دیدار ظریف و کری در نیویورک

عکس آرشیوی از یکی از دیدارهای دو مقام حق نشر عکس Reuters
Image caption دو مقام در یک سال اخیر در چند مورد دیدار کرده اند

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست ایران با گروه پنج به علاوه یک برای حل اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران دیدار کرده اند.

ملاقات یکشنبه بعد از ظهر وزرای خارجه دو کشور در سومین روز از تازه ترین دور مذاکرات میان ایران و گروه پنج به علاوه یک - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان - انجام می شود.

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا گفت که دو مقام برای بیش از یک ساعت در هتل والدورف استوریا ملاقات کردند.

او گفت که این دیدار ابتدا فقط با حضور دو وزیر خارجه انجام شد و بعدا ویلیام برنز و وندی شرمن معاونان وزارت خارجه آمریکا و عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاون وزارت خارجه ایران به آنها پیوستند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت:‌ "آنها مدتی را صرف مرور وضعیت مذاکرات پنج به علاوه یک درباره برنامه اتمی ایران کردند. آنها هم در باره پیشرفت های که به دست آمده و هم درباره کاری که هنوز باید انجام شود حرف زدند."

به گفته او جان کری اشاره کرد که هفته جاری فرصتی برای پیشرفت بیشتر است و تاکید کرد که هدف آنها همین است.

این مقام همچنین گفته است که دو طرف علاوه بر مساله اتمی، درباره تهدید گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) هم گفتگو کرده اند.

وزرای خارجه دو کشور توافق کردند که در صورت نیاز در جریان این هفته بار دیگر در نیویورک باز هم دیدار کنند.

این گفتگوها اکنون بیش از هر چیز بر حل اختلاف بر سر شمار نهایی سانتریفوژهایی که ایران می تواند حفظ کند متمرکز است.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی یک روز پیشتر به بی بی سی فارسی گفت که در مجموع فضای بسیار خوبی بر مذاکرات حاکم است.

آقای عراقچی گفته "اختلافاتمان در موضوعات وجود دارد ولی هم فضا فضای خوب و سازنده ای است هم اراده و جدیت لازم در همه طرف ها و جود دارد و این به طبع یک امیدواری ایجاد می کند که بشود بحث ها را پیش برد اما این که در محتوی بحث ها بتوانیم پیشرفت داشته باشیم منوط به این است که مذاکرات چگونه پیش برود و خواسته های طرفین چگونه تامین شود."

وزیر امور خارجه ایران درباره تمدید مهلت مذاکرات که سوم آذر (۲۴ نوامبر) است گفته "نمی گویم که ۲۴ نوامبر روز قیامت است، حرف من این است که باید تمامی انرژی خود را صرف حصول توافق تا آن روز کنیم."

دو طرف نوامبر گذشته یک توافق اولیه موسوم به طرح عمل مشترک را در ژنو امضا کردند تا ظرف شش به ماه توافق نهایی برسند. آن دوره شش ماهه اکنون تمدید شده که نوامبر پایان خواهد یافت.

میزان غنی سازی اورانیوم، تعداد سانتریفوژهای ایران، فعالیت راکتور آب سنگین اراک و آینده کارخانه غنی سازی اورانیوم فردو و همچنین شیوه و زمان لغو تحریم از جمله موضوعات مورد اختلاف است.

دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان

پیشتر در روز یکشنبه وزیر خارجه ایران با وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار کرد.

به گزارش پایگاه خبری دولت ایران آقای ظریف گفت: "این برگ تازه ای در روابط میان دو کشور است."

او اضافه کرد:‌ "امیدواریم این تاثیری مثبت بر بازگشت صلح و امنیت در منطقه و جهان داشته باشد و به نفع همه کشورهای اسلامی باشد."

ظاهرا موضوع گفتگوی دو مقام مساله مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) بود که یک گروه شدیدا افراطی است که بخش های وسیعی از عراق و سوریه را گرفته است.

سعود الفصیل وزر خارجه عربستان در اشاره به حملات این گروه در عراق و سوریه گفت:‌ "معتقدیم که برای مقابله ای موفق با بحران جاری باید از اشتباهات گذشته پرهیز کنیم."

او گفت که ایران و عربستان سعودی "در منطقه نفوذ دارند و همکاری مشترک بی تردید به بازگشت صلح کمک خواهد کرد."

همزمان عصر یکشنبه به وقت شرق آمریکا ارتش آمریکا اعلام کرد که حملات تازه ای علیه مواضع داعش انجام داده است.

براساس این اطلاعیه جنگنده های آمریکایی یک حمله در روز جمعه و دو حمله تازه در روز یکشنبه علیه داعش در عراق انجام دادند.

حمله روز جمعه در جنوب غربی بغداد علیه مواضع رزمی داعش انجام شد و حملات یکشنبه باعث تخریب خمپاره اندازهای این گروه در شمال شرقی سنجار و یک کامیون حامل مهمات داعش در جنوب غربی سنجار در استان نینوا شد.

ارتش آمریکا گفت که این حملات بخشی از استراتژی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در تضعیف و در نهایت نابودی داعش انجام می شود.

براساس این بیانیه فرماندهی مرکزی آمریکا که مقر آن در فلوریداست در مجموع ۱۸۶ حمله هوایی علیه داعش در عراق انجام داده است.