شرمن: اگر ایران ظرفیت غنی‌سازی‌ خود را کاهش ندهد، توافق ممکن نخواهد بود

حق نشر عکس isna
Image caption وندی شرمن و عباس عراقچی؛ ایران و آمریکا اخیرا در ژنو درباره موضوع اتمی ایران به طور دوجانبه مذاکره کردند

وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که دستیابی به توافق نهایی اتمی با ایران تا زمانی که این کشور ظرفیت غنی‌سازی‌ اورانیوم خود را کاهش ندهد، ممکن نخواهد بود.

منابع خبری آمریکایی می گویند خانم شرمن که نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ است، در جمع ۲۰۰ سفیر خارجی مقیم واشنگتن گفته که دور بعدی مذاکرات ممکن است آخرین فرصت برای حل نگرانی‌های بین‌المللی در مورد برنامه اتمی ایران باشد.

هفتمین دور مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ قرار است از روز پنجشنبه این هفته در نیویورک آغاز شود. گروه مذاکره کننده ایران امروز تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

در حالی فقط سه روز به آغاز مذاکرات باقی مانده، عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران درباره رسیدن به توافق نهایی در جریان مذاکرات نیویورک ابراز تردید کرده است.

همزمان مجید تخت روانچی، دیگر معاون وزارت خارجه ایران گفته: "ما با جدیت به مذاکرات ادامه می دهیم و امیدواریم طرف مقابل نیز جدیت و انعطاف لازم را داشته باشد تا بتوانیم قبل از ۴ آذرماه به توافق جامع برسیم."

در جریان آخرین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که اوایل تابستان امسال در وین انجام شد، دو طرف توافق کردند که مدت مذاکرات را تا سوم آذر برابر با ۲۴ نوامبر که سالگرد توافق موقت ژنو است، تمدید کنند.

قرار است در توافق جامع اتمی، پرونده اتمی ایران به طور نهایی حل و فصل و تحریم ها علیه این کشور لغو شود.

رسانه های ایران گزارش داده اند که احتمال دارد در مذاکرات نیویورک، وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ هم به گفت و گوها بپیوندند. در حال حاضر مذاکرات در سطح معاونان وزارت امور خارجه دو طرف با سرپرستی وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جریان دارد.

ظرفیت غنی‌سازی،‌ تعداد سانتریفوژها، دامنه تحقیق و توسعه اتمی، نحوه ادامه کار مرکز غنی سازی فردو، دوره زمانی اجرای توافق جامع، فعالیت رآکتور اراک و نیز چگونگی لغو تحریم‌ها از موارد اصلی اختلاف نظر بین دو طرف است.