هجوم 'عسلک پنبه' به بعضی مناطق تهران

حق نشر عکس ISNA
Image caption مگس سفید یا عسلک پنبه می‌تواند محصولاتی مانند سبزیجات جالیز و برگ درختان را از بین ببرد

سازمان مسئول حفاظت از گیاهان در ایران اعلام کرده حشره‌های سفیدی که اخیرا "به میزان وسیعی" در آسمان تهران، پایتخت دیده شده‌اند، با بارش باران و خنک شدن هوا کاهش خواهد یافت.

یحیی ابطالی، معاون سازمان حفظ نباتات ایران گفته است این مگس‌های سفید یا "عسلک پنبه"، خطری برای شهروندان ندارند.

در هفته گذشته رسانه‌های ایران گزارش دادند که نوعی حشره با بال‌های روشن به نام "مگس سفید" به طور گسترده‌ای بر روی درختان بعضی از مناطق پایتخت ایران دیده شده است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره "مزاحمت‌هایی که این حشره ایجاد کرده" گزارش داده است: "به حدی جمعیت‌ این حشره افزایش یافته که به‌زحمت می‌توان در خیابان‌های شهر قدم زد، نفس کشید و نگران خوردن این حشرات نبود."

عسلک پنبه نوعی آفت گیاهی است که می‌تواند ناقل ویروس‌های گیاهی باشد و با از بین بردن برگ آن‌ها و محصولات کشاورزی، زیان‌های اقتصادی به بار بیاورد.

محمد شاعری، رئیس ستاد محیط زیست تهران به خبرگزاری فارس گفته بود حشرات به دلیل خشکسالی با باد به تهران آورده شده است.

مسئولان محیط زیست در ایران به مردم اطمینان داده‌اند که با سرد شدن هوا یا آبشویی درختان، این آفت از بین خواهد رفت اما همایون خیری، زیست‌شناس و محقق در دانشگاه ایالتی کوئینزلند استرالیا، به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید، مقابله شیمیایی یا غیرطبیعی با آفت‌های گیاهی در بلندمدت آفت‌ها را مقاوم می‌کند.

به گفته آقای خیری، سرما ممکن است به‌طور موقت باعث کاهش تعداد مگس‌های سفید در تهران شود اما این حشرات با تخم‌ریزی دربرگ‌ها یا پوسته درخت ممکن است سال‌ها به تولید مثل و بقا ادامه دهند.

حق نشر عکس GETTY
Image caption بعضی کارشناسان شکارچی‌های طبیعی مثل کفشدوزک را راه‌حل مقابله با آفت مگس سفید می‌دانند

او شکارچی‌های طبیعی مثل کفشدوزک را موثر‌ترین راه مقابله با آفت مگس سفید می‌داند و می‌گوید بهترین راه توزیع کفشدوزک در مناطق آلوده شده است.

محمد مختاری، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران گفته شهرداری تهران دستور داده درختانی که آفت مگس سفید دارند و معمولا در جنوب غربی تهران هستند، آب‌پاشی شوند.

به گفته آقای مختاری، استفاده زیاد از سم‌های کشاورزی باعث می‌شود شکارچیان طبیعی مگس سفید هم از بین بروند و این باعث رشد سریع آفت‌ها می‌شود.