل به مسابقات والیبال هم تعمیم داده شد.

این سازمان می گوید این موضوع بار دیگر در جریان یک بازی در روز ۱۳ ژوئن میان ایران و برزیل جنجال آفرید، زمانی که زنان برزیلی اجازه یافتند بازی را ببینند و تیم خود را تشویق کنند اما زنان ایران از انجام چنین کاری محروم شدند.

مطالب مرتبط