بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۴ شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران همچنان از ملاقات های رهبر در بیمارستان خبر داده و در عین حال از پیروزی والیبالیست ها و کشتی گیران ایران در صحنه جهانی ابراز شادمانی کرده اند.

دور ماندن جمهوری اسلامی از حضور در جمع چهل کشور جهان که برای سرکوب داعش آماده می شوند از جمله مهم ترین موضوع مقالات این روزنامه هاست که آغاز مذاکرات تازه هسته ای را همزمان با عملیات سرکوب داعش و تحریم روسیه به دلیل حوادث اکراین ماجراهایی نوشته اند که به سرنوشت کشور مربوط است.

رهبر در بیمارستان

حق نشر عکس ebtekar
Image caption تیترها و عکس صفحه اول ابتکار

کیهان یادداشت روز خود را به ماجرای عمل جراحی و بستری بودن رهبر جمهوری اسلامی اختصاص داده و در مقدمه نوشته: بسیاری از کشورهای دنیا و سرویس‌های زبده امنیتی و اطلاعاتی آنها برای رسیدن به اهداف و امیال خود، با بکارگیری پیچیده‌ترین روش‌ها، دست به عملیات روانی در کشورهای هدف می‌زنند. از جمله معروفترین این رفتارها دروغ‌سازی و تخریب شخصیت‌های اصلی و ارکان کشور هدف است.

به نوشته این روزنامه بستری شدن آیت الله خامنه ای از آن موارد می توانست باشد اما پوشش خبری دقیق و حساب شده این رخداد و بخصوص مصاحبه رهبر، راه را بر هر حدس و گمانی بست. با این همه نگرانی مردم پایانی نداشت و در نتیجه عطش و اشتیاق آنها برای اطلاع از سلامت پیر و مرادشان بیشتر می‌شد. اطلاع‌رسانی‌های بعدی و گزارش تیم معالج، اندک اندک، نگرانی را به آرامش و تشویش را به شکرگزاری و سپاس از درگاه خداوند بدل کرد.

کیهان نوشته: از یکطرف دقت و هوشمندی در مقدمات عمل چنان بود که تا دقایقی قبل از عمل هم کسی نمی‌دانست بزودی یک بیمارستان معمولی دولتی، میزبان قلب تپنده امت خواهد بود اطلاع‌رسانی دقیق و همزمان با عمل جراحی و سپس مراحل آتی آن، عملاً ابتکار عمل در حوزه رسانه را از دست دشمن خارج کرد. هر که مدیریت خبر با او باشد، برنده نبرد رسانه‌ای خواهد بود و اجازه شکل دهی به افکار عمومی را از حریف سلب کرده است.

مذاکرات هسته ای و داعش و اکراین

آفرین چیت ساز در سرمقاله ایران روزنامه دولت با تاکید بر این که دیپلماسی ایران بیش از هر زمان دیگر در معرض قضاوت افکار عمومی داخل و خارج قرار گرفته و این در حالی است که تیم مذاکره کنندگان هسته ای برای اجلاس مهم نیویورک آماده می شوند نوشته: در تهران سخن از دو اتفاق مهم در منطقه است. جنگ ائتلاف جهانی علیه داعش ، موج تحریم های امریکا علیه روسیه و نحوه موضع گیری ایران برابر این تحریم ها.

به نوشته این روزنامه: اثرات این سه رویداد بر اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران امری انکار ناپذیر است.اکنون که سیاست خارجی دولت اعتدال فاز اول تصمیم گیری یعنی «پاسخ به هنگام به حوادث» را پشت سر گذاشته، شاید مهمترین سوال افکارعمومی این باشد که سود و زیان این تصمیم ها چه خواهد بود و با قاعده هزینه – فایده از لحاظ اقتصادی، سیاسی و ژئوپلتیک چه چیزی عاید کشور خواهد شد.

سرمقاله ایران بدین جا رسیده که: با تأمل در مقدمات و مبانی تصمیم های تیم دیپلماسی روحانی می توان به گمانه زنی در باره نتیجه این تصمیم ها پرداخت. آنچه برای افکار عمومی مسجل است تیم دیپلماسی ایران در این بحرانها با قواعدی روشن بازی تحصیل منافع ملی را پیش می برد. این قاعده بازی را شهروندان ایرانی ظرف یکسال گذشته و در ماجرای هسته ای به صورت روشن تجربه و لمس کردند. طبق گفته وزیر خارجه ایران منطق این بازی بر اصل عملگرایی استوار است یعنی مرز دوستی ها، دشمنی ها و رقابت ها را منافع ملی تعیین می کند.

سفر به نیویورک

پوریا عالمی با نقل خبر سفر رییس جمهور روحانی به نیویورک در یک داستان خیالی در شرق نوشته: دیدم آقای احمدی‌نژاد است که چمدان‌به‌دست و بدوبدو دارد عرض اتوبان را درمی‌نوردد که خودش را برساند به فرودگاه. گفتم: محمودجان، کجا؟ سفر خارجی به سلامتی؟ کلاه حصیری و صندل هم که برداشتی. به‌به. گفت: هیس... عجله دارم... باید خودم را برسانم سازمان ملل، سخنرانی دارم، لای نطقم را هم باز نکردم.

طنزنویس افزوده: گفتم الان زود است و شش روز به سخنرانی رییس‌جمهور تازه شما با این قضیه چندمیلیارد برداشت دانشگاه ایرانیان چطوری می‌خواهی بروی خارج؟ علاوه بر این ها چطور بگویم، یعنی ناراحت نشوی‌ها، اصلا مگر شما رییس‌جمهوری؟ سخنرانی در سازمان ملل، دیگر با پاراف‌کردن نامه‌های مردم فرق دارد که شنیدم هنوز به همان کار مشغولی.

ستون طنز در پایان داستان خود نوشته: دیدم در میدان پاستور و جلو نهاد ریاست‌جمهوری، هزاران‌نفر از کاسبان، هتلداران، هات‌داگ‌فروشان، کوکاکولافروشان، هواپیماداران، میهمانداران، جاسوییچی‌فروشان، دربانان هتل، مدیران هتل، نمایندگان تلویزیون‌های کابلی، یخ‌فروشان، ماست‌فروشان، خیارفروشان، ماست‌وخیارفروشان و تنی چند از بیزنس‌من‌های آمریکایی تجمع کرده‌اند. با هم گفتند: ما آمدیم از روحانی خواهش کنیم به سنت احمدی‌نژاد پایبند باشد و خودش تنهایی نیاید آمریکا و فک و فامیل و دیگر اندیشمندان و دانشمندان فامیلش را همراه بیاورد.

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

داوود محمدی در سرمقاله شرق نوشته: برای عضویت ایران در ائتلاف جهانی ضد داعش، منافعی قابل‌تصور است که تنش‌زدایی با آمریکا، بهره‌برداری از بهبود روابط در مذاکره حساس هسته‌ای، تبدیل‌شدن به بازیگر محوری منطقه و تسریع رفع شر داعش، در زمره آن منافع است. اما ایران نیز نگرانی‌های خاص خود را دارد.

به نوشته این مقاله: نامشخص‌بودن اهداف نهایی ائتلاف جهانی ضد داعش یکی از نگرانی های ایران است. زیرا به احتمال قوی پس از سرکوب داعش در عراق و سوریه، ائتلاف همچنان پابرجا می ماند و کشورهای دیگری را در سیبل فشارها و عملیات خود قرار می گیرند. بسیج ۴۰ کشور برای شکست‌دادن «داعش»، بیشتر از نیاز واقعی برای برخورد با گروهی تروریستی با مختصات داعش است.

به نظر سرمقاله شرق: همین نگرانی ها کشورهای منتقد را به این نتیجه‌گیری می‌رساند که کمک به ائتلافی که ممکن است در آینده، تغییر سمت داده و علیه کشور یاریگر وارد اقدام شود، و این با منطق ریسک دیپلماسی همخوان نیست. تجربه فرجام همکاری ایران در سقوط طالبان و قرار گرفتن در محور شرارت هنوز از خاطر ایرانیان نرفته زدوده نشده است. این نگرانی در موضع‌گیری مقامات روسیه، ترکیه و سوریه هم قابل مشاهده است.شد.

مهدی روزبهانی در سرمقاله ابتکار خبر داده که تروریست‌های داعش سومین قربانی خود را سربریدند. اقداماتی که برای کشورهای دور و نزدیک منطقه از یک چالش امنیتی فراتر رفته و یک فصل سیاسی به نام خود در مناسبات خاورمیانه گشوده است. از این رو وقتی در منطقه بحرانی شکل می‌گیرد؛ آنچه که موجبات نگرانی رقبای ایران را فراهم می‌کند، این است که هرچقدر ایران در حل موضوع سهم بیشتری را به خود اختصاص دهد و نقش پویاتری را ایفا کند؛ در آینده می‌تواند از قدرت چانه زنی بیشتری در معادلات منطقه ای برخوردار باشد.

نویسنده با این مقدمه اظهار نظر کرده که: این اقدامات پشت پرده برای پیشبرد اهداف رقبای منطقه ای زمانی بیشتر موفق می‌شود که دیپلمات‌های ایرانی از تحرکات دیپلماتیک خود به دلایل مختلف غافل می‌شوند و باز می‌مانند. باید در نظر داشت که آنچه که راهگشای اقدامات نظامی و تحرکات امنیتی است هوشمندی و ذکاوت دیپلمات‌ها است.

نتیجه گیری سرمقاله ابتکار این است که: هرگاه تعامل دیپلماتیک بین ایران و عربستان کمتر شود کشورهای دیگر برای کسب منافع خود بیشتر حضور خواهند داشت و اینگونه است که امروز به خاطر نبود روابط سازنده دیپلماتیک بین کشورهای منطقه، به جای اینکه کشورهای خاورمیانه خود داعیه دار حل بحران‌های منطقه ای شوند؛ آمریکا به عنوان یک هژمون وارد می‌شود و باید و نباید را تعیین می‌کند که در این حالت بی شک بخشی از منافع ایران اگر از دست نرود؛ تهدید خواهد شد.

نوزادان معتاد

حق نشر عکس donya
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

امیر هاتفی‌نیا در شهروند از نوزادی نوشته که به ‌دلیل فقر مالی و بی‌خانمانیِ والدینش کنار یکی از اتوبان‌های تهران پا به دنیا گذاشت؛ بدون هیچ‌گونه هویت حقوقی، بلاتکلیف، کنار خیابان. جز فقر والدین هیچ دلیلی نمی‌تواند چرایی اعتیاد و بی‌خانمانی نوزاد را بیان کند. نوزادی که می‌توانست به ‌آرامی در یکی از تخت‌های بیمارستان‌های مجهز مناطق دارای امکانات شهر به دنیا بیاید.

نویسنده مقاله افزوده: این‌ها را نوشتم که بگویم بسیاری از کودکان هستند که ناخواسته معتاد به دنیا می‌آیند و ناخواسته در خیابان روزگار می‌گذرانند و شب را به صبح می‌رسانند؛ نه رقابت را می‌شناسند و نه آزادی ، نه از بازار سر در می‌آورند و نه از تجارت.

اینها را نوشتم که بگویم جمعیت های خیریه می‌خواهند در غیاب فعالیت نهادهای اجتماعی شرایطی را برای شما فراهم کند که به این نابرابری واکنش نشان دهید. یاوران کارتن‌خوابان تهران مشغول جمع‌آوری کمک برای کودکانی هستند که آسیب دیده‌اند؛ از بی‌خانمانی، از کارتن‌خوابی‌ای که یقه والدینشان را گرفته، از اصطلاحی به‌نام بدسرپرستی.

اینها را نوشتم تا بگویم برای کمک‌های نقدیِ خرید لوازم‌التحریر و وسایل موردنیاز تحصیل این کودکان می‌توانید از هر راهی که می‌پسندید با ان جی او های مرتبط ارتباط برقرار کنید؛ تا بوی ماه مهر، برای این بچه‌ها هم، بوی ماه مدرسه باشد.

ازدواج اجباری کوشکی و دلبر

حق نشر عکس sharvand
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

سعید برآبادی در شرق نوشته: کوشکی تنها یوزپلنگ ایرانی نر در اسارت، قرار است دوباره بعد از سال‌ها به همان قفسی که در پارک پردیسان داشت، بازگردد تا یک وصلت عجیب میان او و دلبر که یوزپلنگ ماده‌ای است، سر بگیرد و بلکه اولاد‌دار شوند تا نسل‌شان از بین نرود. اما این ایده ساده، به‌محض مطرح‌شدن، نگرانی‌هایی را هم به‌دنبال داشته و دارد. آیا می‌شود گربه‌سانی مانند یوزپلنگ ایرانی که رفتارش پر از ادا و اطوار است را وادار کرد تن به ازدواجی زورکی در قفس بدهد؟

نویسنده نگرانی کارشناسان را مطرح کرده: مسوولان تصمیم گرفته‌اند او را به تهران بیاورند. از محل زندگی او تا پایتخت ۹۹۰ کیلومتر فاصله است و جدا از ریسک بالای این سفر طول و دراز، به‌گفته رییس بیمارستان دامپزشکی تهران، ممکن است نتیجه این هجرت اجباری، آن چیزی نشود که سازمان محیط‌زیست انتظارش را می‌کشد. یعنی رفتار حیوانات در قفس با فضای باز فرق می‌کند.

به نوشته مقاله شرق: درضمن، تهران هم برای این حیوان مناسب نیست و آنچنان که او تایید می‌کند، پارک پردیسان امکانات مناسبی برای نگهداری از کوشکی ندارد و خاطره کشته‌شدن یک گوزن را در این پارک، آن هم با شلیک مستقیم گلوله یادآور می‌شود! او می‌گوید رفتار تولیدمثل یوزپلنگ هم رفتار خاصی است، نمی‌توان صددرصد امیدوار بود از حجله اجباری این دو یوزپلنگ ایرانی، توله‌ای پا به زندگی بگذارد.

طرح فرار از تحریم

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند خبر داده: یکی از مقامات سیاسی - اقتصادی کشور در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار ما گفت: الو؟ وی سپس افزود: پس از وضع تحریم‌های ظالمانه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه، بنده طرحی ارایه داده‌ام تا ضمن استفاده از این فرصت تاریخی، کاری کنیم که منابع انسانی و نرم‌افزاری کشور هدر نرود.

به نوشته این طنزنویس: بر اساس این طرح، اگر ما به جای این‌که آقای بابک. ز یا همان ب. زنجانی را بگذاریم گوشه زندان خاک بخورد و چشم و گوش همبندی‌های خود را باز کند، می‌توانیم با رقمی بالاتر از رقم قرارداد آنخل دی ماریا او را به روسیه فروخته تا کشور دوست و همسایه نیز از تجربیات او در دورزدن تحریم‌ها استفاده کند. کارشناسان اقتصادی روسیه در واکنش به این طرح گفتند: ما رو اوسکول گیر آوردید یا خودتان را؟ خیال کردید نمی‌دانیم با این کار می‌خواهید پول‌های مردم روسیه را لوطی‌خور کنید؟

مطالب مرتبط