عراقچی: با آمریکا درباره داعش مذاکره‌ای نداشته‌ایم

حق نشر عکس Getty
Image caption عباس عراقچی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای در نیویورک در جمع خبرنگاران حاضر شد

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه ایران گفته است که مذاکره‌کنندگان آن کشور در حاشیه گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵ در نیویورک "درباره داعش یا وضعیت عراق" مذاکره‌ای با طرف‌های آمریکایی نداشته‌اند.

عباس عراقچی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک گفت: "در گفت‌وگوهای خود، درباره موضوعی غیر از هسته‌ای مذاکره نکرده‌ایم."

پیش از این، به نقل از وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، گزارش شده بود که در حاشیه گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران، تحولات عراق هم بررسی شده است، اما آقای عراقچی در واکنش به این گزارش‌ها گفت: "طبیعی است که وقتی دیپلمات‌ها در جایی حضور دارند، درباره موضوعات مختلف بحث کنند، ولی این بحث‌ها به معنای مذاکره نیست."

در پی پیشروی گسترده گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) در عراق، ائتلافی بین‌المللی تحت رهبری آمریکا برای مقابله با این گروه شبه‌نظامی تشکیل شده است، ولی مشارکت و همکاری ایران در این روند مورد بحث بوده و آمریکا نیز از ایران برای حضور در این ائتلاف دعوت نکرده است.

هرچند، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه، ۱۹ سپتامبر، تاکید کرد که ایران "همچنان می‌تواند" در اقدامات جهانی برای مقابله با گروه دولت اسلامی مشارکت کند.

نظامیان عراق در مقابله با گروه دولت اسلامی از حمایت نیروهای نظامی ایران برخوردارند، ولی مقامات رسمی ایران همواره هرگونه همکاری با آمریکا در این زمینه را رد کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته گفت که آمریکا بارها برای مذاکره با ایران درباره "داعش" درخواست داده است، ولی این درخواست‌ها رد شده‌اند.

شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی کنترل بخش‌های گسترده‌ای از عراق و سوریه را در اختیار دارند و مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که مقابله با آن گروه، باید در هر دو کشور انجام شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هم در سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که "استمرار و پیوستگی" در مبارزه با داعش و در هر جایی که این گروه حضور دارد، از جمله در عراق، سوریه، لبنان و هر جای دیگر ضروری است.

او گفت که از نظر ایران، تمام نیروها در داخل و بیرون منطقه باید در مقابل این گروه متحد باشند، هرچند هرگونه عملیات نظامی در این زمینه، باید در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی انجام شود.

مطالب مرتبط