روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

حق نشر عکس Fars
Image caption رئیس جمهور ایران پیش از ترک تهران در مراسم رژه نیروهای مسلح سخنرانی کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، تهران را به قصد شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل که در نیویورک در جریان است، ترک کرد.

آقای روحانی بر اساس برنامه منتشر شده توسط سازمان ملل، دومین سخنران نشست صبحگاهی پنجشنبه این هفته (سوم مهرماه برابر با ۲۵ سپتامبر) خواهد بود.

این دومین حضور آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل است. او سال گذشته هم در سازمان ملل سخنرانی کرد و در پایان سفرش گفت‌و‌گویی تلفنی میان او و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا انجام شد که در تاریخ ۳۵ ساله جمهوری اسلامی بی سابقه است.

دومین حضور در سازمان ملل

رئیس جمهور ایران امروز پیش از ترک تهران در فرودگاه مهرآباد گفت به غیر از حضور در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل، در نشست آب و هوا برای بررسی مساله محیط زیست هم که سران حدود ۱۰۰ کشور در آن حضور دارند، شرکت می کند.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور او را در سفر نیویورک همراهی می کنند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم از هفته گذشته وارد نیویورک شده است.

برخی از دیپلمات های ایرانی گفته اند که احتمالا نشست وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ هم در همین روز در نیویورک برگزار خواهد شد. در حال حاضر دور هفتم مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران در نیویورک در جریان است.

رسانه های ایران می گویند که آقای روحانی در سفر به نیویورک با برخی از همتایان خود در گروه ۱+۵ هم دیدار خواهد کرد اما رئیس دفتر او گفته هنوز برنامه ای برای دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تنظیم نشده است.

رئیس جمهور ایران پیش از ترک تهران در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت حمله عراق به ایران و آغاز جنگ ۸ ساله هر سال برگزار می شود گفته بود "دشمن پس از ۸ سال دفاع مقدس به بهانه مسئله هسته‌ای و به شکلی جدید جنگ اقتصادی و تحریم را علیه ملت ایران اعمال کرد."

آقای روحانی در سخنرانی خود بار دیگر تکرار کرد که ایران به فکر تولید سلاح کشتار جمعی نیست و "در برابر فشار غرب و قدرت‌ها سر فرود" نخواهد آورد.