کمتر از نیمی از کودکان کار و خیابان در ایران، 'خارجی هستند'

حق نشر عکس Mehr

روزبه کردونی، مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران با اشاره به آخرین تحقیقات انجام شده در مورد وضعیت کودکان کار و خیاباناعلام کرد: "حدود ۶۰ درصد کودکان کار و خیابان ایرانی هستند و ۴۰ درصد دیگر غیر ایرانی هستند."

به گزارش خبرگزاری آنا وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، آقای کردونی امروز سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه همچنین گفته است که ۴۵ درصد از این کودکان بین ۱۰ تا ۱۴ سال هستند و تنها ۳۴ درصد از این کودکان در حال تحصیل اند و ۴۰ درصد ترک تحصیل کرده و ۲۴ درصد اصلا به مدرسه نرفته‌اند.

او وجود این کودکان در خیابان را معضل کنونی تهران دانست و گفت که مطالعات نشان می دهد در تهران بیشتر پدیده "کودکان در خیابان" دیده می‌شود که پس از کار روزانه در خیابان، شب به منزل باز می گردند.

به گفته این مقام دولتی اخیرا وزیر بهداشت اعلام کرده که بیمارستان‌های مشخصی را به کودکان کار و خیابان اختصاص خواهد داد تا درمان و بهداشت این کودکان به سهولت انجام شود.

این آمار در حالی اعلام می شود که در خردادماه سالجاری ولی الله نصر، مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی اعلام کرد که ۶۵ درصد کودکان خیابانی اتباع بیگانه هستند.

بنا بر ماده یک پیمان‏ نامه حقوق کودک، "کودک کار" بیش از ۱۴ ساعت در هفته کار می کند و سن او بیشتر از ۵ سال و کمتر از ۱۸ سال است.

طبق ماده ۷۹ قانون کار ایران، "به کارگماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام (پسر و دختر)‌ ممنوع است. کارفرمایانی که افراد کمتر از ۱۵ سال را به کار بگمارند، مستوجب مجازات خواهند بود. ضمنا باید کودکان را به کاری گماشت که برای او زیان آور نباشد".

مطالب مرتبط