‏'پیشرفت اندک' در مذاکرات هسته‌ای ایران در نیویورک

حق نشر عکس IRNA
Image caption ایران و شش قدرت جهانی هشت هفته فرصت دارند تا به توافقی جامع برسند

ایران و غرب می‌گویند در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در نیویورک، پیشرفت چندانی صورت نگرفته است ولی همچنان امیدوارند بتوانند ظرف هشت هفته باقی‌مانده از مهلت تمدیدشده، در این باره به یک توافق جامع برسند.

مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای ۱+۵ از هفته گذشته سرگرم دور دیگری از مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران بوده‌اند.

با تمدید مهلت شش ماهه توافق ژنو، دو طرف قصد دارند که تا ۲۴ نوامبر به شکلی جامع، اختلاف‌نظرها درباره برنامه هسته‌ای ایران را حل و فصل کنند.

پس از این دور از مذاکرات در نیویورک، دیپلمات‌های ایرانی و غربی می‌گویند اختلاف‌ها همچنان باقی است.

رئیس‌جمهوری ایران در یک نشست خبری روز جمعه به خبرنگاران گفت که "پیشرفت‌های کمی" در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ به دست آمده و برای حل این پرونده، دو طرف باید "تصمیم‌های شجاعانه" بگیرند.

حسن روحانی گفت که قرار است ایران "شفافیت بیشتر قانونی" را در برنامه خود بگذارد و کشورهای ۱+۵ هم "باید همه تحریم‌ها را بردارند".

دیپلمات‌های غربی هم می‌گویند یک سوی اختلاف‌ها در این باره بوده که ایران می‌خواهد همه تحریم‌ها برداشته شود.

آنها می‌گویند سوی دیگر اختلاف‌نظر بین تهران و شش قدرت جهانی، درباره ظرفیت برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

شرح بیشتر از موضوعات مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای نیویورک.

به گزارش سام فرزانه، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل مذاکرات، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که وزرای خارجه هفت کشور برای مشاوره در این باره به پایتخت‌های خود باز می‌گردند.

این مقام آمریکایی پس از دومین دیدار جواد ظریف و جان کری در جریان این دور مذاکرات با خبرنگاران سخن می‌گفت.

تفاهم برای باز ماندن راه مذاکره

وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، به همراه کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، بعد از ظهر جمعه به وقت محلی برای دومین بار در این دور از مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

مقام آمریکایی که خواسته نامش برده نشود، پس از این دیدار گفت که طرفین در این دور از مذاکرات نیویورک درباره برخى مسائل به تفاهم رسیدند که راه را براى مذاکره باز مى‌کند.

ساعاتی پیش از این دیدار، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود که هرچند "در برخی موارد درباره جزییات مسائل فنی پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته"، اما "هنوز درباره موضوعات کلان و اساسی به یک درک مشترک و تفاهمی که بتواند پایه یک توافق باشد نرسیده‌ایم."

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا پس از دیدار جواد ظریف و جان کری به خبرنگاران گفت در این مذاکرات، هردو طرف پیشنهادهایی مطرح کردند و هردو طرف هم باید تصمیم‌های دشواری در این باره بگیرند.

ساعاتی پیش از آن، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول دیپلمات‌ها نوشته بود که برای گشایش در مسیر مذاکرات هسته‌ای، احتمال دارد آمریکا بپذیرد ایران نیمی از سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم فعلی‌اش را نگه دارد.

طبق این گزارش آسوشیتدپرس، آمریکا که پیش‌تر خواستار کاهش سانتریفوژهای ایران به ۱۵۰۰ عدد بود، می‌پذیرد که ایران ۴۵۰۰ سانتریفوژ از ۹۴۰۰ دستگاه فعلی را نگه دارد.

هیچ‌یک از طرفین مذاکرات، گزارش‌ها درباره این پیشنهاد آمریکا را تایید نکردند.

به گزارش خبرنگار ما سام فرزانه، مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که گفت‌وگوهای فنی ادامه دارد و اگر تصمیم‌های سیاسی در این باره گرفته شود، وقت برای بررسی جزییات و رسیدن به توافق تا ۲۴ نوامبر وجود دارد.

او همچنین گفت که بر خلاف گزارش‌ها، برنامه مشخصی برای دیدار دسته‌جمعی وزرای خارجه گروه ۵+۱ با وزیر خارجه ایران وجود نداشته است که بعد از آن لغو شود.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، گفته بود به دلیل نرسیدن به توافق، چنین دیداری لغو شده است. اما گزارش‌های دیگری رسیده بود درباره این که وزیر خارجه بریتانیا برای شرکت در جلسه پارلمان این کشور ناگزیر بوده است به لندن باز گردد.

مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است بنا بود اگر همه وزرای خارجه در نیویورک بودند و برنامه‌هایشان اجازه داد، چنین دیداری انجام شود.

ایران و غرب بیش از یک دهه است که درباره برنامه هسته‌ای تهران اختلاف‌نظر دارند.

کشورهای غربی درباره ابعاد احتمالی نظامی در این برنامه بدبین اند ولی ایران می‌گوید صرفا در پی استفاده صلح‌آمیز از فنآوری هسته‌ای است.

اسرائیل که در یک سال گذشته بارها با مذاکرات جاری و اجازه‌دادن به ادامه برنامه هسته‌ای ایران مخالفت کرده، تهدید کرده است که اگر مذاکرات نتواند مانع این برنامه شود، دست به اقدام نظامی می‌زند چون آن را تهدیدی برای خود می‌بیند.

به جز مسئله هسته‌ای

پیش‌تر خبرگزاری‌ها گزارش کرده بودند که ایران پیشنهاد داده تا در ازای حل مسئله هسته‌ای حاضر به کمک در حل مناقشه بر سر گروه دولت اسلامی هم هست.

این مقام وزاری خارجه آمریکا حاضر نشد در این باره توضیحی بدهد اما گفت که آمریکا با ایران در موضوع داعش همکاری نمی‌کند.

او گفت که تحرکات این گروه آنقدر موضوع مهمی است که در جریان مجمع عمومی سازمان ملل، همه درباره آن حرف می‌زنند و از جمله در نشست با ایران هم درباره داعش سخن گفته شده است.

مقام ارشد آمریکایی خبر داده است که مقام‌های دو طرف درباره وضعیت شهروندان ایرانی‌آمریکایی که در تهران بازداشت هستند و رابرت لوینستون که جای او معلوم نیست، صحبت کرده‌اند اما جزئیاتی در این باره نداد.

امیر میرزایی حکمتی، سعید عابدینی و جیسون رضاییان این سه شهروند ایرانی‌آمریکایی هستند.‌

مطالب مرتبط