بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ شنبه ۲۹ شهریور

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

روزنامه‌های اول هفته تهران از میان خبرهای خارجی به همه‌پرسی اسکاتلند و نتایج آن پرداخته و سفر روحانی به نیویورک و احتمال گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود را هم با اهمیت دیده‌اند و درباره آینده مذاکرات هسته‌ای به گمانه‌زنی برخاسته‌اند‫.‬

صادق زیباکلام در سرمقاله ای در شرق ضمن اشاره به همه پرسی پنجشنبه اسکاتلند نوشته: نخ تسبیح نامریی که باعث می‌شود با وجود آن همه تبلیغات ملی‌گرایان و موافقان جدایی اسکاتلند از بریتانیا، مردم اسکاتلند ترجیح دهند مستقل نشوند و بخواهند که همچنان جزیی از بریتانیا باقی بمانند، دموکراسی است.

مقاله شرق پرسیده: اگر امروز هزاران جدایی‌طلب اسکاتلندی به‌واسطه فعالیت‌های جدایی‌طلبانه در زندان‌های انگلستان به سر می‌بردند یا همواره در معرض محدودیت قرار گرفته بودند، آیا همچنان رای به باقیماندن در بریتانیا را به صندوق می‌ریختند؟

به نوشته شرق: چه بخواهیم چه نخواهیم، جامعه بریتانیا آنقدر توسعه یافته و حاکمیت قانون در آن کشور پررنگ است که وقتی همه‌پرسی برگزار می‌شود، اکثریت دلیلی بر جدایی از بریتانیا نمی‌بینند.گمشده همه مردم جهان، همان احترام به قانون و قواعد مردمسالاری است.

مسعود سلیمی هم در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به این که رای «نه» بیش از نیمی از اسکاتلندی‌ها به استقلال، برای اروپا هم رویدادی مهم و آرامش‌بخش بود نوشته: رای منفی به استقلال اسکاتلند اگرچه برای لندن و دیگر پایتخت‌های اروپایی و همچنین سازمان‌های مهم قاره سبز می‌تواند یک پیروزی باشد اما آنچه در قبال این پیروزی قرار است نصیب اسکاتلند شود به خودی خود می‌تواند برای دیگر مناطق جدایی‌طلب اروپا یک نمونه و یک سند باشد.

سفر روحانی به نیویورک و مذاکرات

جمشید رضایی در سرمقاله ایران روزنامه دولت با اشاره به قطعی شدن سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل نوشته‫:‬ دو موضوع نظر اغلب ناظران را به خود جلب کرده است. تأثیر سفر دکتر روحانی به نیویورک بر مذاکرات هسته‌ای و دوم میزان احتمال دیدار رئیسان جمهوری ایران و امریکا.

روزنامه دولت نظر داده: اگر چنین دیداری ولو به‌صورت حاشیه‌ای و غیر رسمی هم برگزار شود، نخستین دیدار رئیسان جمهوری ایران و امریکا محسوب می‌شود. برخلاف عطشی که در برخی رسانه‌های بین‌المللی برای ثبت چنین واقعه تاریخی به چشم می آید، آنچه از خبرهای رسمی چه از تهران و چه از واشنگتن شنیده می‌شود این است که برنامه‌ای برای دیدار دو رئیس‌جمهوری وجود ندارد. گرچه در عرصه دیپلماسی ضرورت‌های فوری و وقایع پیش‌بینی نشده نیز رخ می‌دهد.

سرمقاله ایران در نهایت نوشته: در حال حاضر ایران و امریکا در چند سطح با یکدیگر اختلافات عمیقی دارند که همین اختلافات هم در درجه اول به قطع روابط و حتی در پاره‌ای از سال‌ها به تخاصم هم انجامیده است. اما آنگونه که دکتر روحانی در گفت‌و‌گوی روز پنجشنبه هفته گذشته‌اش با شبکه تلویزیونی ان. بی. سی تأکید کرده است قرار نیست قطع رابطه تا قیامت ادامه پیدا کند.

داود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان با نقل جمله حسن روحانی که‫:‬ «عدم‌رابطه و شرایط ایران و آمریکا تا قیامت نخواهد بود» نوشته‫:‬ مقتضیات و ضروریات طرفین در نهایت ایجاب می‌کند که تعاملات سازنده در قالب گفت‌و‌گوهای متقابل و البته سازنده مجددا از پیش گرفته شود. بر همین اساس است که رئیس‌جمهوری به همراه تیم مذاکره کننده به اجلاس عمومی خواهد رفت تا در چارچوب مذاکرات سلسله مسائلی که منافع عمومی و منافع ملی را تامین می‌کند در چارچوب گفت‌و‌گوهای متقابل با تاکید بر حسن‌نیت متقابل، اراده قوی و مهمتر تدبیر و مدیریت کنند.

این استاد دانشگاه تاکید کرده‫:‬ روحانی و دولتمردان او با تکیه بر مسئولیت های خود مذاکرات سازنده را در پیش گرفته و پاسخگوی نتایج مذاکرات، مطالبات مردم و تاریخ در چنین شرایطی هستند. اما در عین حال باید متوجه آن بود دولت در شرایط سختی پا به عرصه مذاکرات گذشته است. از این منظر که یک وحدت استراتژیک در فضای داخلی کشور وجود نداشته و تمامی قوا یا نهادها همسو با تمایلات دیپلماسی دولت نیستند و حتی در مقاطعی سعی بر خنثی‌سازی اقدامات دیپلماتیک دولت دارند.

مقاله آرمان در نهایت نظر داده‫:‬ در قریب به یک ماه شرایط جدیدی در منطقه ایجاد شده که جبهه‌بندی‌های جدیدی را ایجاد کرده است. بدین معنا که برخی کشورها در این آرایش سیاسی به ایالات متحده نزدیک‌تر شده‌اند که به نظر می‌رسد این قرابت با منافع ایران در منطقه همراستا نباشد. با این همه دولت باید با اراده قوی و تدبیر لازم مسیر را ادامه دهد. حتی اگر در این مسیر پیچ‌های تند و دست‌اندازهای زیادی وجود داشته باشد، نباید ناامید شود.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

اعتماد در سرمقاله خود نوشته: قطار هسته‌ای از زمان ریل‌گذاری جدید در تابستان سال گذشته به دلایلی که بر اهل فن روشن است یک بار با سکته‌ای خفیف در مذاکرات وین ۶ روبه‌رو شد. این واقعه دلواپسان را ذوق‌زده کرد و روزنامه‌ها و سایت‌های اصولگرایان و دلواپسان بی‌هیچ پروایی خرسندی خود را از این رویداد و ناکامی دولت و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در دستیابی به توافق نهایی ابراز کردند.

به نوشته این مقاله: همزمان با شروع دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با ۵‫+‬۱ در نیویورک بار دیگر شاهد پیش‌داوری و موضع‌گیری‌های منفی در خصوص نتیجه این مذاکرات هستیم. زیاده‌خواهی‌های غرب از سوی دلواپسان داخل و اتهام عدم همکاری ایران در خصوص برنامه‌های هسته‌ای از سوی جریانات خارج، شاه بیت رویکرد کسانی است که در یک سال گذشته خشم خود از پیشرفت مذاکرات را پنهان نکرده‌اند. به نظر می‌رسد وقت آن رسیده باشد که رییس‌جمهور و ظریف به‌صورت کاملا شفاف با مردم سخن بگویند.

روزنامه اعتماد پرسیده: آیا زیاده‌خواهی طرف مقابل مذاکرات را با دشواری روبه‌رو کرده یا فشارهای اردوگاه دلواپسان به ثمر نشسته است؟ به یقین هیچ ایرانی وطن‌پرستی خواهان عقب‌نشینی در مقابل زیاده‌خواهی طرف مقابل نیست و رییس‌جمهور می‌داند که عبور از این گردونه امروز مطالبه‌ای ملی است. اما نمی‌توان دست روی دست گذاشت و در حالی که مردم با هر دست‌اندازی که مذاکرات با آن روبه‌رو می‌شود بر نگرانی‌شان در مورد آینده فرزندان‌شان افزوده می‌شود، ساکت نشست و هلهله و شادی دلواپسان را نظاره‌گر بود.

نامه خاتمی

جابر فضلی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به تندروهای جناح راست نوشته: عده‌ای معتقدند که اصلاح‌طلبان می‌خواهند با مهندسی افکار عمومی خود را به نظام تحمیل کنند و عده‌ای دیگر معتقدند همه افراد در درون نظام هستند و این نامه‌نگاری درون نظام یک امر طبیعی است. هرچند که این نامه‌نگاری در نگاه اول غیر منتظره بود اما نکته اصلی و نادیده گرفته شده این عمل، اخلاق است مقوله‌ای که در چند سال اخیر در بین افراد تندرو و افراطی نادیده گرفته شده و هر از چند گاهی شاهد اظهار نظرهای بی‌بنیه و اساس از سوی آنها هستیم.

به نوشته این مقاله یکی از موقعیت‌هایی که این افراد تندرو و افراطی از آن سوء استفاده کرده و باب اظهار نظرهای آنان را گشود، نامه رئیس‌جمهور پیشین کشورمان به مقام معظم رهبری که در بستر بیماری بوده‌اند، می‌باشد. آنان معتقدند که این کار برای نزدیک شدن خاتمی و اصلاح‌طلبان به نظام است. متاسفانه این افراد هنوز به این مهم دست نیافته‌اند که مشکل عمده و کنونی کشور انشقاق و اختلاف در بین بزرگان نظام است.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت ادعا کرده: استقبال عمومی مردم از اقدام رئیس‌جمهور سابق از سوی همان مردمی است که دوبار به ایشان اعتماد کرده تا زمام امور اجرایی کشور را در دست بگیرد. نتیجه این اقدام اخلاقی، ایجاد یک موج خوشبینی و شعف در بین مردم نسبت به مسوولین نظام ایجاد کرده و آنها را به این سخن واداشته است که آشتی جای قهر و دوستی جای کدورت نشسته است.

تهرانی‌ها همچنان بی‌اعتنا به کم‌آبی

اعتماد در مقاله ای نوشته: برخی تحلیلگران این روزها می‌گویند زمانی تهرانی‌ها نسبت به درخواست مکرر دولت برای کاهش مصرف آب واکنش نشان می‌دهند که قطعی‌های آب چند ساعته زندگی آنها را دچار اختلال می‌کند، چرا که اگر مصرف آب شرب در سطح کنونی باقی بماند و منابع آب سدهای تهران و منابع زیرزمینی روزبه‌روز به کف نزدیک شود، راهی جز قطعی آب چند ساعته تهرانی‌ها باقی نخواهد ماند.

خبرنگار اعتماد نوشته با توجه به کاهش بارندگی در سال‌های اخیر در تهران درصد برداشت از آب چاه‌ها افزایش پیدا کرده است. به طور مثال در سال ۱۳۹۱ در چهار سد اطراف تهران حدود ۷۱۶ میلیون مترمکعب آب ذخیره بود، اما امروز این حجم به ۳۵۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

شهرام شهیدی در ستون طنز شهروند با قحطی آب به گونه دیگری روبرو شده، از چند اطلاعیه خبر داده: اعلامیه حقوق بشری قورباغه: در راستای سیاست‌های ضدموسیقیایی در کشور هم‌اینک آب را طوری گم و گور کرده‌اند که دیگر سربالا نمی‌رود. وقتی هم این عنصر سربالا نرود ما قورباغه‌های فهیم کشور قادر به اجرای اپرای ابوعطا نیستیم. بنابراین ضروری است جهت حفظ موسیقی فولکلور قورباغه‌ها در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. جمعی از فعالان آردها را الک کرده: وقتی آبی نیست آبی هم به آسیاب دشمن ریخته نمی‌شود. پس بی‌خود ما را متهم نکنید. یک توصیه زیست‌محیطی: آب نطلبیده لزوما مراد نیست. اگر تشنه‌تان نیست از مصرف آب نطلبیده اجتناب کرده و آب را نگه دارید وقتی تشنه‌تان شد نوش جان کنید. یک درخواست: از مسئولان درخواست می‌کنیم به علت کمبود آب و عدم امکان جبران آب ازدست‌رفته بدن، از درآوردن اشک مردم به شدت اجتناب کنند.

حق نشر عکس Shargh
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

ما کبوتر نامه‌رسان می‌خواهیم

مرجان محمدی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: اختلال در اینترنت طی یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است، این اختلال‌ها به‌گونه‌ای بوده که عملکرد بسیاری از مراکز بزرگ اینترنتی و حتی بانک‌ها و برخی از فعالیت‌های اینترنتی شرکت‌ها و موسسات بزرگ را با اختلال مواجه کرده است‌. در برخی از بانک‌ها اختلال‌های اینترنتی علاوه بر قطعی‌های پی‌درپی در شبکه، مورد اعتراض مشتریان نیز واقع شده است‫.‬

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده: وزیر ارتباطات در حالی خبر از ارایه اینترنت پرسرعت می‌دهد که ما هنوز در ارایه اینترنت (۱۲۸ کیلوبیتی تا حداکثر ۵۱۲ کیلوبیتی) در جا زده‌ایم‌! اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات اینترنت با آزمون و خطا برای ورود به نسل‌های بالاتر بر اعصاب کاربران خود پیاده‌روی می‌کنند و در این بین تنها کاربران هستند که هم خسارت مادی می‌دهند و هم خسارت معنوی‌.

این مقاله در نهایت به این جا رسیده که: بهتر است مخالفان اینترنت پرسرعت خود را به زحمت نیندازند و آسوده خاطر و با خیالی راحت دست از موضع‌گیری بردارند چراکه از شواهد امر برمی‌آید که این اینترنت حالا حالا‌ها خیال خوب شدن ندارد‌! همچنان باید روزها را با اعصاب خردی و ناسزا زیر لب سپری کنیم تا یک صفحه باز شود یا اینکه یک ایمیلی ارسال کنیم‌.

توصیه‌هایی برای آغاز سال تحصیلی

پوریا عالمی با اشاره به نزدیک بودن اول ماه مهر و آغاز سال تحصیلی در ستون طنز شرق نوشته: خوب است کاری کنیم که بچه‌ها شبیه هم شوند. برای این امر مهم خلاقیت مهم نیست. اگر دانش‌آموزی استعداد نشان داد حتما با گفتن این جمله که «همونی که توی کتاب نوشته‌رو باید حفظ کنی، فهمیدی یا نه؟ زرافه» استعدادش را شکوفا کنیم. اگر معلم هستیم فراموش نکنید که هرگز بچه‌ها را تنبیه نکنید، بچه‌ها را شبیه کنید. البته اگر سرحال بودید می‌توانید بچه‌ها را تشبیه کنید به انواع سبزیجات، مثل؛ سیب‌زمینی، کدو و آمیب. این تشبیه علاوه‌بر شادکردن فضای کلاس، هم حال بچه‌ها را جا می‌آورد و هم حال بچه‌ها را می‌گیرد. […]

به نوشته این طنزنویس: اگر ولی کودک هستیم فراموش نکنیم که حتما یک چیزی را بزنیم توی سر بچه‌مان یا پس‌گردنی بزنیم، خشونت نرم از خودمان نشان دهیم. یعنی به‌جای مشت، از بچه همسایه و فامیل استفاده کنیم و بچه همسایه و فامیل را بزنیم توی سر کودکمان تا سرخورده و متوجه شود که بی‌استعدادترین، احمق‌ترین و بدبخت‌ترین بچه روی زمین است. این مهم شخصیت بچه‌ها را محکم می‌کند.

طنز شرق در نهایت نوشته: اگر کودک هستید یادتان باشد آدم‌بزرگ‌ها دوست دارند بزرگی‌شان را با هارت‌وپورت و اخم‌وتخم توی چشم بچه‌ها کنند. اما شما که هنوز آدم‌بزرگ نشده‌اید و می‌دانید تحمیل دوران تحصیل جزو اشتباهات و باگ‌های تمدن است. البته یادتان باشد اگر این‌همه کودک در جهان نروند مدرسه و محصور نشوند، می‌روند و رویایشان را می‌سازند و این اصلا چیز خوبی نیست و آدم‌بزرگ‌ها دوست ندارند.

کارتون روز

حق نشر عکس Arman
Image caption جواد تکجو، آرمان

مطالب مرتبط