مذاکرات ایران و ۱+۵ برگزار شد

حق نشر عکس EPA
Image caption طرفین در نیویورک بر سر توافق جامع هسته‌ای مذاکره می‌کنند

تازه‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ صبح روز جمعه، ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک به نقل از یکی از دیپلمات‌های ایرانی حاضر در این مذاکرات می‌گوید که تقسیم وظایف و تعیین شیوه برگزاری نشست‌های بعدی طرفین، محور اصلی بحث‌های نشست امروز بود.

این دیپلمات به خبرنگاران گفت که تا وقتی مذاکرات هسته‌ای ادامه دارد، به نتیجه احتمالی آن خوشبین است.

محمدجواد ظریف، به همراه دیگر اعضای هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران برای رایزنی‌های اولیه پیش از آغاز گفت‌وگوهای رسمی سه‌شنبه گذشته راهی آمریکا شدند و در دو روز گذشته نشست‌های جداگانه‌ای با تعدادی از طرف‌های مذاکره داشتند. از جمله کاترین اشتون و آقای ظریف، روسای دو هیات مذاکره‌کننده، روز چهارشنبه، ۲۶ شهریور، نشستی برای تبادل نظر و تعیین دستور کار مذاکرات رسمی داشتند.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران هم با ویلیام برنز و وندی شرمن، دو مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا دیدار داشتند.

روسیه، چین، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هدایت هیات نمایندگان این کشورها را در مذاکره با ایران به عهده دارد.

تازه‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود و رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که احتمال دارد در این دور از گفت‌وگوها وزیران امور خارجه کشورهای مذاکره‌کننده نیز حضور یابند.

خبرنگار ما در محل مذاکرات در نیویورک می‌گوید که انتظار می‌رود گفت‌وگوهای ایران و اعضای ۱+۵ در طول دوره برگزاری مجمع عمومی و در چارچوب نشست‌های دو و چندجانبه انجام شود.

آخرین نشست دو طرف تیرماه امسال در وین برگزار شد.

در چارچوب توافق دوجانبه در آذر سال گذشته که به توافقنامه ژنو معروف شد، طرفین باید تا روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) متن توافقنامه هسته‌ای با ایران را نهایی می‌کردند، ولی این مهلت تا سوم آذرماه تمدید شد.

عباس عراقچی، از معاونان وزیر امور خارجه و عضو هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، پیش از آن که راهی مذاکرات در نیویورک شود، در جمع خبرنگاران گفته بود که "بعید است" دو طرف در این دور از مذاکرات به نتیجه نهایی برسند.

به نقل از مقامات دو طرف مذاکره کننده گزارش شده است که اختلافات بر سر مسائل کلیدی همچنان به قوت خود باقی است. از جمله ایران به وضع و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور اعتراض دارد و خواهان لغو آنهاست. ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم، تعداد سانتریفوژها، چگونگی ادامه فعالیت‌های تاسیسات غنی‌سازی فردو و مدت زمان اجرایی شدن توافقنامه دوجانبه از دیگر مواردی است که گفته می‌شود بین ایران و ۱+۵ مورد اختلاف است.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران نیز در آستانه برگزاری مذاکرات هسته‌ای در نیویورک، متن گفت‌وگوی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی را منتشر کرده است که در بخشی از آن، آقای روحانی از "اراده قاطع" ایران در مذاکرات هسته‌ای خبر می‌دهد.

او گفته است که ایران به گزینه‌ای غیر از مذاکره فکر نمی‌کند: "توافق روی اقدام عمل مشترک در ژنو به این معنا بود که مذاکره جواب می‌دهد و راه‌حل درست و صحیحی است."

مطالب مرتبط