حفاران غیرمجاز چغازنبیل، مجموعا به ۸۵ سال زندان محکوم شدند

حق نشر عکس Mehr
Image caption عکس آرشیوی است

افشین حیدری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان اعلام کرد براساس رای دادگاه ۱۵ حفار غیرمجاز تپه‌های تاریخی نزدیک چغازنبیل در مجموع به ۸۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای حیدری گفت: "این حفاران حدود ۱۱ میلیارد تومان به این تپه تاریخی خسارت وارد کرده‌اند. این مجازات شدیدترین حکمی است که تاکنون برای حفاران غیر مجاز صادر شده است."

"تپه جنگل" تپه‌ای باستانی در نزدیکی چغازنبیل در استان خوزستان است که آثار سطح‌الارضی اشکانی و آثار عمیق‌تر دوره ایلامی دارد. این تپه در ۵ کیلومتری ضلع شرقی موزه هفت‌تپه واقع شده و در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۷۹ به‌عنوان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان همچنین گفت: "این پرونده بر خلاف معمول پرونده‌هایی که یک طرف آن میراث فرهنگی است، خوب پیش رفت. حفاران غیرمجاز تپه‌جنگل در دو سال اخیر با حفر تونل‌های زیرزمینی اقدام به تخریب تپه‌جنگل از تپه‌های تاریخی نزدیک به چغازنبیل کرده‌ بودند. دستگاه‌های امنیتی و انتظامی طی یک فرآیند اطلاعاتی و عملیاتی این افراد را دستگیر کردند و دستگاه قضایی برای آنها قرار بازداشت صادر کرد."

براساس این گزارش از حفاران غیرمجاز 'تپه‌جنگل' در شهرستان شوش، دو دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی کشف و به نفع میراث فرهنگی ضبط شد. به گزارش شاهدان عینی تیغه‌های بیل‌مکانیکی نه‌تنها خاک بکر را به‌کناری زده که به حوزه‌های آبی تپه هم رسیده‌اند. درحال‌حاضر ۶ متر از عرض تپه جنگل خاکبرداری و عمق حفاری بیش از ۸ متر است.

براساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد ‌به‌دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع است و کسانی که تخلف کنند، به شش ماه تا سه سال زندان محکوم می‌شوند و اشیای کشف شده و ابزار حفاری آنان به نفع دولت مصادره می‌شود.

علاوه بر آن بر اساس یکی دیگر از مواد این قانون ، آسیب زدن به اشیا و مکان‌های تاریخی می‌تواند یک تا ۱۰ سال مجازات حبس به دنبال داشته باشد. این قانون مصوب سال ۱۳۷۵ است.