درخواست دولت ایران برای صرفه جویی در مصرف آب

حق نشر عکس Mehr
Image caption ذخیره آب سدهای تهران در حال تمام شدن است و دولت نگران است که بخش هایی از شهر تهران بی آب بماند

هیات وزیران ایران نسبت به وضعیت کمبود شدید ذخایر آبی هشدار دا ده و از مردم ایران و به ویژه مردم شهر تهران خواسته به طور جدی در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران بحران آب در کشور را "جدی" خوانده و گفته است کمبود آب در سال جاری دو چندان شده است و هر چه زمان از دست بدهیم وضع بدتر می شود.

معاون اول آقای روحانی گفته که برای اجرای طرح های آب و خاک از آیت الله خامنه ای رهبر ایران مجوز گرفته شده است تا ده میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای کار هزینه شود.

مشکل آب آشامیدنی در شهرهای بزرگ ایران به خصوص تهران از مدتها پیش شروع شده ولی به دلیل کاهش نزولات جوی، امسال وضعیت تامین آب در شهرهای بزرگ به خصوص تهران با مشکل همراه شده است.

گزارش شده که هیات دولت در آخرین جلسه خود برای آب‌رسانی فوری به بخش هایی از شهر تهران ۳۰ میلیارد تومان اختصاص داده است.

حمید چیت چیان، وزیر نیرو وضعیت آب در تهران را نگران کننده توصیف کرده و گفته از نظر منابع آبی "در تنگنا و محدودیت" قرار گرفته ایم.

به گفته آقای چیت چیان، تهران به تنهایی ۲۵ درصد آب شرب مصرفی کشور را تولید و مصرف می کند در حالیکه حدود ۱۲ درصد کل جمعیت را دارد یعنی تهرانی ها دو برابر متوسط کل کشور آب مصرف می کنند.

آب تهران از سدهای لار، لتیان، طالقان و کرج تامین می شود ولی در مواقع کمبود آب، بخشی از نیاز شهروندان تهرانی از طریق چاه و منابع آب زیرزمینی، تامین می شود.

به گفته آقای چیت چیان " در سال ۹۱ در ۴ سد در شهریورماه حدود ۷۱۶ میلیون مترمکعب ذخیره آب داشت که این رقم به ۳۵۵ میلیون مترمکعب رسیده و طی ۲ سال اخیر ذخیره آب نصف شده است که دلیل اصلی آن کاهش بارندگی در تهران است."

در شرایط فعلی دولت در تلاش است آب سد ماملو را به تهران منتقل کند و به گفته وزیر نیرو "تنها اقدامی که برای آب تهران متصوریم، انتقال آب از سد ماملو است که در حال اجرا و تکمیل شدن است."

به گفته آقای چیت چیان "تنها راه مقابله با کم‌آبی و یا بی‌آبی مدیریت مصرف است و در اطراف تهران دیگر ظرفیت‌های زیادی برای انتقال آب وجود ندارد و باید خود را با طبیعت وفق دهیم."

دولت در چند ماه اخیر سعی کرده تا شهروندان را نسبت به کاهش مصرف تشویق کند اما به نظر می رسد تلاش ها چندان موفقیت آمیز نبوده است.

طرح قطع آب خانوارهای پرمصرف، از جمله طرح هایی است که دولت سعی کرده است اجرا کند و وزیر نیرو می گوید که قرار بر این شده که مشترکین پرمصرف ابتدا آب‌شان به صورت موقت قطع شود و در صورت ادامه این وضعیت باید تجهیزاتی در روی کنتور آب نصب شود که مصرف‌کنندگان بیش‌ از حد مقرر مصرف نکنند.

دومین اقدام دولت برای کاهش مصرف آب، افزایش تعرفه‌های مشترکین پر مصرف است و آقای چیت چیان می گوید قرار بر این شد که نظام تعرفه پلکانی که برای قیمت آب وجود دارد، در شهر تهران در خصوص پله‌های مصرف بالا بسیار افزایش پیدا کند تا کسانی که بیهوده آب را مصرف می‌کنند، به دلیل انگیزه اقتصادی از این اقدام خود منصرف شوند.

وزارت نیرو می گوید که از مجموع آبی که در ایران مصرف می‌شود ۹۲ درصد در بخش کشاورزی، ۶ درصد در آب آشامیدنی و ۲ درصد در صنعت است.

مطالب مرتبط