معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا در نیویورک دیدار کردند

حق نشر عکس BBC World Service

دیپلمات‌های ایرانی که برای هفتمین دور مذاکرات اتمی با کشورهای ۱+۵ به نیویورک سفر کرده‌اند، با هیات آمریکایی دیدار دوجانبه داشتند.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از طرف ایران و ویلیام برنز و وندی شرمن از طرف آمریکا در این مذاکرات حضور داشتند. همچنین به گزارش ایرنا مذاکرات دوجانبه‌ای نیز در سطح کارشناسی بین ایران و آمریکا انجام شده است.

بنا بود هفتمین دور گفتگوهای جامع روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۷ شهریور) بین نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۵ انجام شود، اما این جلسه به امروز موکول شد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در صدر هیات مذاکره‌کننده ایرانی به نیویورک رفته و در روزهای اخیر گفته شده است که احتمال دارد وزرای خارجه ۱+۵ نیز به مذاکرات بپیوندند. از جمله دیپلمات‌ها از احتمال ملاقات آقای ظریف و جان کری، وزیر خارجه آمریکا، خبر داده‌اند.

هم زمان حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک می‌شود. یک مقام ارشد آمریکایی، که خواسته نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفته است که برنامه‌ای برای ملاقات آقای روحانی و باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایران، پیش‌بینی نشده است.

او افزوده است که باراک اوباما همیشه از چنین ملاقاتی استقبال می‌کند، اما این ایران است که باید برای انجام این دیدار تصمیم بگیرد. آقایان روحانی و اوباما سال گذشته مکالمه‌ای تلفنی داشتند که اولین گفتگوی روسای جمهور ایران و آمریکا بود.

با روی کار آمدن حسن روحانی، مذاکره برای حل اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت چشمگیری داشت و سال گذشته ایران و گروه ۱+۵ در ژنو به توافقی موقت برای تعلیق محدود تحریم‌ها و محدودیت برنامه هسته‌ای ایران رسیدند.

با این حال پس از آن، مذاکره برای رسیدن به توافقی جامع پیشرفت چندانی نداشته و طرفین می‌گویند همچنان اختلافات جدی با یکدیگر دارند.

سوم آذر (۲۴ نوامبر) موعدی است که دو طرف برای رسیدن به یک توافق جامع تعیین کرده‌اند.

مطالب مرتبط