بازداشت ۱۱ نفر در ایران به اتهام جوک ساختن درباره آیت‌الله خمینی

Image caption قوه قضاییه ایران انتشار مطالب طنزآمیز درباره آیت‌الله خمینی را مصداق محتوای مجرمانه خوانده

یکی از فرماندهان سپاه استان فارس در ایران از بازداشت ۱۱ نفر به اتهام انتشار مطالبی درباره آیت‌الله خمینی خبر داده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از اسماعیل محبی‌پور، فرمانده سپاه ناحیه ثارالله شیراز گزارش داده که "سرپل‌های انتشار مطالب توهین آمیز" درباره بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران پس از رصد شبکه‌های اجتماعی مثل وایبر، تانگو و واتساپ دستگیر شده‌اند.

معاون اول قوه قضاییه ایران دیروز، شنبه ۲۹ شهریور، به انتشار مطالبی درباره آیت‌الله خمینی در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرده و گفته بود این مطالب مصداق "محتوای مجرمانه و ارتکاب به انواع جرایم علیه عفت و اخلاق اسلامی و امنیت عمومی" است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات یک ماه فرصت داده که زمینه مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی شبکه‌های ارتباطی مجازی مانند وایبر و تانگو را فراهم کند. بیشتر اینجا بخوانید.

در هفته‌های اخیر مطالب طنز و جوک‌های زیادی درباره آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی به خصوص در وایبر، یکی از برنامه‌های پیام‌رسان موبایلی، منتشر شده است.

پیش‌تر پلیس ایران اعلام کرده بود که سرنخ‌هایی از عوامل این شوخی‌های وایبری پیدا کرده است.

فرمانده سپاه ثارالله شیراز گفته همه افرادی که دستگیر شده‌اند "به اشتباه خود اعتراف کردند."

آقای محبی‌پور سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر را به توزیع و گسترش جوک‌های وایبری درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی متهم کرده و گفته دستگیرشدگان بیشتر "طعمه این سرویس‌ها شده و بدون اطلاع از نیت دشمنان به این کار اقدام کرده‌اند."

او گفته در خانه همه دستگیرشدگان تجهیزات دریافت برنامه‌های ماهواره‌ای پیدا شده است که به اعتقاد این فرمانده سپاه نشان‌دهنده تلاش "استکبار جهانی در ادامه جنگ نرم" است.

مطالب مرتبط