آیت‌الله خامنه‌ای: ایران درخواست آمریکا برای مذاکره درباره داعش را رد کرد

حق نشر عکس leader.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در اولین اظهارات خود بعد از مرخص شدن از بیمارستان گفت که ایران بارها درخواست مقام‌های آمریکایی برای مذاکره درباره داعش را رد کرده است.

به گفته آقای خامنه‌ای، همزمان با تشدید حملات شبه‌نظامیان دولت اسلامی، سفیر آمریکا در عراق از سفیر ایران خواسته بود که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در مورد داعش داشته باشند.

رهبر ایران گفته در آن زمان "برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند، اما من مخالفت کردم و گفتم که در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند."

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات گفت: "این که ما در حاشیه مذاکرات هسته‌ای، گفت‌وگوهایی با ایران درباره مقابله با داعش داشتیم، موضوع پنهانی نبوده است."

خانم ساکی گفته وارد جزییات دیپلماتیک این مذاکرات نمی‌شود اما تصریح کرده است که آمریکا با ایران "همکاری نظامی ندارد و نخواهد داشت."

'جزئیات پشت پرده'

سایت رهبر ایران که از این اظهارات به عنوان "جزئیاتی از پشت پرده ماجرا" یاد کرده، از آیت‌الله خامنه‌ای نقل کرده است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم "شخصاً" به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درخواست همکاری با آمریکا علیه داعش را داده، اما آقای ظریف درخواست او را رد کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت: "حتی معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد."

اشاره رهبر ایران به وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکاست که از اعضای ارشد هیئت آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ است.

دولت آمریکا که تلاش می‌کند ائتلافی بین‌المللی برای نبرد با داعش در عراق تشکیل دهد، پیشتر حضور ایران در چنین ائتلافی را رد کرده بود.

رهبر ایران گفت: "اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود."

آقای خامنه‌ای گفت در مدتی که در بیمارستان بستری بوده، شنیدن صحبت‌های مقام‌های آمریکایی درباره مبارزه با داعش، مایه تفریحش بوده است.

رهبر ایران که روز ۱۷ شهریور برای انجام عمل جراحی پروستات در بیمارستان بستری شده بود، امروز دوشنبه ۲۴ سپتامبر بعد از یک هفته از بیمارستان مرخص شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه نشست پاریس برای بررسی شیوه‌های مقابله با داعش گفت که ائتلافی از حدود ۴۰ کشور از جمله کشورهای عربی برای مقابله با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه شکل گرفته است.

وزرای امور خارجه حدود ۳۰ کشور در این نشست که از امروز دوشنبه ۲۴ شهریور آغاز شده، شرکت دارند. اما نمایندگان دولت ایران و سوریه، دو همسایه عراق به این نشست دعوت نشده‌‌اند.

مطالب مرتبط