دراویش بازداشتی دو روز گذشته، آزاد شدند

حق نشر عکس

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که دراویش گنابادی و خانواده‌هایشان که در دو روز گذشته بازداشت شده بودند، امروز دوشنبه ۳۱ شهریورماه آزاد شدند.

سایت مجذوبان نور با تایید این خبر نوشت: "فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در ملاقات با همسران دو تن از دراویش زندانی وعده داد که در مقام فرماندهی پلیس تهران وضعیت و مشکلات دراویش را در مراجع ذی‌ربط پی‌گیری کند."

روز گذشته در دومین روز تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در مقابل دادستانی تهران، از اولین ساعات صبح امروز یکشنبه ۳۰ شهریور نیروهای انتظامی و لباس شخصی مانع حرکت دراویش به سمت دادستانی شده‌اند، آنها را محاصره و به آنها حمله کرده‌اند.

یکی از شاهدان عینی با اشاره به حمله ماموران امنیتی به دراویش و خانواده‌های آنها گفته بود: "با گاز اشک‌آور و باتوم به ما حمله کردند. اوضاع خیلی بد است. چند نفر از آقایان را زخمی کردند، نزدیک به ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر زن در یک جا هستیم و آقایان را به جای دیگری منتقل کردند."

آمار دراویش بازداشتی در طی دو روز گذشته به حدود ۸۰۰ نفر رسید.

هشت درویش گنابادی در زندان اوین و یک درویش در زندان نظام شیراز از روز ۹ شهریور ماه در اعتراض به "وضعیت نامناسب نگهداری در زندان" و همچنین "فشارهای اعمال شده بر جامعه دراویش" دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

در ادامه این روند ۲۰۰۰ نفر از دراویش با امضای "کمپین کوچ به زندان اوین" خواستار رسیدگی به حقوق دراویش و یا زندانی شدن همه دراویش شدند.

این چندمین باری است که دراویش گنابادی برای اعتراض به برخوردهای قضایی، قصد برگزاری تجمع مقابل نهادهای قضایی ایران را داشته‌اند. آنها از روز گذشته قصد داشتند "با چشم و دست بسته" در مقابل دادستانی تجمع کنند تا بازداشت و به زندان اوین منتقل شوند. این حرکت آنان برای ابراز همبستگی با دیگر درویش‌های زندانی است.

نهادهای قضایی و امنیتی در ایران از اواسط دهه ۸۰ محدودیت‌های جدی برای دراویش ایجاد کرده‌‌اند و شمار زیادی از آنان در این سال‌ها به زندان افتاده‌اند.

به گزارش مجذوبان نور بازداشت‌های اخیر در مواردی با خشونت و توهین همراه بوده و ماموران بازداشت شدگان را به رهگذران به عنوان "داعشی و منافق" معرفی می‌کرده‌اند.

مطالب مرتبط