بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۶ شهریور

روزنامه های صبح امروز تهران همزمان با سفر وزیر خارجه و هیات مذاکره کننده ایرانی به نیویورک، در مقالات خود به گمانه زنی هایی درباره آینده مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک پرداخته و همزمانی این مذاکرات را با مجمع عمومی سازمان ملل و احتمال حضور رییس جمهور ایران در آن جا به فال نیک گرفته اند.

حق نشر عکس paper
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

داعش و ائتلافی که بدون حضور ایران علیه داعش شکل گرفته موضوع مقالاتی در روزنامه های مختلف تهران است که به بازبینی سهم و نقش ایران در این جنگ پرداخته اند. روزنامه های جناح تندرو فرصتی یافته اند برای حملات شدید به دولت آمریکا.

گفته های افشاگرانه تازه ای از هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی بینان گذار جمهوری اسلامی درباره تازه انقلابیونی که در زمان مبارزه از آن طرفه می رفتند بدون نام بردن از مصباح یزدی رهبر جریان تندرو جناح راست، از جمله مطالب اصلی روزنامه های امروز مستقل و هوادار دولت است.

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته: «کاتولیک تر از پاپ» این تعبیری است که در دو روز گذشته از سوی دو نفر از بزرگان نظام درباره ساکتین دیروز و انقلابی‌های امروز به کار رفته است. ابتدا سید حسن خمینی به صراحت این تعبیر را درباره کسانی به کار برد که اگرچه در ابتدا ساکت بودند ولی «بعدا به سفره آماده رسیدند و شدیدا طرفدار امام شدند».

به نوشته این روزنامه: پس از آن آیت الله هاشمی رفسنجانی از کسانی سخن گفت که اگرچه این روزها ادعای انقلابی گری دارند، اما چندسال قبل از پیروزی انقلاب به صراحت مبارزه با شاه را حرام اعلام کرده بودند. موضوعی که قهر ۱۰ ساله مقام معظم رهبری در دوران مبارزه با آنان را به دنبال داشت.

مذاکرات هسته ای

علی خرم در مقاله ای در اعتماد ضمن تاکید بر اهمیت اجلاس نیویورک در گفتگوهای هسته ای ایران و پنج به اضافه یک اظهار نظر کرده که ایران باید در جریان مذاکرات نیویورک تمام تلاش خودش را بکند تا با استفاده از فرصت حضور وزرای امور خارجه به حداکثر پیشرفتی که می‌تواند دست یابد.

به نظر این استاد دانشگاه: حضور سران کشورهای مذاکره‌کننده در سازمان ملل متحد، در زمانی که مذاکرات جریان دارد، یک فرصت استثنایی به حساب می‌آید؛ حضوری که باعث می‌شود مشکلات احتمالی موجود، در کوتاه‌ترین زمان حل و گامی به جلو برداشته شود. شاید این واقع‌بینانه‌ترین برداشتی باشد که بتوان از این مذاکرات داشت.

نویسنده مقاله فرهیختگان تاکید کرده: نگرانی از بابت مذاکره احتمالی رئیس‌جمهوری ایران با رئیس‌جمهوری آمریکا هم بی‌دلیل است؛ چرا که اگر این مذاکره در جمع باشد که امری طبیعی است و اگر هم رئیس‌جمهوری آمریکا از همتای ایرانی خود دعوت کند نباید از مذاکره حول محور موضوعاتی که مورد علاقه طرفین است بترسیم. مهم این است که ما بتوانیم موضوعات خودمان را مطرح کنیم و موفق به استیفای منافع ملی کشورمان شویم؛ حالا تفاوتی ندارد که منافع ملی ما در مذاکره با رئیس‌جمهوری روسیه تامین شود یا آمریکا.

حمیدرضا آصفی در مقاله ای در شرق مجمع‌عمومی سازمان‌ملل را به خودی خود دارای اهمیت دانسته و تاکید کرده: سفر سال گذشته روحانی و حضور فعال وی در همین فضای مجازی، استفاده مطلوب از این فرصت را به نمایش گذاشت و با استقبال جهانی مواجه شد. نتانیاهو به‌اندازه‌ای از مواضع اصولی رییس‌جمهور ایران عصبی شد که در سخنرانی خود، بارها با عصبانیت از ایران نام برد.

به نوشته سخنگوی پیشین وزارت خارجه: در حاشیه مجمع عمومی، گردهمایی‌هایی مانند جنبش غیرمتعهدها، سازمان همکاری اسلامی، گروه دی 8 و... هم می‌تواند برگزار شود و امسال اجلاس مهمی درباره محیط‌زیست برگزار می‌شود. همچنین گفت‌وگوی هیات‌ها با رسانه‌های آمریکایی و غیرآمریکایی برای انتقال پیام کشورها، صورت می‌گیرد. ما سال گذشته برخلاف هشت‌سال پیش از آن، از این فرصت استفاده کردیم.

و خلاصه مقاله شرق این که: در بعضی سال‌های گذشته، منطبق با نیازهای جهان سخن گفته نشد و اولویت‌های جامعه‌جهانی در نظر گرفته نشد. ابتدایی‌ترین اصل در تبلیغات که همه مسوولان باید مورد توجه قرار دهند این است که «مهم این نیست شما چه می‌گویید مهم این است که مخاطبان چه می‌شنوند.» سال گذشته روحانی از ادبیات متناسب با آن نشست استفاده کرد چراکه هر نشست به مقتضای شرکت‌کنندگان باید با موضع متفاوتی همراه شود.

خاتمی و واکنش تندروها

حق نشر عکس paper
Image caption کارتون رضا جنگی، آرمان

مرتضی رضایی در سرمقاله مردم سالاری به نامه محمد خاتمی به رهبر جمهوری اسلامی و آرزوی سلامت برای وی اشاره کرده که انتشار آن موجی از هجوم و جنگ لفظی را علیه وی برانگیخت، چنان که یکی از سران هیات موتلفه گفته «اصلا‌ح‌طلبان با مهندسی کردن افکار عمومی جامعه و رسانه‌ای کردن اینگونه نامه‌ها سعی می‌کنند خودشان را بر نظام تحمیل کنند».

نویسنده سرمقاله مردم سالاری با رد این سخن نتیجه گرفته که محافظه کاران افراطی حقوق مندرج در قانون اساسی را حق لایزال شهروندان نمی دانند که نحوة تعامل حکومت با شهروندان مطابق با آن تفسیر شود. در حالی که کنش خاتمی نه براساس خود کنش، و نه براساس حقوق وی به عنوان یک شهروند ایرانی و یک فعال سیاسی سنجیده می‌شود و یا حتی منافع ملی، بلکه بر مبنا و معیاری خارج از این حوزه باید ارزیابی شده و بر اساس آن معیار حکم این کنش را نوشت.

سرمقاله مردم سالاری بدون نام بردن از روزنامه کیهان که مدیرش پس از این نامه به شدت به محمد خاتمی تاخته بود، نوشته: نامه به رهبری و تلطیف فضای سیاسی-اجتماعی بر مبنای هدف بنیادین و استراتژیک اصلاح طلبان برای کاستن از شکاف بین مردم و حکومت صورت گرفته است. در حالی که جریانات تندرو و افراطی به صورت شبانه‌روزی مشغول تعمیق این شکاف هستند.

به نوشته ابتکار: ادبیات امنیتی طرف مقابل حکایت از آن دارد که محافظه کاران تند رو همچنان بر اساس نگرش‌های امنیتی و بحران زا به مسائل جاری مملکتی نگاه می‌کنند. برای این جریانات امکان انتقال از فاز امنیتی به سیاسی- مدنی ممکن نیست. چرا که تنها با اصلاحات هراسی می‌توانند بخش‌های درونی قدرت را علیه مخالفان و منتقدان و رقبای مدنی خویش بشورانند و آنان را از صحنه حذف کنند.

به فکر جام ملت های آسیا

حق نشر عکس paper
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته: کارلوس کی‌روش پس از ورود به تهران برای امضای قرارداد جدید با فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: آنچه که اکنون بسیار مهم است، این است که من اینجا هستم تا توافقنامه نهایی را با فدراسیون فوتبال امضا کنم. اکنون زمان این است که دو ماه از دست رفته را بازگردانیم و از زمان باقی مانده تا جام ملت‌های آسیا بهترین استفاده را ببریم.

وی به نوشته این روزنامه همچنین گفت: در زندگی هم نقاط تیره و هم شفاف وجود دارد و شما می‌توانید هرلحظه به هر کدام از آنها توجه کنید. در نتیجه‌ همیشه با این وضعیت روبرو هستید که می‌توانید نکات مثبت یا نکات منفی زندگی را در نظر بگیرید. پس بهتر است همیشه به نقاط مثبت و موقعیت‌های امیدبخش توجه کنیم.

تخریب ده هزار باغ

محمد حقانی در مقاله در آرمان نوشته: مشكلات زیست‌محیطی پایتخت ایران كه اغلب ناشی از سوء مدیریت، نگاه غلط مسئولان به محیط‌زیست و غفلت آنان از میراث طبیعی است، نه تنها راه تنفس شهر را مسدود كرده كه شرایط زندگی در این شهر را هر روز دشوارتر از گذشته ساخته است به گونه‌ای كه، امروزه بسیاری از شهروندان به شكلی جدی با انواع بیماری‌های تنفسی دست و پنجه نرم می‌كنند. بخشی از مشكلات محیط‌زیست تهران و آلودگی‌های موجود ناشی از رویكردهای مربوط به ساخت‌وساز در این شهر است.

نویسنده که عضو شورای شهر تهران است تاکید کرده: كسب درآمد و سود حتی به بهای از بین‌بردن شاهراه تنفسی شهر چند سالی است كه گریبان تهران و تهرانی‌ها را گرفته است ضمن اینكه، سیاست‌های دوگانه حاكم بر مدیریت شهری در حوزه محیط‌زیست و به ویژه فضای سبز، باری از مشكلات را بر دوش شهر گذاشته است. به عبارت دیگر، مسئولان در عین حال كه حكم به تخریب باغ‌ها و قطع درختان كهنسال شهر و ساخت اماكن مسكونی و تجاری می‌دهند، از پیگیری سیاست‌هایی مبتنی بر توسعه فضای سبز و كمربند سبز سخن می‌گویند.

مقاله آرمان افزوده: تناقض‌گویی در حوزه محیط‌زیست و حفظ درختان كهنسال به عنوان مجاری تنفسی این شهر به همراه از بین‌رفتن ۲۰ هزار باغ طی ۵ سال گذشته موجب شد تا مشكلات محیط‌زیستی تهران به شكلی نگران‌كننده سلامت شهر را تهدید كند. تحت این شرایط، مقابله با مشكل قطع درختان باغ‌ها و تغییر كاربری باغ‌ها در چهارگوشه این شهر نیاز به عزم جدی مسئولان در تمامی قوا و برخورد جدی آنان دارد.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون مهدی کاظمیان، فرهیختگان

سعید برآبادی در مقاله ای در شرق نوشته: یکی، دو دقیقه ساکن بایستید، همان جایی که قرار است سوار تاکسی شوید، همان جایی که قرار است ویترین مغازه‌ای را ببینید، پشت چراغ قرمز. حشره‌های ریز سفیدی بر صورتتان می‌نشیند، بر دستتان، حتی پشت شیشه عینکتان هم می‌رود. در همین یکی، دو ماه که از آغاز هجومشان گذشته برخی هم به آنها می‌گویند مگس سفید، اما نام علمی و درستش «سفیدبالک» است.

به نوشته این مقاله: گرما و یکی، دو چالش محیط‌زیستی مهم دیگر حالا یک سوغاتی جدید برای تهران آورده که ممکن است تمامی پارک‌ها و فضای سبز شهر را ظرف مدت یک سال خشک کرده و از بین ببرد. این روزها هوای شهر پر شده از وزوز حشراتی کوچک که شاید قطرشان از یک میلی‌متر هم کمتر باشد و نه صدایشان را کسی بشنود و نه تصویرشان واضح باشد اما کافی است چند دقیقه‌ای در خیابان بایستی تا بنشینند روی پوستت.

نام علمی این حشره سفید بالک است و از راسته «هموبترها». اینها اطلاعات اولیه دکتر حسین رجایی است که در اختیار «شرق» قرار داده است. دکتر رجایی اول خیال مردم را راحت می‌کند که این آفت، برای سلامت شهروندان تهرانی به صورت مستقیم، خطری به حساب نمی‌آید اما در کنار هر خبر خوب یک خبر بد هم هست و آن اینکه سفید بالک هدف اصلی‌اش، گیاهان است و می‌تواند تا نابودی کل آنها پیش برود.

مطلبی که سیاسی است

طنزنویس سیاست روز نوشته: رئیس هیات مدیره پرسپولیس: من در میدان فوتبال نبودم چون میدان جنگ را جای مهم‌تری می‌دانستم. منظور از "جنگ" در عبارت بالا کدام یک از این گزینه هاست؟ الف) جنگ کازرون و ممسنی ب) جنگ ستارگان ج) جنگ جهانی دوم د) جنگ هیات مدیره پرسپولیس با علی دایی

در بخش دیگری از ستون طنز این روزنامه آمده: حمیدرضا سیاسی: الان هم با "دایی" اختلافی ندارم. به نظر شما آقای رئیس با کدام یک از گزینه‌های زیر اختلاف دارد؟ الف) مادر هوگو چاوز ب) عمه رهبر کره شمالی ج) با یک فامیل دور د) ننجون

مطالب مرتبط