خدمات یاهو در ایران 'از سر گرفته شد'

یاهو حق نشر عکس Getty
Image caption باز کردن ای میل تازه یاهو از حدود یک سال ناممکن شده بود

شرکت یاهو می گوید که کاربران در ایران اکنون بار دیگر می توانند به خدمات این شرکت دسترسی داشته باشند.

پیشتر گروه "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" که برای احیای مجدد خدمات کامل یاهو در ایران تلاش کرده است، از شروع مجدد خدمات باز کردن ای میل جدید و سرویس پیام رسان یاهو در ایران خبر داده بود.

گزارش می شد که این خدمات از یک سال قبل قطع شده بود.

آن زمانی بود که یاهو از کاربران خواست برای باز کردن ای میل شماره تلفن ارائه کنند اما شماره تلفن های کشورهایی که مورد تحریم آمریکا بودند عملا کار نمی کرد.

آن وضع البته در بهار گذشته با اعتراض بعضی از سازمان های ایرانی مثل نایاک (شورای ملی ایرانیان آمریکا) و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران روبرو شد.

نایاک آن را یک مشکل بزرگ توصیف کرد چرا که گفت بررسی ها نشان می دهد که ۶۳ درصد ایرانی ها از یاهو استفاده می کنند و این وضع خیلی ها را وادار به استفاده از ای میل عرضه شده توسط سازمان های دولتی ایران کند.

یاهو در پاسخ گفت که مشکل "فنی" است و برای حل آن می کوشد.

کمپین بین المللی حقوق بشر ایران می گوید که یاهو همچنان به کاربران در ایران امکان تبادلات مالی برای خرید آنلاین از طریق این وب سایت را نمی دهد درحالی که از نظر قوانین دولت آمریکا مانعی برای امکان این تسهیلات وجود ندارد.

یاهو روز سه شنبه در پاسخ به سوال بی بی سی فارسی نوشت: "کاربران در ایران بار دیگر می توانند برای خدمات یاهو ثبت نام کنند و ما متعدیم به اینکه اطمینان حاصل کنیم کاربران ما در اطراف جهان می توانند آزادانه قوه بیان خود را در یاهو به کار گیرند."

ایران به شرکت های بزرگ اینترنتی با بدبینی می نگرد و دسترسی به آنها را محدود می کند.

اکثر سایت‌های معروف مانند فیسبوک، توئیتر و یوتیوب، فیلتر است.

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، یک بار گفته بود که "موتورهای جستجوی اینترنتی ابزار جاسوسی هستند و دلیلی ندارد افراد برای پرینت اطلاعات دانشگاه یا حساب بانکی خود، از موتورهای جستجوگر استفاده کنند و از خود ردی در دنیا به جا بگذارند."

ایران سعی کرده است با ایجاد اینترنت ملی از جمله کنترل بیشتری بر دسترسی به اطلاعات اعمال کند.

البته دولت ایران همچنین گفته است که ایمنی در برابر حمله‌های سایبری، کاهش هزینه‌های ارزی و رونق کسب و کار اینترنتی جزو مزایای پروژه "شبکه ملی اطلاعات" معروف به "اینترنت ملی" است.

مطالب مرتبط