بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۵ شهریور

روزنامه های امروز صبح با نزدیک شدن تاریخ مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک در نیویورک با گزارش ها و مقالاتی گمانه زنی کرده اند که احتمال توافق کامل در این دور از مذاکرات بعید است. آن چه امیدواری های قبلی را از میان برده غیبت ایران از ائتلاف علیه داعش است که با حضور چهل کشور جهان تشکیل شده است.

مقالاتی درباره غیبت ایران از اجلاس پاریس که تجمعی علیه داعش است و راه هایی برای گشودن گره موجود در تفاهم ایران و غرب از جمله دیگر مسایلی است که روزنامه ها درباره آن نوشته اند. آن ها در عین حال گفته های رهبر جمهوری اسلامی را هنگام مرخصی از بیمارستان با اهمیت دیده اند.

بیکاری و گرانی در آستانه آغاز سال تحصیلی از جمله گزارش های صفحات اجتماعی روزنامه های امروز است.

غیبت ایران از جبهه علیه داعش

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

سینا خسروی در سرمقاله مردم سالاری به وضعیت جبهه علیه داعش و غیبت ایران از آن جبهه اشاره کرده و نوشته در این شرایط داعش می تواند کاتالیزور روابط ایران و سعودی شود.

به نوشته این مقاله: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، عربستان بدواً برپایی حکومت اسلامی در ایران را مقدمه نزدیکی و تفاهم هرچه بیشتر دو کشور می‌دانست، اما رفته‌رفته شعار «صدورانقلاب» توسط انقلابیون ایرانی را خطری برای کشورهای دیکتاتوری عربی تلقی کرده و به تدریج موضع‌گیری‌های تندی در مطبوعاتش علیه ایران آغاز کرد.

سرمقاله مردم سالاری با اشاره به موضع ایران در زمان تجاوز عراق به کویت و عقد قرارداد امنیتی با سعودی در زمان دولت اصلاحات و بهبود روابط تهران و ریاض با تاثیرگذاری هاشمی رفسنجانی نوشته: این روزها که جلادان تکفیری به نام اسلام، منطقه را به آتش کشیده‌اند، اتحاد از جمله الزامات غیرقابل تردید مسلمین است و در این بین ایران و عربستان به عنوان زعمایِ تاثیرگذار بر تفکرات اهالی شیعه و سنّی عناصر جدی در این فعل و انفعال به شمار می‌روند. این اتحاد در زمانی که آمریکا و متحدانش در صدد سرکوب داعش هستند اتحاد دوباره ایران و سعودی می تواند سرکوب داعش را ممکن تر کند.

اما روزنامه جمهوری اسلامی به تدارک آمریکا و متحدانش علیه داعش، بدبین است و می نویسد: دولت آمریكا با بهانه قرار دادن مبارزه با تروریسم، درصدد حضور نظامی در این منطقه است. ترمیم طرح شكست خورده آمریكا برای براندازی دولت سوریه، یكی از اهداف اصلی ائتلاف برای مبارزه با تروریسم است. در آن طرح نیز آمریكا و چند كشور غربی و عربی ائتلافی را برای براندازی دولت سوریه تشكیل دادند و هرچه توانستند از تروریست‌های درحال جنگ با دولت سوریه از جمله داعش حمایت كردند ولی نتوانستند به هدف خود برسند.

به نوشته این روزنامه: اكنون آمریكا با كشاندن داعش به عراق و فراهم ساختن مقدمات حضور نظامی در منطقه، قصد دارد بار دیگر تحت عنوان ائتلاف، برای براندازی دولت سوریه تلاش كند ضمن اینكه میخواهد اهرم‌های از دست رفته در عراق را نیز به چنگ آورد. در حالی که ملت‌های منطقه به ویژه مردم عراق می‌دانند كه داعش در عراق شكست خورده و درحال هزیمت است.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی اظهار عقیده کرده که: اكنون كه كمر داعش در عراق شكسته، نیازی به لشكركشی آمریكا و دیگر كشورها وجود ندارد و به همین دلیل ادعای مبارزه با تروریسم داعش، پوچ و غیرواقعی است. چنان که نخست‌وزیر عراق دیروز با صراحت اعلام كرد برای مبارزه با داعش نیازی به حضور نظامی كشورهای دیگر نیست و عراق با اتكا به نیروهای مسلح و مردم خود می‌تواند با تروریست‌های داعش مقابله كند.

اول استعفا بعد ...

حق نشر عکس paper
Image caption کارتون بهرام تدین، آرمان

مدیر روزنامه کیهان در یادداشت روز امروز این روزنامه به نامه مجمع روحانیون مبارز با امضای محمد خاتمی پرداخته که خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، از سلامت وی ابراز خشنودی شده بود.

سرمقاله کیهان بدون هیچ مستندی مدعی شده که این نامه در میان مردم واکنشی برنیگیخته و مردم بدان بی اعتنا بوده اند و علت را از دست رفتن محبوبیت اصلاح طلبان دانسته. چرا که در راه پیمایی نه دی ۸۸ که به دعوت آیت الله خامنه ای و بعد از سرکوب جنبش سبز صورت گرفت هزاران تن شرکت کرده بودند.

حسین شریعتمداری در این مقاله نوشته: حالا باید از نویسندگان نامه پرسید بعد از آن خیانت بزرگ به اسلام و انقلاب و مردم و نظام که تمامی اسناد و شواهد غیرقابل انکار آن موجود و در میدان دید مردم است، چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید بدون توبه صریح، اعلام برائت از مثلث آمریکا و اسرائیل و انگلیس که بی‌پرده در خدمت آن بوده‌اید و قبل از تحمل مجازات که بی‌تردید برای برخی از فتنه‌گران، بسیار سنگین خواهد بود و… این نامه مورد اعتنای مردم باشد؟

سرمقاله کیهان سپس به ماجرای دوران انقلاب و حضور آیت الله خمینی در نوفل لوشاتو و شرط وی برای پذیرفتن رییس شورای سلطنت و نخست وزیر دوران پادشاهی پرداخته. در آن مثال ها بنیان گذار انقلاب اسلامی پذیرش سید جلال تهرانی و علی امینی نخست وزیر پیشین را منوط به استفعا از مقامات خود ذکر کرده بود.

مصیبت بیکاری

فتح الله آملی در اطلاعات به مشکل بیکاری جوانان پرداخته و نوشته اینکه گفته می‌شود نرخ بیکاری ۱۰ یا ۱۲ درصد است گرچه در فرهنگ آماری درست است و قابل تشکیک نیست اما اینکه مردم این نرخ را واقعی نمی‌دانند و نرخ واقعی را بسیار بیش از اینها می‌دانند بدین علت است که در مفهوم اقتصادی به کل افرادی که شغلی ندارند بیکار گفته نمی‌شود. بلکه نرخ بیکاری از میان افرادی که توانایی و نیز تمایل برای اشتغال داشته باشند و در سن اشتغال نیز باشند، تعیین می‌شود که به آنها جمعیت فعال گفته می‌شود.

نویسنده مقاله یادآوری کرده که در سال های اخیر در تعریف شغل نیز تغییراتی ایجاد شده که مثلاً به کسانی که در هفته یک ساعت هم کار می‌کنند شاغل گفته می‌شود که اینهم باعث پایین آمدن این نرخ می‌شود. به همین خاطر است که نرخ بیکاری را بین ۱۰ تا ۱۲ درصد محاسبه می‌کنند اما تعداد بیکاران به مراتب بیش از این رقم است. لذا با این تعریف بهتر می‌توان دریافت که نرخ واقعی بیکاری در ایران بین آنچه که مردم احساس و ادراک می‌کنند با آنچه که در آمارها می‌آید تفاوت قابل توجهی دارد و این تازه مربوط به بیکاری است.

اطلاعات سرانجام نوشته با وجود سهم پنجاه درصدی و حتی بیشتر دختران و بانوان در اشغال صندلی‌های دانشگاه و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نسبت اشتغال زنان از ۶ر۱۱ درصد در سال ۸۴ به کمتر از ۹ درصد در سال گذشته نشانگر واقعیت دیگری است و نشان می دهد چرا از جمعیت ۳۸ میلیونی زنان ایرانی در سال ۱۳۹۲ تنها ۳ میلیون نفر شاغل بوده‌اند. با اینتوضیح که البته خانه‌داری را هم می‌توان شغل، آنهم یک شغل شریف و مهم دانست که البته در این آمار نمی‌آید).

کتاب های گران درسی

حق نشر عکس paper
Image caption کارتون آروین، شرق

سعیده علیپور در گزارشی در فرهیختگان نوشته کتابفروشی‌ها این روزها بیش از هر جای دیگری بوی مهر می‌دهند. ازدحام خریداران لوازم‌التحریر، با توزیع کتاب‌های درسی بیشتر شده و تابستان خلوت بازار نشر و کاغذ را رونق داده است. توزیع ۱۲۵ میلیون جلد کتاب درسی تمامی مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش چند روزی هست که آغاز شده و ۱۲.۵ میلیون دانش‌آموز متقاضی برای خرید کتاب‌های مورد نیازشان هر روز سرازیر کتابفروشی‌ها و فروشگاه‌های لوازم‌التحریر می‌شوند. این در حالی است که قیمت کتاب‌های درسی نسبت به پارسال افزایش قابل ملاحظه‌ای کرده است.

به نوشته این گزارش گرانی کتاب های درسی به گفته مدیرکل چاپ و توزیع کتب درسی وزارت آموزش و پرورش، متوجه آموزش و پرورش نیست و به نرخ ارز مربوط است. این در حالی است که جای خالی بازیافت صحیح کتاب‌های درسی که هر ساله از رده خارج می‌شوند نیز به‌شدت احساس می‌شود.

و به هر حال گزارش فرهیختگان نشان می دهد قیمت کتاب‌های درسی در مقاطع مختلف تحصیلی رقمی بین ۱۲ تا ۳۲ هزار تومان است. رقمی که شاید برای برخی خانواده‌ها که چند فرزند دانش‌آموز دارند قابل توجه و پرداخت آن سنگین باشد. به گفته فروشندگان کتاب در خیابان انقلاب تهران قیمت کتاب‌های درسی افزایش چشمگیری نسبت به سال‌های قبل پیدا کرده و می‌گویند این افزایش تا ۱۲۰ درصد نیز رسیده است.

دوربین های فرهنگ ساز

آرش نصر اصفهانی در سرمقاله شهروند با عنوان دوربین های فرهنگ ساز نوشته به جز تخت جمشید و سی و سه پل و آثار باستانی دیگر، از دیگر دیدنی های ایران برای جهانگرادان نحوه رانندگی ما در خیابان‌های شهری است. حتی در یک جست‌وجوی ساده در شبکه‌های اجتماعی می‌توان موارد متعددی را یافت که گردشگران خارجی از وضع خیابان‌های ما فیلم گرفته و به‌عنوان یک پدیده عجیب و البته خنده‌دار با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند. البته در داخل هم نارضایتی از این وضع را می‌توان در برنامه‌های متعدد پلیس در تلویزیون یا تبلیغات شهری در مورد اصول رانندگی درست جست‌وجو کرد.

نویسنده در جست و جوی این که چرا ایرانی ها در رانندگی حاضر نیستند حتی ابتدایی‌ترین قوانین و قواعد را رعایت کنند نوشته مهم‌ترین دلیل، فرهنگ است. ایران ابزار مدرن یعنی خودرو را وارد کرده‌ اما فرهنگ آن را نه یعنی با هزاران راننده در خیابان‌های شهر مواجهیم که اینها هیچ‌کدام آموزش درست ندیده‌اند و فرهنگ درست رانندگی را بلد نیستند. به همین سبب هم باید تا می‌توانیم مردم را نصیحت کنیم و در رسانه‌های مختلف به آنها آموزش دهیم تا بلکه وضع تردد در خیابان‌های ما اصلاح شود. اما تجربه نشان می‌دهد که این اقدامات تأثیر چندانی بر تغییر وضع رانندگی شهروندان نداشته و به احتمال زیاد نخواهد داشت. چرا؟

نویسنده مقاله شهروند معتقد است مقصر بی‌نظمی خودروها در خیابان را افرادی می‌دانیم که با سطح پایین آگاهی و فرهنگ بد رانندگی می‌کنند در همین شهر تهران که عجیب‌ترین حرکات خودروها را در خیابان‌ها، چهارراه‌ها و بزرگراه‌ها می‌توان دید، در برخی نقاط مانند تونل توحید یا پل صدر همه رانندگان با نظم و در حد سرعت قانونی یعنی ٦٠ یا ٧٠کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند. یعنی هر چقدر هم که فرد علاقه به حرکات مارپیچ یا سرعت زیاد داشته باشد، در این چند محل به شهروندی قانون‌مدار بدل می‌شود.

بیانیه مامان یوز

حق نشر عکس paper
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهروند

شهرام شهیدی در ستون طنز شهروند نوشته: بزودی کتاب‌های جغرافی باید عوض شود و از محل زندگی برخی گونه‌های جانوری حیات‌وحش با فعل ماضی «بود» باید یاد کرد. مثلا برای فرزندان‌مان باید بگوییم روزگاری این‌جا که الان تو و بچه‌های همسایه آن‌جا فوتبال بازی می‌کنید محل زندگی فلامینگوها بود یا باید بگوییم فرزندم این گود که در آن می‌لولی و ورجه وورجه می‌کنی زمانی محل کوچ پرندگان بود و یا دلبندم پارکینگ این ماشین قبلا محل زندگی ماهی‌های دریاچه همیشه‌ هامون بود.

بیانیه مامان‌یوز: توله‌یوزهای نازنین من مدتی است از مخفیگاه‌ مان خارج و تاکنون مراجعت نکرده‌اند. از آن‌جا که آنها مثل شما نیستند که کوچ کنند و شهرنشین شوند فلذا حتما برایشان اتفاقی افتاده است. از کسانی که از توله‌های نازنین من خبری دارد خواهش می‌کنم آنها را با گلوله نزنند و به‌عنوان حیوان خانگی در مولوی یا بزرگراه آزادگان نفروشند.

اعلامیه تمساح پوزه کوتاه سیستانی: اکنون که من درحال انقراض نسل هستم تنها خواهشم این است که حداقل از مضحکه کردن من دست بردارید و جلوی این عروسک‌های تبلیغاتی زشت باشگاه ذوب‌آهن را بگیرید. یکی به من بگوید کجای این موجود مشکوک شبیه من است؟ این عروسک نه‌تنها شباهتی به من ندارد که باعث استهزای من هم شده. طرفداری نخواستیم آقاجان.

مطالب مرتبط