پایان دیدار ظریف و اشتون در نیویورک

عکس از دفتر نمایندگی ایران در نیویورک حق نشر عکس na
Image caption دیدار دو مقام در آستانه نشست ایران و ۵+۱ برگزار شد

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه ۱+۵ چهارشنبه بعد از ظهر در منزل سفیر ایران در سازمان ملل در نیویورک دیدار کرده اند.

این دیدار که سه ساعت و نیم طول کشید در قالب یک ناهار کاری برنامه ریزی شده بود و هدف آن تنظیم برنامه مذاکرات جامع اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی است که به طور رسمی از روز جمعه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود.

آقای ظریف پیش از آغاز دیدار با خانم اشتون در مصاحبه ای با رادیو ان پی آر، که به طور زنده پخش می شد گفت که ایران آماده مذاکره برای توافق نهایی است.

قرار است در صورت حصول توافق نهایی که باید پیش از سوم آذر (۲۴ نوامبر) باشد، پرونده اتمی ایران به شکل نهایی حل و فصل و تحریم ها علیه این کشور لغو شود.

ایران و گروه ۱+۵ از فردا (پنجشنبه) به مذاکره برای حل و فصل نهایی اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران می‌پردازند.

Image caption خانم اشتون پس از سه ساعت و نیم گفتگو و نهار محل اقامت سفیر ایران را ترک کرد

احتمال دارد که وزیران خارجه ایران و ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر مذاکره کنند. وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه اعلام کرد که تیم های نمایندگی ایران و آمریکا امشب و فرداشب دیدارهای دوجانبه خواهند داشت.

گزارش ها از تهران هم حاکی است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک است، ممکن است با برخی از سران کشورهای گروه ۱+۵ دیدار کند.

وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ گفته است دور بعدی مذاکرات ممکن است آخرین فرصت برای حل نگرانی‌های بین‌المللی در مورد برنامه اتمی ایران باشد و عباس عراقچی، همتای ایرانی او هم گفته پس از پایان مهلت تعیین شده، رسیدن به توافق بسیار دشوار می شود.

مطابق توافق ایران و گروه ۱+۵ مهلت مذاکرات با تمدید توافق ژنو تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) خواهد بود.

هشدار اسرائیل

از سوی دیگر در روز چهارشنبه یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل اتحادیه اروپا را ترغیب کرد از "توافقی بد" با ایران پرهیز کند.

او ضمن قدردانی از تلاش های کاترین اشتون اشاره کرد که خانم اشتون ممکن است به خاطر پایان دوره کاری اش در پایان سال جاری برای رسیدن به یک توافق با ایران عجله کند.

او همچنین نگرانی های سایر مقام های اسرائیلی در یک سال اخیر را تکرار کرد: "ما عمیقا نگرانیم... احساس می کنیم که مذاکرات در مسیر اشتباه حرکت می کند."

آقای استاینیتز از قدرت ها خواست به خاطر مقابله با گروه پیکارجوی دولت اسلامی در عراق و سوریه، مساله ایران را در حاشیه قرار ندهند.

انتقاد ظریف از تحریم ها

محمد جواد ظریف پس از دیدار با خانم اشتون در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا شرکت کرد.

او در این جلسه گفت: "ما به حل این مساله متعهدیم."

اما او استدلال کرد که بخشی از مانع در این راه "اشتغال خاطر" بیش از حد آمریکا به تحریم هاست.

او گفت: "این توافق آمریکا را ملزم می کند که تحریم ها را بردارد، و کنگره به این توافق اعتراض دارد چون می خواهد تحریم ها را حفظ کند."

او گفت "تحریم ها به خودی خود تبدیل به هدف شده. تحریم ها هیچ هدفی را تامین نمی کند" و اشاره کرد که در دوره تحریم ها شمار سانتریفوژهای ایران از ۲ هزار به ۲۰ هزار رسیده است.

مطالب مرتبط