ظریف: اگر اوباما وعده‌ای بدهد، قول او را می پذیریم و محترم می‌شماریم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که در زمینه توافق اتمی "ما با دولت آمریکا معامله می کنیم" و "اگر باراک اوباما رئیس جمهور به ما وعده ای بدهد، قول او را می پذیریم و آن را محترم می شماریم."

آقای ظریف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی پی بی اس آمریکا در پاسخ به سئوالی درباره مخالفت برخی از اعضای کنگره با لغو تحریم های ایران گفت: "ما عرصه سیاسی آمریکا را می شناسیم و از محدودیت هایی که شخص اوباما با آن مواجه است، آگاهیم. همان طور که نمی‌پذیریم آنها خواسته ناممکن از ما داشته باشند، ما نیز از آنها نخواهیم خواست که کار ناممکن انجام دهند."

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که اگر اوباما درصدد دور زدن کنگره برای لغو تحریم های ایران باشد، به انداره کافی برای شما اطمینان بخش خواهد بود گفت که "ما در مسائل و سیاست های داخلی آمریکا مداخله نمی کنیم. چنانچه اوباما به ما وعده ای بدهد، قول او را می‌پذیریم و محترم می‌شماریم."

وزیر امور خارجه ایران درباره تمدید مهلت مذاکرات که سوم آذر (۲۴ نوامبر) است گفته "نمی گویم که ۲۴ نوامبر روز قیامت است، حرف من این است که باید تمامی انرژی خود را صرف حصول توافق تا آن روز کنیم."

دور تازه مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان از روز گذشته در نیویورک آغاز شده است. هدف این مذاکرات حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران و لغو تمامی تحریم ها است.

میزان غنی سازی اورانیوم، تعداد سانتریفوژهای ایران، فعالیت راکتور آب سنگین اراک و آینده کارخانه غنی سازی اورانیوم فردو و همچنین شیوه و زمان لغو تحریم از جمله موضوعات مورد اختلاف است.

آقای ظریف در پاسخ به سئوالی درباره مخالفت ایران با کاهش تعداد سانتریفوژها گفته "ما اینجا نیستیم که تصمیمات آمرانه را بپذیریم و تنها برای گفتگو در این باره که چگونه می توان این کار را به بهترین نحو انجام دهیم، به اینجا آمدیم اما مخالف پذیرش هر گونه تعداد سانتریفوژ تحمیلی هستیم."

آقای ظریف گفته "مردم ایران به آمریکا اعتماد ندارند، ما می توانیم آن را تغییر دهیم و این برای همه ما مهم است که به جای زندگی در گذشته، تاریخ جدیدی را رقم بزنیم."

مقام های ایرانی می گویند احتمال برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ در اواخر این هفته وجود دارد. منابع ایرانی دیدار دوجانبه وزاری خارجه ایران و آمریکا را محتمل دانسته اند و سخنگوی دولت ایران هم درباره دیدار احتمالی روسای جمهور دو کشور گفته این موضوع "هنوز برنامه ریزی نشده است."